Προς το περιεχόμενο

lovetone big cheese vs zvex fuzz factory


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο fuzz  θα περιμενα λοιπον ο καθενας που εχει εμπειρια πανω σε αυτα τα δυο πεταλια να μου δωσει τα φωτα του.Παιζω με μια fender mex strat  με lindy fralin vintage hot μαγνητες και με vox ac30 cc1 και διαφορα αλλα πεταλια , κατα βαση παιζω alternative  αλλα το fuzz που θα παρω θελω να μπορει να χρησιμοποιειται και για αλλα ηδη μουσικης . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα και τα  2.

 

ΚΑΝΕΝΑ απο τα δυο (αληθεια το big cheese ΠΟΥ θα το βρεις μια και δεν βγαινει πια?) δεν ειναι "κλασσικο" fuzz μια και τα δυο ανηκουν στην κατηγορια των "αναρχων" fuzz (μη περιμενεις δηλ.να βγαλεις ηχο τυπου Hendrix,Smashing Pumpkins ή Gilmour ) απο τα δυο το περισσοτερο "τρελλο" ειναι το fuzz factory .

 

Kαι τα δυο εχουν αυτο που εγω λεω 'unlimited' χρηση (δηλ. μπορεις να βγαλεις εντελως "κουφους" ηχους αν πειραματιστεις)

 

Στο you tube αλλα και στο site του ΖVEX εχει πολλα demos.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα που το Fuzz Factory πιστεύω ότι βγάζει μερικούς από τους τελειότερους ήχους Smashing Pumpkins (εποχής Siamese Dream)... και αν κάποιος καθήσει και ασχοληθεί σοβαρά ανακαλύπτει πολλές προσωπικότητες αυτού του φαζ, πχ. ακόμη και θαυμάσιο Hendrix setting... και το καλύτερο; Δεν χρειάζεται "ανοιγμένο" ή "αρπαγμένο" ενισχυτή για να αναδείξει τις αρετές του... καθαρός είναι ό,τι πρέπει, ακόμη και σε εντάσεις οικιακές!

 

To Big Cheese δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Με τόσα δισεκατομμύρια φαζ που κυκλοφορούν, αποκλείεται να μην βρεις κάποιο που να σε καλύπτει αντί για αυτό (μιας και είναι δυσεύρετο και πολύ ακριβό). Δεν επεκτείνομαι γιατί μας ρώτησες μόνο για αυτά τα δυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως θα διαφωνησω :)  δεν βγαζει ουτε ηχους Smashing Pumpkins ( μια και bif muff δεν ειναι ;) & αυτοι οι ηχοι την θελουν τη μαφιλα τους ;D) αλλα ουτε και 100% Χεντριξατο ηχο...για ΑΛΛΑ πραγματα ειναι καλο

 

;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια το ξέρω για τους συνδυασμούς Μαφ, στρατ, Μάρσαλ και... του θεού Μπουτς Βιγκ αλλά τουλάχιστον εμένα με ικανοποιεί 200% σε αυτά. Και σε άλλα πολλά βεβαίως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το big cheese θα το φτιαξω μιας και υπαρχει σε d.i.y. κιτ στο διαδικτυο και θα μου κοστισει 70 ευρω ,ποια αλλα fuzz προτεινετε?

 

 

A κοιτα μπορει να το φτιαξεις και να βγει και γαματο, κατα ποσο θα μοιαζει με το αυθεντικο ομως δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Τρελο βιντεο :o :o :o

 

Με το που βαζω το βιντεο να παιξει αρχισαν να πλακωνονται κατι γατες στο δρομο και μολις το κλεινω σταματησαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου