Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τέλος για σήμερα, τι είστε εσείς;;; 🤣

 

Έχω άλλα 3 σετ, να δούμε αν μέχρι το τελευταίο θα έχω βάλει μία σωστά.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έλα βρε, μια χαρά τα πας.

 

Κοίτα, πρώτη φορά πέρασε χορδή από κάτω, έκανε 3 στροφές και δεν έσπασε. Είναι μια μικρή νίκη. Αρκετή για να γιορτάσω με παστίτσιο.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Κοίτα, πρώτη φορά πέρασε χορδή από κάτω, έκανε 3 στροφές και δεν έσπασε. Είναι μια μικρή νίκη. Αρκετή για να γιορτάσω με παστίτσιο.

 

Όταν καταφέρεις τις 6 στροφές χωρίς σπάσιμο, να πάρεις πίτσα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όταν καταφέρεις τις 6 στροφές χωρίς σπάσιμο, να πάρεις πίτσα.

 

Αν καταφερει και κανει 16 στροφες χωρις σπασιμο, θα του χαρισω κιθαρα με καινουργιες, περασμενες, χορδες.

  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill ειλικρινα να κανουμε βιντεοκλήση να σου δειξω, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει... από τη πρώτη μέρα πίσω στο 2000 ξέρω να αλλάζω χορδές (εντάξει μου έδειξαν μια φορά)

 

Σοβαρά στο χρωστάω για εκείνο το γαμ@το mooer preamp/friedman που μου είχες προτείνει 🙂

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Bill ειλικρινα να κανουμε βιντεοκλήση να σου δειξω, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει... από τη πρώτη μέρα πίσω στο 2000 ξέρω να αλλάζω χορδές (εντάξει μου έδειξαν μια φορά)

 

Σοβαρά στο χρωστάω για εκείνο το γαμ@το mooer preamp/friedman που μου είχες προτείνει 🙂

 

Ασχέτως χορδών, σε είχε βολέψει αυτό; Μου είχε αρέσει πάρα πολύ για 50-60ε που το έβρισκες τότε μεταχειρισμένο. 

 

Για τις χορδές τώρα, αν δω ότι τελειώνουν τα σετ και δεν υπάρχει πρόοδος, όλο και κάποιον από εσάς θα αγγαρέψω να μου δείξει μέσω call. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταστείτε 10ετία του 80 τότε βαζαμε 8-αρες, καθότι φαινόταν ότι πιο φυσιολογικό να μην μαζοχιζόμαστε, ενισχυτες δεν υπήρχαν παιζαμε με τον ενισχυτη απο το πικαπ-στερεο, οτι ναναι, τεσπα, και κουρδίζαμε με βαση καποιο κομμάτι, π.χ. με war pigs MI, smoke on the water ΣΟΛ, κτλ ε το τεράστιο άγχος στις καινούργιες χορδές ήταν μην σπάσει η πριμα ΜΙ στο κουρδισμα... και το πηγαίναμε αργααα αργααα φετα, παιζαμε κανα 2-3 ηπειρώτικα (η led zeppelin απο το Coda, κατα προτίμηση το 1ο λολ ειχε πιο πολυ κιθάρα,lmao) μέχρι να έρθει στα ίσια και μετα τα bends σιγα σιγα μην μας φύγει κανα μάτι.

αλλα κόλπα......

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι συμπάσχω και κάνω ακόμα τα ίδια λάθη με τις φωτογραφίες που ποσταρες 

 

Κάθε φορά που βλέπω τέτοια βίντεο λέω " καλά οκ , είναι όντως εύκολο " αλλά στην πράξη όσο εξοικειωμένοι κι αν είστε , πιστέψτε και εμένα και τον Bill ότι άνετα τα κάνεις μαντάρα 

 

Από κει και πέρα , το είχα ξαναγράψει στο τοπικ , εάν είναι να χαλάσεις 9 σετ χορδών ( χοντρικά 6-7€ το σετ ισούται 70€ ) , με περίπου 90€ ή 50-55 μεταχειρισμένο , παίρνεις ένα εξαιρετικό σετ locking tuners και ησυχάζεις για όλη σου τη ζωή ( και αυτό είναι και το λιγότερο σημαντικό feature τους )

 

Παρόλα αυτά , ακόμα και λάθος που άλλαζα καμία φορά χορδές σε κιθάρες που δεν είχα locking, δεν είχα πρόβλημα όσο χοντροκομμένα κι αν έκανα τη διαδικασία. Μήπως είσαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό σου ;;

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Κοίτα, πρώτη φορά πέρασε χορδή από κάτω, έκανε 3 στροφές και δεν έσπασε. Είναι μια μικρή νίκη. Αρκετή για να γιορτάσω με παστίτσιο.

Το κόλπο είναι να κρατάς τεντωμένη τη χορδή με το ένα χέρι, όσο κουρδίζεις με το άλλο.

Με το δείκτη κρατάς τη χορδή στο nut και με τα υπόλοιπα δάκτυλα τη σηκώνεις για να μένει τεντωμένη.

550px-nowatermark-Restring-a-Guitar-Step-8-Version-3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου