Προς το περιεχόμενο

When a blind man cries από πρόβα....


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΠρέπει να είναι η περισσότερη (σε διάρκεια) lead κιθάρα που έχω παίξει σε κομμάτι. Βαρέθηκα να σολάρω...

Είναι από γκρούπ στο οποίο δεν τραγουδώ, με αποτέλεσμα να...παίζω συνέχεια. Δεν μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν και πρέπει να μάθω να συγκρατιέμαι και να ειμαι πιο "μετρημένος".

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΧΑΛΙΑ ΗΧΟΣ!!! 😄

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 6

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν άντεξα πάνω από το 3:45 κ φυσικά δεν ευθύνεσαι εσύ για αυτό Γιώργη...

 

Ο ρυθμικός κιθαρίστας είναι από τα πιο ενοχλητικά πράγματα που έχω ακούσει εδώ κ καιρό....

 

Θέλει πολύ δουλειά για να παίξει πάρτς ταιριαστά με ο,τιδηποτε κ μέχρι να συμβεί αυτό θα χαντακωνει όλη τη μπάντα ..

 

Σε κάποια φάση νομίζω πως άκουγα power chord ανά τέταρτα (στο 1,2,3 κ 4 δηλαδή) κ για πολύ ώρα ...

 

Στα δικά σου, τα σόλο στα σημεία που έπρεπε να υπάρχει σόλο μου αρέσεις από αρκετά, μέχρι πάρα πολύ στα πιο εύστοχα μέρη.

 

Στα σημεία που υπάρχει φωνή , νομίζω το να σολαρεις όλη την ώρα δεν ταιριάζει.

Θέλει πιο πολύ ένα συνδυασμό ρυθμικών κ licks που να λειτουργουν ως απάντηση στην εκάστοτε μελωδική γραμμή.

Στην αρχή κάνεις αυτό ακριβώς κ ακούγεται σούπερ, αλλά κάπου στο 3ο λεπτό παίρνεις φορά!

Από την άλλη αυτό είναι πολύ δύσκολο να συμβεί, όταν το ρυθμικό "χαλί" από πίσω είναι τόσο προβληματικό ..

 

Ίσως πρέπει να αναλάβεις τον ρυθμικό κ να του βρεις θέματα να παίζει που να είναι στα μέτρα του κ να αφήνουν χώρο να το γεμίζεις κ να το ομορφαίνεις εσύ με συνδυασμό ρυθμικών/λιξ που είπα πιο πρίν 

 

Κ ανάγκασε τόν να παίζει με λιγότερη παραμόρφωση.

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😄.

Οντως, από τις καλές μου ηχογραφήσεις.

 

Το ένιωσα αυτο με το σολαρισμα πάνω στη φωνή και πρέπει να το φτιαξω στις επόμενες πρόβες. Αυτά κάνει η υπερβολική ελευθερία στον κιθαριστα....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Ο ρυθμικός κιθαρίστας είναι από τα πιο ενοχλητικά πράγματα που έχω ακούσει εδώ κ καιρό....

 

Ενα νέο (αρχάριο) κορίτσι ήρθε χθες, και δεν είχε ξανακουσει το κομμάτι. Θα βελτιωθεί εν καιρό...

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

κ φυσικά δεν ευθύνεσαι εσύ για αυτό Γιώργη...

 

Ο @geka φταιει. Ήθελα να ανεβάσω μόνο το σόλο (τελευταίο διλεπτο). Όχι, μου λέει, να ανεβάσεις όλο το κομμάτι, είναι καλός ο ηχος😄

  • Like 1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο θα σου πω ένα μυστικό που δεν το ξέρουν ούτε κάποιοι αναγνωρισμένοι επαγγελματίες:

 

Έχοντας "χρεωθεί" το ρόλο του lead σε μια μπάντα με δύο κιθαρίστες, έχεις μια τεράστια πολυτέλεια που δεν την έχει ούτε το rhythm section, ούτε η ρυθμική κιθάρα: Μπορείς να σταματήσεις να παίζεις. Να μην παίξεις τίποτα απολύτως για όσα μέτρα χρειαστεί και απλά να ακούς. Αισθάνεσαι αμήχανα στο live; Κλείσε το volume σου και κάνε ότι παίζεις. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές το κομμάτι επωφελείται από το "άδειασμα". Τα κενά και στα μέτρα και στις συχνότητες, σε γνωστές στούντιο ηχογραφήσεις, είναι εκεί για κάποιο λόγο.

 

Και μιλώντας γενικότερα, μια και είμαι και θήτης και θύμα του overplaying, δεν είναι καθόλου εύκολο να δεχτούμε ότι ενώ έχουμε φορτωμένη την κιθάρα στον ώμο και τα χέρια μας πάνω της, υπάρχουν στιγμές που πρέπει να σιωπήσουμε. Αυτό είναι μια ωριμότητα που κάποιοι δεν την αποκτούν ποτέ. Χαρακτηριστικά θυμάμαι, άπειρους καβγάδες με τον έτερο (καταπληκτικό) κιθαρίστα της μπάντας μου γιατί έσπευδε να καλύψει οποιοδήποτε κενό σα να βουλώνει τρύπες σε τοίχο ενώ μια εποχή, έπαιζε και 2-3 νότες και μετά την παύση του τέλους των κομματιών.

 

Όλα αυτά βέβαια δεν τα λέω ειδικά για σένα, αλλά γενικά για τις μπάντες που έχουν lead κιθάρα και αυτοσχεδιασμούς (όχι απολύτως διακριτά και συγκεκριμένα parts δηλαδή).

 

Πιο ειδικά τώρα, αν είσαι lead και εκτός από σόλο δεν ξέρεις τι άλλο μπορείς να παίξεις, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αντιληφθείς τον εαυτό σου ως δεύτερη rhythm κιθάρα. Δηλαδή μπορείς να παίζεις μέρη της αρμονίας και κατά προτίμηση σε άλλη συχνοτική θέση από τη ρυθμική κιθάρα. Double stops νότες ακόρντων, φρασούλες και πάλι κομμάτια ακόρντων, arpeggios ή ακόμα και το bassline και πολλά άλλα. Πιάσε ολόκληρη τη συγχορδία αν θες και παίζε μόνο μια νότα τη φορά π.χ. Σκέψου συγχορδίες εν ολίγοις και όχι κλίμακα σόλο. Αυτή η θεώρηση παρεμπιπτόντως, θα ωφελήσει πολύ και το καθαρά lead παίξιμό σου.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

θα σου πω ένα μυστικό

 

Πολύτιμες οι συμβουλές σου, ευχαριστώ!

 

Μέχρι τώρα δεν είχα αισθανθεί ποτέ αμήχανα διότι πάντα τραγουδουσα, παράλληλα με την κιθάρα, οπότε είχα κάτι να κάνω όταν δεν έπαιζα. Μάλιστα, ήταν μια σπάνια απόλαυση να τραγουδώ και να μην παίζω για λίγα.δευτερολεπτα.

 

Φετος, στο ένα από τα δυο γκρουπ του ωδείου που συμμετεχω, έχω το ρόλο του lead κιθαρίστα. Δεν το έχω ξανακάνει, και σε κάποια κομμάτια έχω δυσκολευτεί ιδιαιτέρως να βρω τι να παίζω (πχ perfect strangers). Τα δεύτερα ρυθμικά σε άλλη θέση με έχει σωσει...

 

Ευχαριστούμε @dimsonic

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkourmoul1 ετσι οπως το'πες στην αρχη το ''Είναι από γκρούπ στο οποίο δεν τραγουδώ'' σκεφτηκα πως ειναι κανονικο γκρουπ. Αν ηξερα πως ειναι απο πιτσιρικια θα τα ελεγα αλλιως τα περι ρυθμικης κιθαρας.

 

Οποτε η δουλεια σου ειναι να τη βοηθησεις λιγο με τον ηχο κ τις ρυθμισεις του ενισχυτη, κ μετα να βρειτε μαζι πως θα μπορεσει να παιξει απλα πραγματα στο επιπεδο της μεν, πιο ταιριαστα δε. Δυσκολο πραγμα, αλλα εσυ εισαι ο εμπειρος κιθαριστας της υποθεσης κ μαλλον εσυ πρεπει να το κανεις

 

 

Στο πιο μετρημενος που λες, απανταμε διαφορα, αλλα μια χαρα μετρημενος (κ εμπνευσμενος) εισαι στο πρωτο βερς πχ

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια χαρά ακούω την ρυθμική.Απλα εσύ παίζεις πολλά ειδικά όταν έχει φωνητικά. Κατά τα άλλα παίζεις πολύ ωραία. Και γαματη εκτέλεση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου