Προς το περιεχόμενο

Ε τι να παιξεις σε μια ασπpη exlorer με active?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέγε βρε Σπύρο, τι έγινε?

Οι χορδές έφταιγαν?

Η ταστιέρα είναι όντως φασκομηλιά?

 

22 hours ago, Spyros Delta said:

Ενδέχεται να βάλω τους emg αν στον κανονικό ενισχυτή κλάνει ο ηχος των roswell.

 

Στα reviews του Thomann, κάποιος γράφει ότι δεν ταιριάζουν τα pins με αυτά των EMG, και ότι πρέπει να αλλάξεις και τα ηλεκτρικά αν θέλεις να βάλεις EMG.

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

και την τύχη να έχουν έναν Hetfield σε δαιμονιωδη οίστρο είτε στιχουργικά είτε ...ως riiff machine.

και τον κοντό Δανό που ήταν ο αρχιτέκτονας της δομής των κομματιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, leon7pap said:

Παρότι το Blackened δεν το θεωρώ δύσκολο είναι ιδιοφυές...η λέξη που το χαρακτηρίζει είναι το "reversed" το intro είναι ηχογραφημένο στο στουντιο κανονικα και μετά το έκαναν reversed...

 

H γέφυρα είναι τα pre delay στη φωνή reversed...το drum beat  πριν το τελευταίο verse είναι reversed....

Tο τερμάτισαν τα παλικάρια....

 

Απλά WOW!!!!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rgxinap είπε

Μακάρι να είναι οι χορδές, και η κιθαράκλα να είναι τζαμι. @Spyros Delta, αν μπορείς ενημέρωσε για το θέμα αν λύθηκε.

Απο οτι εψαξα μαλλον ειναι η ταστιερα. Ειναι βαμμενη λενε.
Αλλα με καθαρισμα σταματαει να βγαζει μαυριλα μετα απο λιγο καιρο.
Εχω στειλει και mail στον Thomann με σχετικη ερωτηση, να δω τι θα μου απαντησουν.
Εδω δυο screen απο τα πολλα που διαβασα
 

 

Image5.jpg

 

 

Image6.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leon7pap είπε

Με λίγα χρήματα παραπανω κοντά στα 400ε παίρνεις την epiphone explorer που έχει και το σετακι emg 81 60...(η 81 89 δεν είμαι σίγουρος) που είναι και με το κλασσικό baseball bat headstock.

 

Να σου πω την αληθεια δεν μου "καθησαν" ποτε οι epiphone και δεν τις κοιταζω.
Ασε που δεν εχει ασπρη.

Στην αρχη πηγαινα για μια Harley Benton με EMG (415E) και την ειχα παραγγειλει απο αρχες Νοεμβριου, με χρονο παραδοσης 13-14 εβδομαδες μετα, δηλαδη Γεναρη+.
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_84_modern_emg_wh.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D
Αλλα το Δεκεμβρη αλλαξανε χρονο παραδοσης και το πηγανε Μαρτη.

Οποτε πηρα την αλλη χωρις EMG (311E)  και τους βαζω μονος  μου αν δω οτι δεν μου αρεσουν οι roswell. (αν και δεν ειναι ασχημοι εκ πρωτης)
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_het_550_aw.htm

Αν βαλω αφτερμαρκετ τους emg, με την πρωτη ματια φαινεται να χανω χρηματα, γιατι θελω συν ~180 για ενα σετ emg μαζι με το κυκλωμα τους, αλλα απο οτι διαβασα η benton με τους EMG, δεν εχει και το κυκλωμα της emg και αυτο κοστιζει κανα 50αρι.

Αν δωσω και τους roswell κοψοχρονια, μια η αλλη θα ερθει.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Λέγε βρε Σπύρο, τι έγινε?

Οι χορδές έφταιγαν?

Η ταστιέρα είναι όντως φασκομηλιά?

 

 

Στα reviews του Thomann, κάποιος γράφει ότι δεν ταιριάζουν τα pins με αυτά των EMG, και ότι πρέπει να αλλάξεις και τα ηλεκτρικά αν θέλεις να βάλεις EMG.

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Δεν ξερω ακομα τι φταιει.

Μαλλον ναι ειναι φασκομηλια, αλλα βαμμενη για να δειχνει πιο μαυρη. 🤣

Ναι ολα τα ηλεκτρικα θα αλλαχτουν.

Και για να υπερθεματισω θα γινει μαλλον και paint-job αν ικανοποιησει τα χουγια μου (playability κυριως) σαν οργανο και κρατηθει.


.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Να σου πω την αληθεια δεν μου "καθησαν" ποτε οι epiphone και δεν τις κοιταζω.
Ασε που δεν εχει ασπρη.

Στην αρχη πηγαινα για μια Harley Benton με EMG (415E) και την ειχα παραγγειλει απο αρχες Νοεμβριου, με χρονο παραδοσης 13-14 εβδομαδες μετα, δηλαδη Γεναρη+.
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_84_modern_emg_wh.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D
Αλλα το Δεκεμβρη αλλαξανε χρονο παραδοσης και το πηγανε Μαρτη.

Οποτε πηρα την αλλη χωρις EMG (311E)  και τους βαζω μονος  μου αν δω οτι δεν μου αρεσουν οι roswell. (αν και δεν ειναι ασχημοι εκ πρωτης)
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_het_550_aw.htm

Αν βαλω αφτερμαρκετ τους emg, με την πρωτη ματια φαινεται να χανω χρηματα, γιατι θελω συν ~180 για ενα σετ emg μαζι με το κυκλωμα τους, αλλα απο οτι διαβασα η benton με τους EMG, δεν εχει και το κυκλωμα της emg και αυτο κοστιζει κανα 50αρι.

Αν δωσω και τους roswell κοψοχρονια, μια η αλλη θα ερθει.

 

 

.

 

οπότε οκ, θα στρώσει το χρώμα, τα active tone/vol controls της EMG ειναι προαιρετικά, μπορείς κάλιστα να βρείς ένα σετ μεταχείρω π.χ. EMG 85 bridge / EMG 60 neck ή EMG 85 bridge/ 81 neck (μου αρεσει πιο πολύ απο το κλασικό 81 bridge/60 neck), και να βάλεις απάνω νορμάλ pots 25 KOhm , δουλεύουν μια χαρά, και πολύ προτιμούν αυτο το σεταπ. Το μόνο θέμα ειναι να βρεις το βυσματάκι το 3πλο (γείωση, σήμα, μπαταρία), και δεν θυμάμαι που είχα βρει, νομίζω απο μαγαζί με κομπουτερς, βύσμα ανεμηστηρα PC, αν θυμάμαι καλά. Θα το ψάξω.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Το μόνο θέμα ειναι να βρεις το βυσματάκι το 3πλο (γείωση, σήμα, μπαταρία), και δεν θυμάμαι που είχα βρει, νομίζω απο μαγαζί με κομπουτερς, βύσμα ανεμηστηρα PC, αν θυμάμαι καλά. Θα το ψάξω.

Aυτο μπορει να μεινει και το μαμισιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rgxinap είπε

επειδή αναφέρθηκε σε αυτό ο @fusiongtrκαι είπε οτι ίσως δεν ταιριάζουν.

sto 5.05

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου