Προς το περιεχόμενο

Αίσθηση χορδών & αναλογία κουρδίσματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπυρο με καλυψες στο φουλ.

Ρε συ Φανη (με ολο το θαρος λογο που σε εχω γνωρησει in real life και εισαι λαικο παιδι και οχι μη μου απτου) ποτασα βγαζει αυτος για υδρωτα;

Πιο πιθανο μου ειναι μαπα υλικα στις χορδες παρα τo pH του δερματος που δεν μπορει να διαφερει τοσο τραγικα απο ανθρωπο σε ανθρωπο (4.5-5.5 είναι,να ηταν 2-6 να πω οκ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Σπυρο με καλυψες στο φουλ.

Ρε συ Φανη (με ολο το θαρος λογο που σε εχω γνωρησει in real life και εισαι λαικο παιδι και οχι μη μου απτου) ποτασα βγαζει αυτος για υδρωτα;

Πιο πιθανο μου ειναι μαπα υλικα στις χορδες παρα τo pH του δερματος που δεν μπορει να διαφερει τοσο τραγικα απο ανθρωπο σε ανθρωπο (4.5-5.5 είναι,να ηταν 2-6 να πω οκ)

Γινεται οντως. Εχει δικιο ο Φανης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Σπυρο με καλυψες στο φουλ.

Ρε συ Φανη (με ολο το θαρος λογο που σε εχω γνωρησει in real life και εισαι λαικο παιδι και οχι μη μου απτου) ποτασα βγαζει αυτος για υδρωτα;

Πιο πιθανο μου ειναι μαπα υλικα στις χορδες παρα τo pH του δερματος που δεν μπορει να διαφερει τοσο τραγικα απο ανθρωπο σε ανθρωπο (4.5-5.5 είναι,να ηταν 2-6 να πω οκ)

Χαχαχα, υπερμαγγανικό κάλιο.

 

Ισχύει. Παίζουν κι άλλα μικρά πραματάκια ρόλο, όπως η ποιοτητα της επιμετάλλωσης του hardware ( αν εχει φθαρεί, η οξείδωση μεταφέρεται πιο εύκολα στις χορδες) ή αν ειναι maple η ταστιέρα (!!). Στις traditional maple ταστιερες το βερνίκι πεφτει πάνω από τα ταστα και μετά γινεται fret dress, όπου σπαει το βερνικι για να γυαλιστούν τα τάστα. Εκεί μεταξύ τάστου και σπασμενου βερνικιού μαζεύονται στιβαδες νεκρου δερματος, και η οξείδωση παραμένει "εγκλωβισμένη" σε ένα δύσκολο σημείο. Αυτή η πρασιναδα που φαίνεται στις maple ταστιερες, ειναι εγκλωβισμένη οξειδωση. Που περνάει και στις χορδές.

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει τυχει το απογευμα να αλλαζω χορδες, να πηγαινω προβα, και την επομενη το πρωι ηταν γεματες σκουρια οι χορδες. Με wd40 δεν εβγαινε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Πχ θυμαμαι οταν εγραφε ο al di meola στο στουντιο ακουστικες για τον νταλαρα, ειχε διπλα μια κουτα με χορδες και καθε μια ωρα εβαζε καινουριες.

 

Πες τα Χρυσόστομε.

 

Ίδια εμπειρία και η δική μου.

Στο Nashville που έχω πάει σε αρκετά recording sessions αυτή  είναι η συχνότητα στις ακουστικές και το 2ωρο στις ηλεκτρικές.

 

Το ίδιο φυσικά και εδώ σε σοβαρές παραγωγες.

 

Με τους guitar techs των U2, REM,Stones, Metallica,Shakira,Nick Cave & πολλών άλλων που είχα την τύχη να μιλήσω πριν τα live τους εδώ είναι φυσικά "πριν από κάθε gig" (στους U2  ακόμα και αν έχει παιχτεί η κιθάρα έστω και πέντε λεπτά και ο Edge καταλαβαίνει αν δεν έχει αλλαχτεί!)

 

Σημείωση: οι χορδές , ειδικά οι wound, δεν χαλάνε μόνο από τον ΙΔΡΩΤΑ, υπάρχει και η ΜΗΧΑΝΙΚΗ καταπόνηση.

 

Π.χ. αν κουρδισεις μια ΟΛΟΚΑΊΝΟΥΡΓΙΑ wound χορδή και την ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΕΙΣ μετα ΕΝΤΕΛΩΣ θα δεις ότι έχει χάσει το σκάσιμο και τη ζωντάνια της αρκετά.

 

Το έπαθα πρόσφατα όταν ήθελα να ρυθμίσω την θέση του pickguard σε μια τελε μου και χαλάρωσα τις ολοκαίνουργιες χορδές για να μπορέσω να το κάνω.

Μετά ξανακουρδισα και η μι και η λα είχαν σχεδόν πεθάνει 😞

 

Πεθαίνουν επίσης και ΠΡΙΝ τις βάλεις στην κιθάρα αν είναι roundcore και τις κόψεις ΠΡΙΝ τις περάσεις στα κλειδιά ή αν δεν κάνεις ένα kink πριν τις κόψεις αν χρησιμοποιούμε vintage Fender safety tuners.

 

Φυσικά δεν λέω ότι ΠΡΈΠΕΙ να αλλάζουμε έτσι συχνά χορδές.

 

Λέω ποτε οι χορδές αρχίζουν να "πεθαίνουν" και αυτό μοιραία συμβαίνει μέσα στα χρονικά διαστήματα που έχω αναφέρει από την αρχή.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι οποιος κιθαριστας θελει να γουσταρει το παιξιμο και φυσικα μπορει (οικονομικα κυριως), τοτε να αλλαζει τις χορδες του οταν χανουν τη φρεσκαδα τους (φαινεται απο το χρωμα τους, την καθαροτητα του ηχου, το sustain, το κουρδισμα).

 

Παραδειγμα: τα πρωτα 10 δευτερολεπτα που παιζω μονο στις wound χορδες καθαρά 

 

Ιδια μαρκα και gauge χορδων και ιδια κιθαρα:

 

χορδες με 10-12 ωρες παιξιμο

 

 

old.mp3

 

ολοφρεσκες χορδες (δεν τις εχω καν στρετσαρει εκΣου και η ξεκουρδιΣιΑ 🙂 )

new.mp3

 

 

Η διαφορα ΕΙΝΑΙ τεραστια  ,απο εκει και περα...ΕΣΥ αποφασιζεις 🙂  (οχι ο Σπυρος, γενικά μιλαω) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικη καταπονηση τρωνε και οταν τις μαζευουν κυκλακι και τις βαζουν στο σακουλακι και μετα 5-10-100 μερες της παιρνει ο τοτος απο του θωμα η του κυρκωστα στην γωνια και τις βαζει στην κιθαρα του και ηταν τοσο καιρο διπλομενες και οχι απλομενες ισια οπως πρεπει αλλα δεν παραπονεθηκε κανεις για αυτο.

Και στην τελικη και εγω αν ημουν σλας θα εβαζα τον τεχνικο μα μου τις αλλαζει μετα απο καθε ακορντο ετσι για το γιολο και σε καθε 5 αλλαγες θα αλλαζα και jack στη λασπολ γιατι με 5-10 βαλε-βγαλε το λατιργι χαλαρωσε και δε κανει καλη επαφη παλι για το γιολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου