Προς το περιεχόμενο

desktop....Noiz !


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από σχεδόν 8 χρόνια σε χαμηλής ισχύος υπολογιστή τύπου fanless ή "αθόρυβου" laptop πέρασα σε desktop λύση.

Σίγουρα είναι πιό ήσυχος από το τελευταίο desktop που είχα, αλλά έστω και αυτό το λίγο θα με τρελλάνει.

 

Ακούω λοιπόν τις προτάσεις σας για ...σίγασή του.

Η σκέψη μου είναι σε πρώτη φάση να απομακρυνθεί από το περίπου μέτρο στο πλάι, σε γύρω στα 2 μέτρα πίσω μου.

Η επόμενη να βγεί έξω από το δωμάτιο.

 

Η τρίτη και πιό δραστική ...να το πουλήσω έτσι όπως ήρθε και να ξεχάσω τα γκάζια ή να περιμένω να πάρω ένα Μ1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μετά από σχεδόν 8 χρόνια σε χαμηλής ισχύος υπολογιστή τύπου fanless ή "αθόρυβου" laptop πέρασα σε desktop λύση.

Σίγουρα είναι πιό ήσυχος από το τελευταίο desktop που είχα, αλλά έστω και αυτό το λίγο θα με τρελλάνει.

 

Ακούω λοιπόν τις προτάσεις σας για ...σίγασή του.

Η σκέψη μου είναι σε πρώτη φάση να απομακρυνθεί από το περίπου μέτρο στο πλάι, σε γύρω στα 2 μέτρα πίσω μου.

Η επόμενη να βγεί έξω από το δωμάτιο.

 

Η τρίτη και πιό δραστική ...να το πουλήσω έτσι όπως ήρθε και να ξεχάσω τα γκάζια ή να περιμένω να πάρω ένα Μ1

θα το συνηθίσεις. 

 Αλλιώς. ....................

 Αν οι ανεμιστήρες του case είναι pwm μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις από τη μητρική να τους ρίξεις λίγο.

 Το τροφοδοτικό τώρα εξαρτάται από την υλοποίηση.  Υπάρχουν αθόρυβα ή και ρυθμιζόμενα.

 Αφού το πήρες θα το υπομένεις όταν τραβάει ρεύμα πολύ.

 Να πάρεις ένα pc case με silent προδιαγραφές..

 

 Επίσης θορυβώδης πιο πολύ είναι η ψύκτρα του επεξεργαστή.

 Μπορείς να βάλεις καλύτερη που είναι αισθητά πιο αθόρυβα τα fan τους ή και fanless

 

 Αν έχεις και κάρτα γραφικών και αυτή βγάζει θόρυβο, μπορείς να κανεις πιο ήπιες ρυθμίσεις στο fan σε σχέση με την χρήση και τις θερμοκρασίες.

 

 Τώρα φαντάζομαι γιατί δεν ξέρω τι σύστημα έχεις αλλά συνήθως αυτά κοιτάς για να μειώσεις το θόρυβο.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ποσους ανεμιστηρες εχει?

 

3 αν μετράει και αυτός της vga

αυτή τη στιγμή η vga κάθεται

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα το συνηθίσεις. 

 Αλλιώς. ....................

 

..... βάλε ένα Motorhead να παίζει, και δεν θα σου ακούγεται καθόλου ο υπολογιστής.

 

Νομίζω πάντως ότι είναι θέμα συνήθειας.

Αν είναι να αρχίσεις να παίρνεις άλλα κουτιά και τέτοια .... καλύτερα βάλε Motorhead.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει περίπτωση.

Ο υπολογιστής είναι idle και χτυπάει 38-39 db.

Κλειστός στο δωμάτιο έχω 32. Και κλείνοντας και το λαπτοπ παραμένει σταθερά 32.

Θα πάρω 15μετρο hdmi και θα τον κατεβάσω στον κάτω όροφο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να πάρεις ένα pc case με silent προδιαγραφές..

 

 Επίσης θορυβώδης πιο πολύ είναι η ψύκτρα του επεξεργαστή.

 

+1

 

Βασική προϋπόθεση είναι η ψυκτρα του επεξεργαστή όπως λέει o @cos_dr
αλλά πολύ σημαντικο να λάβει πρώτα κανείς υπόψιν είναι το air flow.

Αν δεν είναι καλό, ο επεξεργαστής θα ανεβάζει θερμοκρασία και επόμενο να ανεβάζει στροφές η ψυκτρα του.

 

Ένα καλό κουτί, σωστά σεταρισμενο, όπως το παρακάτω λύνει χέρια και ηρεμεί αυτιά


https://www.bequiet.com/en/case/1854

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο... Έπρεπε να το ψάξεις πριν κάνεις την αγορά . Όντως τα τροφοδοτικά πλέον είναι σχεδόν αθόρυβα και με δυνατές προδιαγραφές ποιότητας (80plus) με σχετικά μικρή διαφορά τιμής ειδικά αν κυνηγήσεις προσφορές e-shop. Διατίθενται επίσης σε χαμηλή τιμή κάρτες οθόνης  που είναι πολύ ισχυρές και δεν φέρουν ανεμιστηράκι-ια. Απλά δεν τις προτιμούν οι μανιώδεις gamers...όταν βέβαια διαθέτουν χρήμα για ξόδεμα. Ελπίζω να το συνηθίσεις - τα πρώτα 10 χρόνια είναι δύσκολα... 😂

  • Like 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδες σαν υλοποίηση.

Και οι προδιαγραφές του είναι πολύ καλές.

Και το κουτί ακριβό είναι (όχι silent) αλλά προσεγμένο με tempered glass και αθόρυβο φαν, και το τροφοδοτικό 80plus κλπ και δεν υπάρχουν μηχναικοί δίσκοι κλπ

Απλά εγώ έχω συνηθίσει στην ησυχία και δεν θέλω τίποτα.

Και εννοείται ότι θα θέλω να κάνω και ηχογραφήσεις φωνητικών, ήδη έκανα άλλωστε χωρίς πρόβλημα.

Ξέρω ότι όλα ξεκινάνε από την cpu, αλλά δεν ήθελα με το καλημέρα να δώσω άλλα 100 και για καλό φαν εκεί.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου