Προς το περιεχόμενο

Just FAQ it!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, npap είπε

δεν κατάλαβα το νόημα και το ύφος της "παρατήρησης - επίκλησης" του φίλου μας (και ελπίζω μην τον παρεξήγησα οπότε και του ζητώ προκαταβολικά συγνώμη) μια και ειδικά στο noiz έχουν περάσει πάρα πολλοί κατά καιρούς που μοιράζονται την όποια γνώση τους χωρίς υστεροβουλία και φαντάζει προσβολή στα μάτια μου (μόνο τα δικά μου?) το να "εγκαλούνται" αόριστα (με τον όποιο τρόπο) κι από πάνω... άλλωστε η εποχή που ο Μαστρο Μήτσος παίρνει στον τάφο του τα μεγάλα μυστικά της τέχνης του έχει περάσει ανεπιστρεπτί...  το διαδίκτυο ναν καλά κι από "μάστορες" άλλο τίποτις...

Απλά πράγματα αγαπητέ.Υπάρχουν αρκετά παιδιά που μπαίνουν εδώ μέσα που θέλουν να μάθουν να φτιάχνουν μουσική.Το μόνο που θα βρούν είναι πωλητές.Πάρε το ένα,πάρε το άλλο,λές και αυτία δέν έχουν,υπάρχουν και τα demo ξέρετε.

Εσύ συγκεκριμένα,μιά περίοδο που τέθηκε θέμα αναλογικού vs ψηφιακού mastering και εσύ με την σειρά σου σάν γνώστης υποσχέθηκες,ότι όταν γυρίσεις από τις διακοπές σου,θα παρουσιάσεις ένα θέμα πάνω σε αυτό.

Το αποτέλεσμα του θέματος σου ήταν να παρουσιάσεις 5 η 6,δέν θυμάμε καλά,vst που κάνουν mastering,και μιά μικρή αναφορά στο finalizer tc electronic.Μάλλον εσύ προσβάλεις και την αντίληψη και την ευφυία μάς.

Εκανές,εν ολίγης,αναλογικό vs ψηφιακό mastering...χωρίς το αναλογικό!

"το διαδίκτυο ναν καλά κι από "μάστορες" άλλο τίποτις..."οπότε να καταλήξουμε σε συμπέρασμα,παιδία εδώ είμαστε μαγαζί,όποιος θέλει να μάθει να πάει αλλού?

 

Τα περισσότερα απο τα track που ανεβάζετε έχουν γράψει,μαζί με το Amen Break το μεγαλύτερο ποσοστό τις DnB βρετανικής σκηνής.Να είναι καλά τα 4κάναλα,τα drums σε ένα κανάλι και τα sampler.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, MGs είπε

Απλά πράγματα αγαπητέ.Υπάρχουν αρκετά παιδιά που μπαίνουν εδώ μέσα που θέλουν να μάθουν να φτιάχνουν μουσική.Το μόνο που θα βρούν είναι πωλητές.Πάρε το ένα,πάρε το άλλο,λές και αυτία δέν έχουν,υπάρχουν και τα demo ξέρετε.

Εσύ συγκεκριμένα,μιά περίοδο που τέθηκε θέμα αναλογικού vs ψηφιακού mastering και εσύ με την σειρά σου σάν γνώστης υποσχέθηκες,ότι όταν γυρίσεις από τις διακοπές σου,θα παρουσιάσεις ένα θέμα πάνω σε αυτό.

Το αποτέλεσμα του θέματος σου ήταν να παρουσιάσεις 5 η 6,δέν θυμάμε καλά,vst που κάνουν mastering,και μιά μικρή αναφορά στο finalizer tc electronic.Μάλλον εσύ προσβάλεις και την αντίληψη και την ευφυία μάς.

Εκανές,εν ολίγης,αναλογικό vs ψηφιακό mastering...χωρίς το αναλογικό!

"το διαδίκτυο ναν καλά κι από "μάστορες" άλλο τίποτις..."οπότε να καταλήξουμε σε συμπέρασμα,παιδία εδώ είμαστε μαγαζί,όποιος θέλει να μάθει να πάει αλλού?

 

Τα περισσότερα απο τα track που ανεβάζετε έχουν γράψει,μαζί με το Amen Break το μεγαλύτερο ποσοστό τις DnB βρετανικής σκηνής.Να είναι καλά τα 4κάναλα,τα drums σε ένα κανάλι και τα sampler.

 

δεν θα απαντήσω εν βρασμώ...  πριν μερικά χρόνια θα στόλιζα αντανακλαστικά και καταλλήλως την ελληναράδικη θλιβερή αγένεια σου όπως της αξίζει και θα αισθανόμουν καλά... αυτήν την στιγμή απλά αυτοπεριορίζομαι στο να λυπάμαι για ότι αντιπροσωπεύεις... το βλέπω έτσι κι αλλιώς "απασφαλισμένο" και χωρίς να κρατά τα προσχήματα όλο και συχνότερα στις συνθήκες που βιώνουμε, παντού... το κακό είναι ότι κοντεύω να το συνηθίσω...

 

ΥΓ... έχω ακούσει διάφορα εδώ μέσα τόσα χρόνια... ότι "πουλάω" πρώτη φορά... τα συγχαρητήριά μου... πρωτοπορείς...

 

  • Like 8

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

@npap τι ακριβώς είπαμε ότι πουλάς; 😇

 

βασικά από όσο γνωρίζω... ήθος (αν και το πουλάς δεν ταιριάζει στην προκειμένη καθώς πρόκειται μάλλον περι προσφορας)

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...θα κανω μία απέλπιδα προσπάθεια να ηρεμήσω τα πράγματα και να φερω ειρήνη και αγάπη 😄

μια σειρά από προσωπικά disclaimers λοιπόν με τα οποία θέλω να πιστευω πως συμφωνουμε όλοι...

 

1. ως συνηθως πιστευω πως εχουμε χαθεί κάπου στην μετάφραση....θελω να πιστεύω πως το "πουλανε" αναφέρεται στην γνωριμη στα φορουμ γενικότερα φάση "παρε αυτό γαμάει" και "παρε αυτο το εχω ειναι το καλυτερο" και όχι στο ότι κάποιος "πουλάει" υπηρεσίες πλαγίως κλπ...και για να το κάνω απόλυτα ξεκάθαρο, έτσι όπως το βλέπω εγώ ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ από τα παιδιά που είναι πολλά χρόνια στο νόιζ, είτε με κάποιον μοντερεητινγκ τίτλο είτε όχι και γενικά είναι πολυγραφότατοι όπως οι npap, superfunk και τόσοι άλλοι δεν "πουλάνε" τίποτα απολύτως (πλην τρέλας σε κάποιες περιπτωσεις χαχαχαχ...πετυχημένο ε?) Τα παιδιά (τρόπος του λέγειν...μπαρμπάδια) συμμετέχουν ο καθένας με τον δικό του υποκειμενικό τρόπο και προσφέρουν κάτι απίστευτα σημαντικό για οποιαδήποτε κοινότητα (πέρα από την εννοείται πάντα ευπρόσδεκτη γνώση, εμπειρία κλπ): ΑΠΟΨΗ ....και είναι απόλυτα λογικό και θειτό να διαφωνούμε ή να συμφωνούμε, να ταυτιζόμαστε ή όχι και γενικά να εισπράτουμε ακόμη και από την διαφωνία ουσία σε ένα θέμα που για να το παρακολουθούμε υποθέτω μας ενδιαφέρει. Αντίθετα λοιπόν από τα παιδιά, εγώ όντως "πουλάω"...πουλάω την πραμάτεια τόσο υλικά όσο και σαν υπηρεσία..μετά από πολλά χρόνια όμως σε φόρουμ και διαδικυτακές κοινότητες θέλω να πιστεύω πως το κάνω με σεβασμο στην εκάστοτε κοινότητα και τους κανόνες της. 

 

2. σε ένα φόρουμ υπάρχουν τόσες σωστές απόψεις για το πως θα έπρεπε να λειτουργεί όσα είναι και τα μέλη του....λογικό. Καμία από αυτές λοιπόν δεν έχει τελικά κάποια ιδιαίτερη σημασία πλην του ανθρώπου που τρέχει και έχει στην ιδιοκτησία του το εν λόγω φόρουμ...ακόμη πιο λογικό. Ο καθε άνθρωπος βρίσκεται σε μία τέτοια κοινότητα για τους δικούς του λόγους και την αντιλαμβάνεται μέσα από το δικό του πρίσμα και η συνολική εικόνα καθορίζεται απολύτως φυσιολογικά από την αντίληψη της πλειοψηφίας... για να το κάνω πιο απλό.. δεν έχω κανένα απολύτως θέμα που δεν ασχολείται ο κόσμος με αυτά που θεωρώ εγω σημαντικά ή δεν συμπεριφέρεται όπως θεωρώ εγώ ότι θα έπρεπε να συμπεριφέρεται. και δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα από αυτή την συζήτηση...έχω ανοίξει τον τελευταίο καιρό 6-7 θέματα που πιθανότατα στο μυαλό μου φαντάζουν ενδιαφέροντα και τα έχουν δει 5 άτομα...αντίθετα εδώ με το που έγινε τζερτζελος θα γίνει "καυτό τόπικ" 😄 .....ε και?  δισ ιζ δε ιντερνετ. i mean δεν θα καθορίσω εγω τις αντιδράσεις και τα ενδιαφέροντα του καθενός σε ένα φόρουμ, ουτε φυσικά τους κανόνες. Και πάλι μεσα σε αυτή την ιντερνετική λογική έχω διαβάει πολύ ωραίες απόψεις σε θέματα που αλλιώς δεν θα εβλεπα ποτε, έχω ακούσει μουσικάρες και γιατί όχι έχω διασκεδάσει αφάνταστα 🙂

 

3. θέλω να είμαι απόλυτα ειλικρινής...καταλαβαίνω φουλ τον MG σε αυτά που τον εκνευρίζουν και θεωρεί κακως κείμενα (και πιθανότατα σε αρκετά να συμφωνω)...δεν καταλαβαίνω όμως καθόλου την αντίδραση αυτή σε ένα φόρουμ...ίσως σε ένα πληρωμένο course, σε κάποια σχολή ή γουατεβερ όχι απλά να έβγαζε νόημα αλλά να ήταν και το ζητούμενο. Εδω όμως είναι μία κοινότητα και κανένας δεν έχει υποχρέωση σε κανέναν ...πλην ίσως κάποιων ανθρώπων που όντως "πουλάνε" (like me 🙂) . Καταλαβαίνω φουλ τον npap γιατί έχει γίνει τουρμπο με την φράση "πουλαω" (που όντως πιστέυω ότι έχει ερμηνευτεί λαθος) γιατί ξέρω πως ο άνθρωπος γράφει ότι γράφει με την καλή του την καρδιά και ψυχή και με κανένα προσωπικό ώφελος (σε αντίθεση με κάποιον άλλο...να μη τα ξαναλέμε). Από την άλλη ρε συ νίκο είσαι διακόσια χρόνια στο νόιζ....δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρπάζεσαι...δισ ιζ δε ιντερνετ 🙂

αυτα τα λίγα....είμαι σίγουρος ότι για αρκετούς από εμάς η περίοδος που διανύουμε είναι ιδιαίτερα επώδυνη και αυτό έχει ως αποτέλεσμα η διαθεση μας να είναι εκρηκτική...σε μια κρίση ειλικρίνειας θα πω για τον εαυτό μου ότι διαβάζοντας πχ την ατάκα " το 2021 θα είναι η χρονιά των ηχοληπτών και ανοιξε ιεκ κλπ" βιώνοντς ίσως την πιο καταστροφική περίοδο για τον χώρο της μουσικής (σε ότι αφορά τους επαγγελματικά εμπλεκώμενους), στιγμιαία ανέβασα πίεση 40 και εγινα πράσινος....αλλα οκ στιγμιαία...μετά σκέφτηκα μαν ιντερνετ είναι ...κανεις δεν ειναι μεσα στο μυαλο του αλλου, ολοι ειμαστε πιεσμενοι οκ ο καθενας το εκφραζει αλλιώς...μια ονλαιν κοινότητα που ο καθενας μπαινει με άλλη τελειως οπτική, με τελειως υποκειμενική αποψη, άλλος για να διαβασει , άλλος για να ξεσκάσει τρολαροντας, άλλος γιατι έτσι κλπ κλπ και πρέπει να είναι ΟΛΑ σεβαστά...και κυρίως ευχάριστα 🙂

 

σο....πησ μπραδερσ

  • Like 3

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

@npap τι ακριβώς είπαμε ότι πουλάς; 😇

 

 

καρΝτΓιες  (α ρε ΤΑΚΗ γιγαντα μας αφησες και εσυ...)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 9:44 ΠΜ, MGs είπε

μπορεί κάποιος να μου βρεί ένα βίντεο απο κάποιον που χρησιμοποιεί κάποιο από αυτά κατά την διαδικασία παραγωγής,μίξης και το κομμάτι αυτό να βγήκε με αυτά τα drums στην δισκογραφία?

 

Ανοιξα τα κιταπΓια μου (κρατω λεΦτομερεστατο αρχειο ολων των ηχογραφησεων που εχω κανει απο το 1984 που ασχολΙεμαι με το σπορ) και σου βρηκα....το κομματι ειναι αρχαιο & εχω χρησιμοποιησει επισης αρχαια  BFD ,βλεπω οτι εχω χρησιμοποιησει samples απο ενα 60s Rogers dynasonic snare  (το οποιο το εχω και σε...φυσικη μορφη μια και ειναι το αγαπημενο μου snare ολων των εποχων) & μια 26αρα Tama bass drum  (παιζω εγω ντραμς κανονικα σε pads με ενα αθλιο electronic kit απο τον Thomann δεν ειναι λουπα)...α, εχω γραψει και το κομματι και παιζω και τΣι κιθαρΑΙ  ,αΦτες ινε κανονικες , παιζω με μια Fender Jaguar του 1966 το slide & μια Tele του 1972 τα υπολοιπα μερη  σε εναν Pro Reverb του 1970 και εχω ηχογραφησει (ναι πΣηφιακα το παραδεχομαι μη με δειρεις 😂) με ενα Ε906 & ενα 57αρι (δεν εχω κανει την παραγωγη ,την εχει κανει ο ετερος συν-συνθετης και ναι εχει γινει και αΦτη πσηφιακα με plug ins & πΣηφΓΙΑΚΟ μαστερινγκ οποτε κΣανα λυπησου μας 🤣)... 

 

 

α,μπερδεγουεϊ το αλμπουμ  εγινε χρυσο και ειχε τεραστια επιτυχια οποτε..δεν καναμε μονο εμεις like στον εαυτο μας...εκαναν και αλλοι...

 

😂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

α,μπερδεγουεϊ το αλμπουμ  εγινε χρυσο και ειχε τεραστια επιτυχια οποτε..δεν καναμε μονο εμεις like στον εαυτο μας...εκαναν και αλλοι...

 

😂

 

κι άλλοι, από τις ουαγκαντούγκου?

  • Χαχα 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, dimsonic said:

ουαγκαντούγκου

Παρακαλώ να διαγραφεί άμεσα το πολιτικό αυτό σχόλιο, διότι είναι και ανορθόγραφο (το ορθόν είναι Ουαγκαντουγκού). Στο noiz ασχολούμαστε με μουσική και όχι πολιτική.

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitsar είπε

Παρακαλώ να διαγραφεί άμεσα το πολιτικό αυτό σχόλιο, διότι είναι και ανορθόγραφο (το ορθόν είναι Ουαγκαντουγκού). Στο noiz ασχολούμαστε με μουσική και όχι πολιτική.

επειδή βλέπω ότι το κατέχεις πες μου που τονίζεται το όνομα αυτουνού:

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου