Προς το περιεχόμενο

Cranked Plexi -Προταση για overdrive / distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Marshall 2061x .Προσφατα αρχισα να το χρησιμοποιω με τερμα τα volume & tone .Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Jhs Angry Charlie για τα βρωμικα .Ωστοσο με τα νεα δεδομενα ,το Angry Charlie το χρησιμοποιω με τερματισμενο το volume και το gain πολυ χαμηλα .Ο ηχος μου αρεσει ,χρησιμοποιω πολυ ικανοποιητικα το volume της strat , αλλα παραπεμπει σε jcm καταστασεις το οποιο ειναι οκ .Θα ηθελα ομως το distortion μου να ακουγεται σαν επεκταση του plexi μου ,να μην χρωματιζει δηλαδη καθολου απλα να κομπρεσαρει οπως ειναι το φυσιολογικο .Εχω σκεφτει το Lovepedal Purple Plexi .Καποιος που εχει γνωση/γνωμη περι αυτου αν μπορει να βοηθησει προτεινοντας καποιο overdrive ή distortion .Δοκιμασα booster (mxr micro amp) αλλα δεν εκανε  .Λυσεις τυπου Ocd ,Plexitone κλπ (τα εχω δοκιμασει στο παρελθον και εχω στα αυτια μου τον ηχο τους ) νομιζω οτι δεν εχουν σχεση με αυτο που θελω

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα μόνα Plexi style πετάλια που έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν πολύ είναι τα Friedman Golden Pearl και BE-OD.

 

Το BE-OD έχει πολύ gain για αυτό που θες, αλλά το Golden Pearl είναι απίστευτο. Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα. 

 

Παρακάτω video ενός παιδιού που "ξέρω" διαδικτυακά και γνωρίζω ότι ποστάρει αντιπροσωπευτικά δείγματα από εξοπλισμό που έχει.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κάποιο Tube Screamer τύπου πετάλι ή κάποιο Klon.

Εγώ είχα πολύ καλά αποτελέσματα και με τα δυο σε Marshall style ενισχυτές.

Χρησιμοποιούσα το original TS9 και εδώ και χρόνια ένα Rockett Archer.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1 και για το Archer, απλά δεν το ανέφερα γιατί ο OP ζήτησε Plexi style. Φανταστικό και το Archer.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Δοκίμασε κάποιο Tube Screamer τύπου πετάλι ή κάποιο Klon.

Εγώ είχα πολύ καλά αποτελέσματα και με τα δυο σε Marshall style ενισχυτές.

Χρησιμοποιούσα το original TS9 και εδώ και χρόνια ένα Rockett Archer.

εχω δοκιμασει tubescreamer ,με το γνωστο midhump...

Ισως καποιο klon clone σαν booster αλλα πιστευω πως δεν θα ειναι αρκετο

Εχω και το golden plexi ,το οποιο ειναι καταπληκτικο ,ωστοσο οσο ανεβαινει το gain ακουγεται η τιμη του 

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

+1 και για το Archer, απλά δεν το ανέφερα γιατί ο OP ζήτησε Plexi style. Φανταστικό και το Archer.

ειναι νομιζω συγκεκριμενο αυτο που θελω κι ισως να υπαρχει μονο στο μυαλο μου 

θελω αυτο που κανει το jhs αλλα να ακουγεται σαν plexi κι οχι σαν jcm 

επισης δεν θελω με τιποτα το sizzling που εχουν τα περισσοτερα distortion οπως το Ocd

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Τα μόνα Plexi style πετάλια που έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν πολύ είναι τα Friedman Golden Pearl και BE-OD.

 

Το BE-OD έχει πολύ gain για αυτό που θες, αλλά το Golden Pearl είναι απίστευτο. Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα. 

 

Παρακάτω video ενός παιδιού που "ξέρω" διαδικτυακά και γνωρίζω ότι ποστάρει αντιπροσωπευτικά δείγματα από εξοπλισμό που έχει.

 

συμπαθητικο ακουγεται

δεν βρισκω ομως πολλους στρατ (single coils ) players να το χρησιμοποιουν στο youtube

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο Plexi πετάλι είναι το xotic sl drive. Και με αρκετά τίμια τιμη γι΄ αυτό που προσφέρει.

 

Γιαυτό που μας λες ότι θέλεις να κάνεις, όμως, δεν θέλει plexi type πετάλι (εάν βάλεις Plexi πετάλι σε plexi ενισχυτή, δεν θα διατηρήσεις τα χαρακτηριστικά του ήχου σου, αλλά θα τα κάνεις πολύ πιο έντονα), αλλά ένα σχετικά transparent od, που να μην σου αλλάζει τον ήχο. Ενδεχομένως, να θέλεις να είναι και λίγο fat sounding για να δίδει όγκο στα single coils. Δεν ξέρω ακριβώς πως θα το δουλεύεις το rig, αλλά θα σου προτείνω κάποια οικονομικά πετάλια που ταιριάζουν όμορφα με plexi type ενισχυτές και τα πιο πολλά τα έχω δοκιμάσει με origin 20.

 

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις τα ταπεινά tc dark matter (εάν θες ηχο στυλ ocd, αλλά πιο παχύ και με περισσότερες αρμονικές), tc mojo mojo (εάν θες λίγο πιο παχύ και dark ήχο), tc spark mini (απλό booster που λειτουργεί σαν να ανεβάζεις gain ενισχυτή). Και Klon type πετάλια θα σου κάνουν καλή δουλειά (πχ soul food, τumnus).

Εάν θες πολύ πιο fat ήχο, που διατηρεί τα plexi χαρακτηριστικά, μπορείς να δεις το maxon sd9 (απίστευτο για στρατ) και το odr1 η οdr1-mini. Επίσης, ενδιαφέρον έχει και το mudhoney 2 της t-rex.

 

Τσέκαρε πχ το odr1 στο παρακάτω βιντεο, και γενικότερα, τα βίντεο του συγκεκριμένου είναι ο,τι καλύτερο για να βλέπεις πως ταιριάζει ένα πετάλι σε plexi με στρατ. Και έχει παρα πολλά βίντεο ο τύπος.

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κορυφαίο Plexi πετάλι είναι το xotic sl drive. Και με αρκετά τίμια τιμη γι΄ αυτό που προσφέρει.

 

Γιαυτό που μας λες ότι θέλεις να κάνεις, όμως, δεν θέλει plexi type πετάλι (εάν βάλεις Plexi πετάλι σε plexi ενισχυτή, δεν θα διατηρήσεις τα χαρακτηριστικά του ήχου σου, αλλά θα τα κάνεις πολύ πιο έντονα), αλλά ένα σχετικά transparent od, που να μην σου αλλάζει τον ήχο. Ενδεχομένως, να θέλεις να είναι και λίγο fat sounding για να δίδει όγκο στα single coils. Δεν ξέρω ακριβώς πως θα το δουλεύεις το rig, αλλά θα σου προτείνω κάποια οικονομικά πετάλια που ταιριάζουν όμορφα με plexi type ενισχυτές και τα πιο πολλά τα έχω δοκιμάσει με origin 20.

 

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις τα ταπεινά tc dark matter (εάν θες ηχο στυλ ocd, αλλά πιο παχύ και με περισσότερες αρμονικές), tc mojo mojo (εάν θες λίγο πιο παχύ και dark ήχο), tc spark mini (απλό booster που λειτουργεί σαν να ανεβάζεις gain ενισχυτή). Και Klon type πετάλια θα σου κάνουν καλή δουλειά (πχ soul food, τumnus).

Εάν θες πολύ πιο fat ήχο, που διατηρεί τα plexi χαρακτηριστικά, μπορείς να δεις το maxon sd9 (απίστευτο για στρατ) και το odr1 η οdr1-mini. Επίσης, ενδιαφέρον έχει και το mudhoney 2 της t-rex.

 

Τσέκαρε πχ το odr1 στο παρακάτω βιντεο, και γενικότερα, τα βίντεο του συγκεκριμένου είναι ο,τι καλύτερο για να βλέπεις πως ταιριάζει ένα πετάλι σε plexi με στρατ. Και έχει παρα πολλά βίντεο ο τύπος.

 

 

 

θα τα τσεκαρω,ευχαριστω

απλα ξανααναφερω οτι θελω να αποφυγω οσο το δυνατον οποιοδηποτε χρωματισμο ,αυξηση μπασων ,mid humps ,χαρακτηρα πεταλιου  ,sizzling κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σίγουρα δεν θες Plexi πετάλια, διότι έχουν πολύ χαρακτήρα. Ούτε nobels και maxon, καθώς δίδουν μπασο.

 

wampler pantheon, rc booster, tc spark, και τα klon type pedals ειναι τα πιο transparent που έχω δοκιμάσει, και όλα δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο στον ενισχυτή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου