Προς το περιεχόμενο

σκέψεις αύξησης i/o δυνατοτήτων


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και περίπου ένα χρόνο χρησιμοποιώ ως κάρτα ήχου την RME Babyface Pro FS.

Εξ αρχής αγοράστηκε με την προοπτική της μελλοντικής αναβάθμισης σε εισόδους και εξόδους μέσω adat.

 

Πιθανές λύσεις είναι οι παρακάτω

https://www.thomann.de/gr/behringer_ada_8200_ultragain.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiA-OeBBhDiARIsADyBcE6ZTVSGYFzfC-YX1I5Owyuk95Mg4ycJudI0pno7Iz74_zuWNY8RZ1saAv0vEALw_wcB

 

https://www.athensproaudio.gr/el/focusrite-scarlett-18i20-3rd-gen.html

 

Ψάχνοντας γενικά ήρθε μπροστά μου αυτή

https://www.athensproaudio.gr/el/focusrite-saffire-pro-40.html

που φυσικά είναι firewire, αλλά εκ πρώτης όψεως δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί γι αυτό που την θέλω. Δηλ για επέκταση.

Σκέφτομαι κάτι λάθος? 

από την άλλη μεριά ξέρω ότι επίσημα τα 10 έχουν πάψει την υποστήριξη firewire. Αυτό τι σημαίνει? αν θελήσω να την χρησιμοποιήσω ως firewire δεν θα δουλέψει? (με μια pci κάρτα βέβαια?)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εργαλεία θα λειτουργήσουν, μέχρι 48k θα πάρεις 8 κανάλια. Για να πάρεις 8 κανάλια στα 96k θα πρέπει να γίνει S/MUX μέσω 2 θυρών ADAT. (Από τα 3 μόνο η scarlett το προσφέρει, και απ' ό,τι έχω δει, ΜΟΝΟ η 3ης γενιάς 18i20. Οι προηγούμενες έχουν μόνο από 1 θύρα i/o.) Αλλά σε αυτή την περίπτωση, δεν έχεις δεύτερη θύρα στο babyface να τη συνδέσεις. Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις την scarlett ως κάρτα ήχου, και να παίρνει clock από το babyface, που είναι κατ' εμέ ανώτερο. Μπορείς μετά να δρομολογήσεις αναλόγως τα σήματα αν θες να χρησιμοποιήσεις το D/A του babyface, που κι αυτό θα είναι ανώτερο.

 

Το ότι η saffire είναι firewire δεν λέει κάτι. Περιέχεται ένα ρίσκο στη χρήση της ως κάρτας ήχου. (Κι εγώ έχω το FF400, το συνδέω στην pci κάρτα μου απάνω κι επικοινωνεί. Μπορώ να ρυθμίσω τη συσκευή, να χρησιμοποιήσω το totalmix και να φλασάρω τις ρυθμίσεις ώστε να τις θυμάται όταν λειτουργεί αυτόνομα, και φαίνεται ότι λειτουργεί απροβλημάτιστα ως κάρτα ήχου firewire στα windows 10. Φαίνεται. Δεν γνωρίζω αν στα μεγάλα ζόρια το throughput είναι αυτό που πρέπει, αν η motherboard όντως αφήνει το δίαυλο ελεύθερο, αν όχι κατά πόσον φρενάρει ο επεξεργαστής μου, αν δημιουργείται DPC λόγω αυτού κτπ κτπ. Δηλαδή, για να μην μακρηγορώ και κουράζω, τη σήμερον όταν αγοράζω firewire κάρτα ξέρω ότι την αγοράζω για να χρησιμοποιώ τους προενισχυτές και τις εξόδους της σε αυτόνομη λειτουργία, και δεν περιμένω ότι θα είναι βράχος σταθερότητας όταν τη συνδέεω με firewire.)

 

Αν αρκούν τα 48k και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ποιότητα των προενισχυτών (που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτή την κατηγορία τιμών), εγώ θα έπαιρνα το behringer χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου αρέσει η προοπτική να έχω κάτι που να μπορεί να δουλευτεί ως κάρτα ήχου για το δεύτερο υπολογιστή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τότε αλλάζει το πράγμα, και θα πήγαινα για τη scarlett.

το θέμα είναι να δουλεύει όταν δεν είναι στον δεύτερο υπολογιστή ως ι/ο και adat και δεν θέλει να συνδεθεί με usb.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το θέμα είναι να δουλεύει όταν δεν είναι στον δεύτερο υπολογιστή ως ι/ο και adat και δεν θέλει να συνδεθεί με usb

Ε ναι! Αυτό εννοείται. Δεν θα έχεις και τις δύο κάρτες ήχου συνδεδεμένες στον ίδιο υπολογιστή. Μόνο μία. Και η μη συνδεδεμένη θα λειτουργεί αυτόνομα ως converter και θα στέλνει μέσω των ινών.

 

https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/360006972619-Which-interfaces-can-I-use-in-standalone-mode-without-a-computer-

 

Edit: Κι όποτε χρειάζεται, βγαίνουν οι οπτικές ίνες, την παίρνουμε παραμάσχαλα, πάμε στον άλλον υπολογιστή με το usb καλώδιο και τη δουλεύουμε ως κοινή κάρτα ήχου.

(Είναι σαν 2 σε 1. Και κάρτα ήχου και optical converter.)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ε ναι! Αυτό εννοείται. Δεν θα έχεις και τις δύο κάρτες ήχου συνδεδεμένες στον ίδιο υπολογιστή. Μόνο μία. Και η μη συνδεδεμένη θα λειτουργεί αυτόνομα ως converter και θα στέλνει μέσω των ινών.

 

https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/360006972619-Which-interfaces-can-I-use-in-standalone-mode-without-a-computer-

εδω είναι το θέμα.

Μήπως πρέπει να είναι ώστε να φορτωθούν οι drivers. Δηλαδή δεν ξέρω αν χωρίς σύνδεση usb η focusrite θα μπορεί να διαχειρίζεται τα ι/ο και το adat ώστε να επικοινωνήσουν οι δυό μεταξύ τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλάπτει να εγκατασταθεί η συσκευή. Θα βάλει κι αυτή το panel της με το αντίστοιχο totalmix ώστε ΑΝ θέλουμε να αλλάξουμε τις δρομολογήσεις. Από τη μάνα της όμως, και για την αυτόνομη λειτουργία, κατα πάσα πιθανότητα θα είναι δρομολογημένη 1:1 (το μικρόφωνο 1 να το διώχνει στhn έξοδο ADAT 1, και ό,τι έρχεται στην είσοδο ADAT 1 να φεύγει στην αναλογική έξοδο 1). Άρα, και χωρίς εγκατάσταση μπορεί δουλέψει τέλεια και απολύτως προβλέψιμα. Αν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις δρομολόγησης, ναι, θα πρέπει να εγκατασταθεί σε κάποιον υπολογιστή, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Αλλά η εγκατάσταση αυτή καθ' εαυτή δε βλάπτει. Εγώ έχω 4 κάρτες εγκαταστημένες στον υπολογιστή, άσχετα αν συνδεδεμένη είναι (και χρησιμοποιώ) τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Δε βλάπτει να εγκατασταθεί η συσκευή. Θα βάλει κι αυτή το panel της με το αντίστοιχο totalmix ώστε ΑΝ θέλουμε να αλλάξουμε τις δρομολογήσεις. Από τη μάνα της όμως, και για την αυτόνομη λειτουργία, κατα πάσα πιθανότητα θα είναι δρομολογημένη 1:1 (το μικρόφωνο 1 να το διώχνει στhn έξοδο ADAT 1, και ό,τι έρχεται στην είσοδο ADAT 1 να φεύγει στην αναλογική έξοδο 1). Άρα, και χωρίς εγκατάσταση μπορεί δουλέψει τέλεια και απολύτως προβλέψιμα. Αν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις δρομολόγησης, ναι, θα πρέπει να εγκατασταθεί σε κάποιον υπολογιστή, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Αλλά η εγκατάσταση αυτή καθ' εαυτή δε βλάπτει. Εγώ έχω 4 κάρτες εγκαταστημένες στον υπολογιστή, άσχετα αν συνδεδεμένη είναι (και χρησιμοποιώ) τη μία.

 

αυτό το κατα πάσα πιθανότητα ίσως πρέπει να το ρωτήσω απ ευθείας σ αυτούς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου