Προς το περιεχόμενο

«Σκοτώνεις τον Πικάσο για να ζήσει η κυρα-Μαρία;»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εκφράσει τις απόψεις μου για τα εικαστικά πολλές φορές, δεν πρόκειται για κάποια μορφή τέχνης, είναι μια κακόγουστη αδεξιότητα. Κι εγώ κάποτε έχεσα πάνω σε ένα ραδίκι στο βουνό αλλά δεν είχα μαζί μου φωτογραφική και έτσι έχασα την ευκαιρία να ξεκινήσω την καριέρα μου στα εικαστικά... Ας είμαστε ειλικρινείς λοιπόν κύριε Τσόκλη (?) (που αν δεν λέγατε αυτή τη σαχλαμάρα δεν θα σας ήξερε η μάνα σας ακόμα) δεν είστε αρκετά σημαντικός για εμένα, θα έσωζα στην θέση σας ένα βόδι ακόμα και πριν να εκτεθείτε έτσι.

1110000000000.png.7a95c085fe3bc7941247e48dccee0c49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εξαγριώθηκα και εγώ με τις δηλώσεις, δεν θα εξετάσω την τέχνη του (από παλιότερα θυμάμαι ότι μου άρεζε).

Όμως δηλωσε ξανά ότι ΔΕΝ είπε αυτά που μεταφέρθηκαν από τους δημοσιογράφους. Τουλάχιστον όπως μεταφέρθηκαν και εμφανίστηκαν στα φβ

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, mustafank said:

 

μπορεί να τα είπε και χειρότερα...ποιος ξέρει....

 

Ω θεέ....

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακουσει τις δηλωσεις του καλλιτεχνη. Ουτε εχω περιεργεια να δω το βιντεο. Δεν θα κερδισω κατι με αυτο.

 

Αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι οτι, πλεον, την εποχη των media, για να μπορει να δωσει καποιος ωθηση στην τεχνη του, πρεπει να χρησιμοποιησει ενα βασικο και φτηνο  (πολλες φορες) προωθητικο εργαλειο, οπου λεγονται "δημοσιοτητα". Οσο πιο πολυ θα "απασχολησει" το κοινο (ειτε θετικα, ειτε αρνητικα), τοσο πιο επιτυχημενη θα ειναι και προωθητικη του στρατηγικη. Καποιοι επιλεγουν να "σοκαρουν" το κοινο με μια ιδιορρυθμη δηλωση ή εμφανιση τους. Ειναι κατι που παει πακετο με το εργο τεχνης, δυστυχως. 

 

Και η τεχνη υπαρχει μεσα σε ενα πολυ ανταγωνιστικο περιβαλλον, και ενα προιον τεχνης τεινει να αντιμετωπιζεται ως ενα κοινο προιον, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. Στοχος ειναι να αποκτησει περισσοτερη αξια ο καλλιτεχνης, αρα και τα εργα του. Ειναι ενα φαινομενο που το συναντουμε σε λαθε λογης τεχνη. Και στη μουσικη, πρωτιστως.

 

Και να προσθεσω οτι τεχνη ειναι κατι το 100% υποκειμενικο. Ειναι τροπος εκφρασης του καλλιτεχνη. Λεει καποια πραγματα με τον δικο του τροπο. Το κανει, κατ' αρχην για τον ιδιο. Μεχρι εκεινο το σημειο εχουμε τεχνη.

Θα δουν/ακουσουν το εργο, ομως, κι αλλοι. Καποιοι θα το θεωρησουν κακογουστο. Σε καποιους μπορει να φανει κοινοτυπο. Σε καποιους ντεμοντε. Σε καποιους μπορει να ο καλλιτεχνης να τους καθεται στη μυτη. 

Αυτο που παραμενει ειναι το γεγονος οτι συνεχιζει και υπαρχει η τεχνη. Οποιος πει "αυτο δεν ειναι τεχνη" θεωρω οτι κρινει 100%" υποκειμενικα. Απλα δεν του αρεσει και τιποτα παραπανω. Διοτι εστω και ενας (μπορει να μην ειναι ο καλλιτεχνης) να το θεωρει τεχνη, ειναι τεχνη. Βασικα, δεν μπορει να υπαρξει 100% αντικειμενικοτητα στην τεχνη.

Γνωμη μου...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είχαν παιχτεί τέτοιες απόψΗς σε ΔΗΜΟΣΙΟ κανάλι που το ΠΛΕΡΩΝΟΥΜΕ?

 Πού σαι @Superfunk να σφάξεις μερικούς ΔΥ😄

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ένα ασχημονούν γερόντιο από τα πολλά που ξεμωραίνονται αποκαλύπτοντας τον πισινό τους όπως οι μαϊμούδες. Αν το βούλωναν μπορεί να έσωζαν την υστεροφημία τους, αλλά που ...
Και αναρωτιέμαι: οικείους,συγγενείς, παιδιά, δεν έχουν να τους μαζέψουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αυτό που λέμε triage που καθορίζει την προτεραιότητα του ποιος θα σωθεί. 

 Υπάρχουν πρωτόκολλα (αν και εδώ στην Ελλάδα δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι αλλά γίνονται φιλότιμες προσπάθειες)

 Ευτυχώς οι θεσμοί μας προστατεύουν στην πράξη από μεμονωμένες απόψεις.

 Έχουμε προχωρήσει, ιδιαίτερα από τότε που μπήκαμε στην ΕΕ.

 Ζήτω η ΕΕ

 Ζήτω το ΔΝΤ!!!!!!!!

 Σήμερα δεν είμαι σε κομμουνιστική διάθεση.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου