Προς το περιεχόμενο

10 πασίγνωστοι μουσικοί που δεν έμαθαν ποτέ... μουσική


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

1. Τι εννοείς?

 

2. Διαφωνώ σ' αυτό.

Νομίζω τα έγραψα. 

Τα γραμμένα για την κιθάρα, είναι συνήθως πράγματα που μπορεί να παίξει και ένα midi instrument, χωρίς να δωσει κάτι ιδιαίτερο όπως θα έκανε ένας χαρισματικός παίχτης (άσχετα αν ξέρει ή όχι να διαβάζει) και που θα μπορούσε αυτός να δώσει κι άλλα πράγματα ... που δεν γράφονται.

Ενα παράδειγμα. Ας παίξει κάποιος Hendrix, από παρτιτούρα. Ακόμα και ας έχει αναλυτικοτατο tab, θα ακουστεί κάτι άλλο και όχι Hendrix.

Υπενθυμίζω οτι μιλάω πάντα για ηλεκτρική κιθάρα και ως επί των πλείστων για rock .

Πχ για μένα, το να παίξει κάποιος το giant steps στην ηλ κιθάρα ... δεν είναι ηλ κιθάρα, αλλά το giant steps με ήχο ηλ κιθαρας. Εκεί ναι, είναι χρήσιμο το διάβασμα. Και πάλι όμως όχι απαραίτητο.

Για να γίνει ακόμα πιο κατανοητό.

Όσες φορές κλήθηκα στη δουλειά να παίξω από παρτιτούρα ένα κομμάτι (για εισαγωγές ή σόλο κυρίως μιλάω και όχι για tutti κλπ) και ακολούθησα πίστα τις "οδηγίες" .... δεν ήταν αυτό το κομμάτι.

Ήταν σαν να το έπαιζε ο πιανίστας στο πιάνο.

Ας φανταστεί πχ κάποιος το purple haze στο πιάνο.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Νομίζω τα έγραψα. 

Τα γραμμένα για την κιθάρα, είναι συνήθως πράγματα που μπορεί να παίξει και ένα midi instrument, χωρίς να δωσει κάτι ιδιαίτερο όπως θα έκανε ένας χαρισματικός παίχτης (άσχετα αν ξέρει ή όχι να διαβάζει) και που θα μπορούσε αυτός να δώσει κι άλλα πράγματα ... που δεν γράφονται.

Ενα παράδειγμα. Ας παίξει κάποιος Hendrix, από παρτιτούρα. Ακόμα και ας έχει αναλυτικοτατο tab, θα ακουστεί κάτι άλλο και όχι Hendrix.

Υπενθυμίζω οτι μιλάω πάντα για ηλεκτρική κιθάρα και ως επί των πλείστων για rock .

Πχ για μένα, το να παίξει κάποιος το giant steps στην ηλ κιθάρα ... δεν είναι ηλ κιθάρα, αλλά το giant steps με ήχο ηλ κιθαρας. Εκεί ναι, είναι χρήσιμο το διάβασμα. Και πάλι όμως όχι απαραίτητο.

Για να γίνει ακόμα πιο κατανοητό.

Όσες φορές κλήθηκα στη δουλειά να παίξω από παρτιτούρα ένα κομμάτι (για εισαγωγές ή σόλο κυρίως μιλάω και όχι για tutti κλπ) και ακολούθησα πίστα τις "οδηγίες" .... δεν ήταν αυτό το κομμάτι.

Ήταν σαν να το έπαιζε ο πιανίστας στο πιάνο.

Ας φανταστεί πχ κάποιος το purple haze στο πιάνο.

Καταλαβαίνω το πνεύμα, αλλά θα προσθέσω πως τίποτα δεν ακούγεται σαν αυτό που πρέπει από την παρτιτούρα και μόνο, διαφορετικά θα μας ήταν αρκετό το playback του Finale. Αν, για παράδειγμα, σε είχα προσλάβει να παίξεις κάτι που έχω γράψει-απολύτως συγκεκριμένες και πολλές νότες, που θα τις ήθελα να ακουστούν "σαν Hendrix" , θα είχες πρόβλημα να το κάνεις?Δηλαδή, να διαβάσεις τις νότες και να τις ερμηνεύσεις όπως πρέπει, σύμφωνα με την περίσταση? Δεν νομίζω. Και, για να συνεχίσω στο ίδιο σενάριο, αν στο session είναι και 4 πνευστοί και 5 βιολιτζίδες που ΌΛΟΙ δαβάζουν γιατί είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, πες μου ποιον να διαλέξω για το seesion, εσένα που είσαι ροκ κιθαρίστας με κοχόνες μέχρι το πάτωμα ΚΑΙ ξέρεις να διαβάζεις ή τον Κίτσο που είναι επίσης παιχταράς αλλά πρέπει ή να του σιγοψιθυρίζω στο αυτί την μελωδία ή να του το στείλω μια βδομάδα πριν στο σπίτι σε midi να το βγάλει με το αυτί?

 

53 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Διορθώστε με αλλά νομίζω ούτε ο Lukather διαβάζει. Αυτός και αν έχει κάνει session. 

Σε διορθώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
19 ώρες πριν, pipityri είπε

δεν είναι δύσκολο, γαμώ το στανιό μου μέσα. Δεν μιλάω να γίνεις πριμαβισταράς, αλλά για έναν ευφυή ενήλικα είναι υπόθεση ενός μήνα να μπορεί να διαβάσει τα βασικά.

Μου φαίνεται αδιανόητο ότι μπορώ να μάθω, όχι να διαβάζω, αλλά να κάνω εικόνα αυτού που παίζω γραπτά, σε αυτή τη φάση της ζωής μου. (Μεσήλιξ με όψη γκουανταναμέρα και διαθέσιμο χρόνο περίπου 2ώρες το μήνα). 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μου φαίνεται αδιανόητο ότι μπορώ να μάθω, όχι να διαβάζω, αλλά να κάνω εικόνα αυτού που παίζω γραπτά, σε αυτή τη φάση της ζωής μου. (Μεσήλιξ με όψη γκουανταναμέρα και διαθέσιμο χρόνο περίπου 2ώρες το μήνα). 

Αν κατάλαβα καλά και αυτό που εννοείς είναι η καταγραφή αυτού που παίζεις, αυτό, λυπάμαι, είναι αρκετά πιο δύσκολο.

Αν μιλάς γενικότερα για το διάβασμα, αν έχεις κίνητρο και κάποιον να στο δείξει σωστά-εφόσον χρειαστείς βοήθεια-ναι, επιμένω, δεν είναι πυρηνική φυσική. Πολύ πιο δύσκολο μου φαίνεται να μάθω να ψιλοσετάρω μια κιθάρα, πόσο μάλλον αυτό που κάνεις εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, pipityri said:

 

γαμώ το στανιό μου μέσα

 

 

Μακράν το πειστικότερο επιχείρημά σου, μέχρι να βγάλεις το 45άρι από την θήκη.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρίνω κάποιον εκνευρισμό ? 🙃 (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimsonic said:

διορθώστε με αν κάνω λάθος

 

Σε διορθώνω.

Και χρόνια πολλά παλικάρι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου