Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για μουσική σήμερα ? Η άποψη του Βαγγέλη


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμορφα, σοφά, ρομαντικά λόγια αλλά πόσο εύκολο είναι να τα ακούσεις και δεχτείς από έναν άνθρωπο που κυκλοφορούσε με Ρολς Ρόις;

Σε καμία περίπτωση δε το λέω προκλητικά ή τον υποτιμώ, αλλά.....

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

Όμορφα, σοφά, ρομαντικά λόγια αλλά πόσο εύκολο είναι να τα ακούσεις και δεχτείς από έναν άνθρωπο που κυκλοφορούσε με Ρολς Ρόις;

Σε καμία περίπτωση δε το λέω προκλητικά ή τον υποτιμώ, αλλά.....

 

δεν νομίζω ότι σχετίζεται η Ρολλς με την λογική του να υπηρετήσεις τη μουσική στο καλύτερο δυνατό επίπεδο. Εχει πει επανειλημμένα ότι έφτιαχνε σχεδόν πάντα αυτό που ήθελε και αγόραζε τον καλύτερο εξοπλισμό για να φτιάχνει καλύτερη μουσική. Εφτιαχνε πάντα το καλύτερο στούντιο και είχε έναν ανάλογο τρόπο ζωής με σκοπό πάντα να φτιάχνει αυτό που ήθελε και να μην υποκύπτει στη θέληση των εταιρειών. Στα πλαίσια αυτά δεν βλέπω που δεν κολλάει η Ρολλς, το καλό ντύσιμο και ο πολυτελής (σε λογικά πλαίσια) τρόπος ζωής που άλλωστε είναι απαραίτητος για να προχωρήσεις επαγγελματικά. Δεν γίνεται να συναντάς τον Scott και την Norman και την Caballe και να πηγαίνεις με το punto ή να είσαι λέτσος σαν τον Willie Nelson με την τρύπια κιθάρα όσο διάσημη κι αν είναι. Και ο Βαγγέλης δεν ήταν λέτσος από την μέρα 1. Φαίνεται από τις αρχαίες φωτογραφίες του 60.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gmoukou είπε

Όμορφα, σοφά, ρομαντικά λόγια αλλά πόσο εύκολο είναι να τα ακούσεις και δεχτείς από έναν άνθρωπο που κυκλοφορούσε με Ρολς Ρόις;

Σε καμία περίπτωση δε το λέω προκλητικά ή τον υποτιμώ, αλλά.....

Πολλες φορες στις ζωές των αληθινών καλλιτεχνών που ταυτόχρονα κατάφεραν να γίνουν και είδωλα συνυπάρχει ο ρομαντισμός με το mainstream. Κατά περιόδους μπορεί να υπερτερεί το ένα ή το άλλο. Ο Vangelis είναι μια μουσική ιδιοφυΐα που μέσα από τη μουσική του καταξιωθηκε σε διεθνές επίπεδο. Είναι λογικό να υποκύψεις στη χλιδή αλλα εξίσου λογικο, όσο μεγαλώνεις, να ξαναγυρνάς στο ρομαντισμό.

 

Προσωπικά, ενώ θαυμάζω πολλούς καλλιτέχνες, αποφεύγω να παρακολουθώ συνεντεύξεις γιατί πολλες φορες θα ακούσω πράγματα αντιφατικά που θα με βάλουν σε σκέψεις παρόμοιες με αυτές που γράφεις. Π.χ. εδω εκθειάζει το Κατάρ ως μια χώρα που επενδύει στην ομορφιά και μέρος αυτού είναι και το ελληνοπρεπες θέατρο στη Καταρα που ανέφερε. Δεν ήξερε ότι για το χτίσιμο αυτου του θεάτρου αλλα και όλων των άλλων μεγαλεπήβολων έργων στη Ντόχα πεθαίνουν 1500 εργάτες το χρόνο από τη ζέστη και τις κακουχιες; Κι εγω δε το λεω σαν αμφισβήτηση του, αλλά όσο να ναι σε βάζει σε σκέψεις. Δεν είναι beauty αυτό.

 

Εν πάσει περιπτώσει η μουσική του Vangeli είναι ανατριχιαστικη και πρέπει να μαστε περήφανοι γι αυτόν.

 

ΥΓ. Έχω δει πολλές φορές καλλιτέχνες να κάνουν επιλογές ή ζωές που ενώ έχουν ένα υφος Α, να το παρουσιάζουν (πρώτα από όλα στον ευατο τους) σαν Β. Είναι κι αυτό μέρος τις καλλιτεχνικής φύσης..Η αυταπάτη.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση το τι έκανε, γιατί το έκανε, ή το γεγονός οτι αν επιλέξεις να μπείς στο χορό θα χορέψεις με όλα τα παρελκόμενα, αλλά.......

18 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν νομίζω ότι σχετίζεται η Ρολλς με την λογική του να υπηρετήσεις τη μουσική στο καλύτερο δυνατό επίπεδο.

 

.......πως γίνεται να υπάρχει αμιγής προσπάθεια υπηρέτησης της μουσικής στο καλύτερο δυνατό επίπεδο (πόσο υποκειμενικό κι αυτό) και να είσαι ταυτόχρονα προϊόν μιας γραμμής παραγωγής;

 

Ξεκάθαρα, υπάρχει σοφία στα λόγια του η οποία όμως δεν έρχεται απαραίτητα πακέτο με την εμπειρία.
Περισσότερο mindset το λέω εγώ αυτό και δε πιστεύω οτι αν το είχε ανέκαθεν θα αγόραζε και την όποια Ρολς (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα κυκλοφορούσε σα λέτσος μην είμαστε υπερβολικοί τώρα....)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, otto## είπε

Εν πάρει περιπτώσει η μουσική του Vangeli είναι ανατριχιαστικη και πρέπει να μαστε περήφανοι γι αυτόν.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

 

1 λεπτό πριν, otto## είπε

Π.χ. εδω εκθειάζει το Κατάρ ως μια χώρα που επενδύει στην ομορφιά και μέρος αυτού είναι και το ελληνοπρεπες θέατρο στη Καταρα που ανέφερε. Δεν ήξερε ότι για το χτίσιμο αυτου του θεάτρου αλλα και όλων των άλλων μεγαλεπήβολων έργων στη Ντόχα πεθαίνουν 1500 εργάτες το χρόνο από τη ζέστη και τις κακουχιες; Κι εγω δε το λεω σαν αμφισβήτηση του, αλλά όσο να ναι σε βάζει σε σκέψεις. Δεν είναι beauty αυτό.

 

Αυτό ακριβώς!!!

  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

 

Ξεκάθαρα, υπάρχει σοφία στα λόγια του η οποία όμως δεν έρχεται απαραίτητα πακέτο με την εμπειρία.
Περισσότερο mindset το λέω

 

Ναι αλλα μη ξεχνάς ότι μιλά σαν καλλιτέχνης. Δλδ οι απαντήσεις του είναι στη σφαίρα της τέχνης και του ρομαντικού. Δε νομίζω ότι είπε κάτι ιδιαίτερα σοφό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουμ ουσία αυτά που λέει ή ότι δεν ειναι εν δυνάμει σοφός. 

 

Γενικα, σπανίως έχω ακούσει σοφά λόγια από μουσικό. Έχω ακούσει φοβερά ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά για σοφια θα απευθυνόμουν αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gmoukou είπε

δεχτείς από έναν άνθρωπο που κυκλοφορούσε με Ρολς Ρόις;

 

Εγώ πάντως λέω

Ότι good enough for Keith, good enough for Vangelis 

 

https://www.boston.com/cars/news-and-reviews/2015/07/10/what-keith-richards-did-in-the-backseat-of-this-bentley-changed-the-rolling-stones-forever-now-its-for-sale

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε χρονο δείτε το ντοκυμαντερ που εβαλα για τον Βαγγελη πριν λιγες μερες.

 

Δεν εχω δει τοσο μεγαλους ξενους καλλιτεχνες πουθενα να μιλάνε με τετοιο θαυμασμό για εναν ελληνα.

Εναν ελληνα που εδω τα μουμουε τον αγνοουν ή μαλλον αυτός σωστα τα αγνοει. Παρ ολο που τα αγνοει, και καλα κανει, θα επρεπε να μας υπενθυμίζουν καθημερινά ποιος ειναι και τι εχει κανει για τη χωρα

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου