Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το καλύτερο delay πετάλι για κιθάρας που έχετε δοκιμάσει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

TC Electronic Flashback X4.

 

Είμαι φανατικός του delay (πλέον βάθος δεν χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια), και χρειάζομαι 3-4 διαθέσιμους ήχους ανά πάσα στιγμή. Η ηχητική ποιότητα του συγκεκριμένου πεταλιού, σε συνδυασμό με την ευκολία στη δημιουργία ήχων, την τεράστια ποικιλία από TonePrints (σαν να έχεις 100 διαφορετικά πετάλια delay σε ένα, μία σύλληψη - και υλοποίηση - που δείχνει πόσο μπροστά είναι η TC Electronic σαν εταιρεία), και την τιμή, καθιστούν το συγκεκριμένο πετάλι ασύγκριτο in my book.. δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να πάω προς Strymon, Eventide μεριά, παρόλο που αρκετοί μουσικάρες που θαυμάζω παίζουν με αυτά (και άλλοι τόσοι βέβαια με Boss, TC Electronic, Hardwire κλπ αντίστοιχα ;)). Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω, στη νέα έκδοση του πεταλιού υπάρχει και το mass feature, για ακόμα περισσότερα expression παιχνιδίσματα της στιγμής. 

 

Η χρήση που του κάνω προσωπικά είναι με expression πετάλι, και οι ρυθμίσεις πάνε ως εξής σαν εύρος:

preset 1: τέρμα κάτω --> ψευδοreverb, τέρμα πάνω --> βασικό delay διακριτικό σε ένταση

preset 2: τέρμα κάτω --> βασικό delay, τέρμα πάνω --> βασικό delay με περισσότερες επαναλήψεις και μεγαλύτερη ένταση

preset 3: τέρμα κάτω --> ρυθμικό ambient delay, τέρμα πάνω --> ακόμα περισσότερη ένταση και επαναλήψεις για volume swells

 

Υπάρχουν κι άλλα delays που τσεκάρω κατά καιρούς και θεωρώ καλοσχεδιασμένα και ωραία ηχητικά (από Boss, Mad Professor, Catalinbread, Walrus κλπ), και μπορεί όταν προσεχώς προχωρήσω σε 2-amp rig, για την ποικιλία του πράγματος, να πάρω κάποιο από αυτά να κάνει παρέα με το Flashback X4 για τον άλλο ενισχυτή. Πιο πιθανό ακόμα βέβαια είναι να καταλήξω σε ένα δεύτερο Flashback, και συγκεκριμένα το Flashback 2 X4 αυτή τη φορά με το mass.

 

Υ.Γ.: Σαν μοναδική κριτική για το όλο ζήτημα, το ότι ενώ η τεχνολογία του πεταλιού διατίθεται σε τρία διαφορετικά μεγέθη ανάλογα τις ανάγκες του καθενός και το διαθέσιμο pedalboard space, θα μπορούσε να υπάρχει και μία έκδοση X4 χωρίς το looper (μιας που δεν το χρειάζονται όλοι), ελαφρώς λιγότερο πλατιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss DD-3, Tc Electronic Flashback Version 1, EHX memory man with hazarai, αλλά τελευταία αγαπημένο είναι ένα πάμφθηνο Joyo Digital Delay που μιμείται τα αναλογικά, γιατί βγάζει κάτι από τη μουντίλα του boss dm-2, χωρίς να ξεπαραδιαστείς. Στα θετικά είναι και το αληθινά απαίσιο λογότυπο με τον δράκοJY-JF-08.jpg.42b0c2d0ebf5981ce09ccfde0e460313.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το boss dd-7 και αφού το έδωσα κατάλαβα πόσο καλό πετάλι ήταν. Είχε και πολύ καλό emulation του boss dm-2 και σε συνδυασμό με το diy external tap tempo που είχα φτιάξει ήταν πολύ εύχρηστο. 

Στην συνέχεια πήρα το ctc time gold το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό, πανεύκολο στη χρήση και με εξαιρετικό buffer που το κάνει ανεκτίμητο στο τέλος της αλυσίδας.

Γενικά δεν τα πάω και πολύ καλά με τα delay και είναι ένα εφέ που το χρησιμοποιώ πολύ αραιά, οπότε δεν είμαι και ο πιο αξιόπιστος κριτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚατσεΤε να καΜω και μια ρετροσπεκτιβα απο τα ντιΛεγια που εχουν περασει απο τα χερΓια     πόδΓια μου:

 

1. BOSS DM2 : θαυμασιο αν και λιγο θορυβωδες

2. ΒΟSS DΜ3: το καλυτερο αναλογικο delay που εβγαλε η Boss

3. BOSS DD3: all time classic στον πΣηφιακο ηχο

4. ROCKMAN ECHO (δεν ειναι πεταλι αλλα το χρησιμοποιούσα με on/off looper): το καλύτερο delay EVER αλλα δεν ειχε ,φυσικα ,tap tempo παρόλα αυτα εχω μετανιώσει που το εδωΚα

5. YAMAHA E1010 (δεν ειναι πεταλι αλλα το χρησιμοποιούσα με on/off looper): Φοβερος ηχος αλλα ελαχιστα ms.

6. DIGITHECH DIGIDELAY: Τρελλό value for money & tap tempo ,ακούγεται πολύ αναλογικό

7. VISUAL SOUND H2O: Εξαιρετικο chorus...τυπικό digital delay nothing to write home about

8. IBANEZ AD9: Ισως το καλυτερο αναλογικο slap back delay ever

9. AKAI HEADRUSH (το παλιο): Τρελλό value for money ,ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ all around delay με απιστευτες δυνατοτητες

10. ΕΗΧ Memory toy: τραγικη ποιοτητα κατασκευης,χαλασε μεσα σε μια εβδομαδα, καλος ηχος

11. ΕΗΧ Memory Man (το παλΓιο): ηχαρα αλλα πολύς θόρυβος

12. T-REX REPLAY BOX: Εντυπωσιακο all around digital delay ( ενα απο τα 3 που εχω αυτη τη στιγμή)

13. IBANEZ ES (το παλιό): Οτι πιο κοντινο στο Rockman αλλα με tap tempo,chorus & 1 sec delay, κανει και τρέλλες ....( ενα απο τα 3 που εχω αυτη τη στιγμή)

14. ΤONELAB SE (εφΙμοσ Μνια μια και για 10 χρονια το tape delay της  ηταν το...μοναδικο delay που χρησιμοποιούσα):απλα υπέροχο

15. Strymon El Capistan: δεν μου αρεσε απο τα λιγα πεταλια που μου ακουγονταν "πσηφιακιλα" 

16. MXR Carbon Copy: πολύ σκοτεινό για τα γούστα μου  

17. ΧVIVE V5: εξαιρετικο ηχητικα...απο τα καλυτερα analog delay emulations που εχω ακουσει  ...αλλα ...χαλασε (οπως και ολα τα Xvive που ειχα) ,το εχω κρατησει γιατι εχει κολλησει σε ενα ενδιαφερον slap back setting το οποιο χρησιμοποιω ως ψευτοreverb...( ενα απο τα 3 που εχω αυτη τη στιγμή)

18.Guyatone Flip Tube Echo : πεταλαρα αλλα μανουρΓιαρικο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusionakis είπε

TC Electronic Flashback X4.

 

Είμαι φανατικός του delay (πλέον βάθος δεν χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια), και χρειάζομαι 3-4 διαθέσιμους ήχους ανά πάσα στιγμή. Η ηχητική ποιότητα του συγκεκριμένου πεταλιού, σε συνδυασμό με την ευκολία στη δημιουργία ήχων, την τεράστια ποικιλία από TonePrints (σαν να έχεις 100 διαφορετικά πετάλια delay σε ένα, μία σύλληψη - και υλοποίηση - που δείχνει πόσο μπροστά είναι η TC Electronic σαν εταιρεία), και την τιμή, καθιστούν το συγκεκριμένο πετάλι ασύγκριτο in my book.. δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να πάω προς Strymon, Eventide μεριά, παρόλο που αρκετοί μουσικάρες που θαυμάζω παίζουν με αυτά (και άλλοι τόσοι βέβαια με Boss, TC Electronic, Hardwire κλπ αντίστοιχα ;)). Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω, στη νέα έκδοση του πεταλιού υπάρχει και το mass feature, για ακόμα περισσότερα expression παιχνιδίσματα της στιγμής. 

 

Η χρήση που του κάνω προσωπικά είναι με expression πετάλι, και οι ρυθμίσεις πάνε ως εξής σαν εύρος:

preset 1: τέρμα κάτω --> ψευδοreverb, τέρμα πάνω --> βασικό delay διακριτικό σε ένταση

preset 2: τέρμα κάτω --> βασικό delay, τέρμα πάνω --> βασικό delay με περισσότερες επαναλήψεις και μεγαλύτερη ένταση

preset 3: τέρμα κάτω --> ρυθμικό ambient delay, τέρμα πάνω --> ακόμα περισσότερη ένταση και επαναλήψεις για volume swells

 

 κι άλλα delays που τσεκάρω κατά καιρούς και θεωρώ καλοσχεδιασμένα και ωραία ηχητικά (από Boss, Mad Professor, Catalinbread, Walrus κλπ), και μπορεί όταν προσεχώς προχωρήσω σε 2-amp rig, για την ποικιλία του πράγματος, να πάρω κάποιο από αυτά να κάνει παρέα με το Flashback X4 για τον άλλο ενισχυτή. Πιο πιθανό ακόμα βέβαια είναι να καταλήξω σε ένα δεύτερο Flashback, και συγκεκριμένα το Flashback 2 X4 αυτή τη φορά με το mass.

 

Υ.Γ.: Σαν μοναδική κριτική για το όλο ζήτημα, το ότι ενώ η τεχνολογία του πεταλιού διατίθεται σε τρία διαφορετικά μεγέθη ανάλογα τις ανάγκες του καθενός και το διαθέσιμο pedalboard space, θα μπορούσε να υπάρχει και μία έκδοση X4 χωρίς το looper (μιας που δεν το χρειάζονται όλοι), ελαφρώς λιγότερο πλατιά.

 

Το Flashback 2 X4 πέρα του ότι διαθέτει ενσωματωμένο tap tempo και 3 παραπάνω toneprints, έχει άλλη σημαντική διαφορά με το Flashback 2? Έχει να αλλάζεις preset on the fly με κάποιο tap knob? Δεν το πολυεψαξα. 

 

Πέρα από τα δικά μου έχω δοκιμάσει το akai headrush 2 με πολύ καλό ήχο καθώς και το nemesis της source audio το οποίο έχει πολύ ωραίο ήχο και φοβερές δυνατότητες. Το μόνο που με χάλασε είναι πάλι ότι έχει ένα πολύ μικρό πλαστικό κουμπάκι για αλλαγή των preset που είναι δύσκολο να γίνει με το πόδι. 

 

Όχι ότι θέλω πληθώρα preset. Με 3-4 είμαι σούπερ, αλλά θέλω να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση. 

 

 

@Superfunk μεγάλη γκάμα. Respect! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, broxopios είπε

Το Flashback 2 X4 πέρα του ότι διαθέτει ενσωματωμένο tap tempo και 3 παραπάνω toneprints, έχει άλλη σημαντική διαφορά με το Flashback 2? Έχει να αλλάζεις preset on the fly με κάποιο tap knob? Δεν το πολυεψαξα.

 

Εχει 3 presets, που εχεις αμεση προσβαση με το ποδι.

 

Εαν σκυψεις και βαλεις χερι, εχεις τα υπολοιπα toneprints.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολλά χρόνια ονειρευόμουν αυτό

c6rvvgtahc4skxvhqxeu.jpg

 

κάποια στιγμή απόκτησα αυτό

Δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα.

 

System2-2.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργισα να ασχοληθώ με delay και εφέ γενικότερα γιατί έπαιζα με πολύ γκάζι στα νιάτα μου, από όταν ελάττωσα γκάζια και επένδυσα σε πετάλια κόλλησα με το delay, έχω σχεδόν πάντα ένα στο on είτε για επαναλήψεις είτε για ambience.

 

EXH Deluxe Memory Man (modded by Analogman): Μια κατηγορία από μόνο του, πετάλι απωθημένο που το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο. Μόνο για το coloration που δίνει το προενισχυτικό στάδιο αξίζει.

 

Line 6 Echo Park: Το πρώτο μου delay. Aρκετά ευέλικτο και ιδανικό για να πάρεις μια ιδέα από delay, με τα modes που έχει κατάλαβα τις διαφορές analog-digital delay και κατέληξα ότι δεν έχω προτίμηση, αναλόγως τι χρειάζομαι τα θέλω και τα δύο.

 

ΤC Electronic Alter Ego: Αν και το προσόν του είναι οι διαφορετικοί ήχοι το έχω σχεδόν κολλημένο στο 2290. Φαντάζομαι πόσο καλό είναι το real thing...

 

Lovepedal Echophonic: H αποκάλυψη μιας και το πήρα από περιέργεια λόγω χαμηλής τιμής. Έχει αντίστοιχο (με το DMM) coloration από το προενισχυτικό του στάδιο, το χρησιμοποιώ σαν πάντα on να δίνει χροιά στον ήχο και ambience.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, broxopios είπε

 

Το Flashback 2 X4 πέρα του ότι διαθέτει ενσωματωμένο tap tempo και 3 παραπάνω toneprints, έχει άλλη σημαντική διαφορά με το Flashback 2? Έχει να αλλάζεις preset on the fly με κάποιο tap knob? Δεν το πολυεψαξα. 

 

Πέρα από τα δικά μου έχω δοκιμάσει το akai headrush 2 με πολύ καλό ήχο καθώς και το nemesis της source audio το οποίο έχει πολύ ωραίο ήχο και φοβερές δυνατότητες. Το μόνο που με χάλασε είναι πάλι ότι έχει ένα πολύ μικρό πλαστικό κουμπάκι για αλλαγή των preset που είναι δύσκολο να γίνει με το πόδι. 

 

Όχι ότι θέλω πληθώρα preset. Με 3-4 είμαι σούπερ, αλλά θέλω να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση. 

 

 

@Superfunk μεγάλη γκάμα. Respect! 

Το δικό μου Flashback X4 (1η έκδοση) έχει 3 presets, διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή με ένα πάτημα του ποδιού. 

Το Flashback 2 X4 τώρα, έχει 6 presets αντίστοιχα.. Εκτός αυτού, συγκριτικά με το απλό Flashback 2, έχει παραπάνω θέσεις για TonePrints, και όχι TonePrints (αυτά είναι διαθέσιμα όλα για όλα τις εκδόσεις Flashback, και για το Mini ακόμα)..

 

Γενικότερα, πρόκειται ουσιαστικά για 3 Flashback σε 1 πετάλι. Οπότε όποιος χρειάζεται πολλά delay πετάλια ή presets, τον συμφέρει πάρα πολύ το X4, γιατί είναι χοντρικά σαν να παίρνεις 3 πετάλια στην τιμή του 1,5.

 

Γενικά στο site της TC Electronic έχει ό,τι πληροφορία πιθανά χρειαστείς. Αν δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι είναι και πώς χρησιμοποιούνται τα TonePrints, ρώτα με ο,τι θες.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου