Προς το περιεχόμενο

Songwriting & Recording - Πρώτη προσπάθεια


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιχτουρα είσαι .

Το είδος το κατέχεις. 

Αξιοπρεπεστατα γράφεις .

Μια χαρά όλα and than some που λένε και στο χωριό μου.

 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λίγο χρόνο σήμερα και είπα να πειράξω λίγο το κομμάτι.
Δεν πείραξα τη σύνθεση. Απλά είπα να το πειράξω ηχητικά.

 

1) Το μπάσο περάστηκε πλέον με κανονικό όργανο
2) Το drum pattern στο break άλλαξε
3) Άλλαξα τον ήχο στην ρυθμική του αριστερού καναλιού.
4) Πείραξα λίγο τις στάθμες

 

Αν έχετε όρεξη και χρόνο, περιμένω με χαρά παρατηρήσεις.
 

mpamps-DropD_masteredV2.mp3

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billaraskats27 είπε

Σουπερ. Μονο το σολο μου φαινεται πολυ πανω αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

Είναι έχεις δίκιο!

 

Εν τω μεταξύ, το ξανακουσα ύστερα από κάποιες ώρες αφότου το ανέβασα και το πρώτο πράγμα που είπα ήταν: "Τι σκατα έκανα εδώ; Του 'βγαλα τα μάτια!"

 

Το πείραζα για πολύ ώρα. Και από ο,τι φαίνεται εκ των υστέρων τα αυτιά/εγκεφαλος προσαρμοστηκαν σιγα-σιγα στις αλλαγές που έκανα, οι όποιες ακούγοντας τες με "καθαρά" αυτιά αργοτερα δε θα έλεγα ότι με βρήκαν σύμφωνο.

 

Άρχισα λοιπόν να τσακώνομαι με τον χτεστινοβραδυνο εαυτό μου για τις αποφάσεις του 😀  

 

Ωραία διαδικασία πάντως. Χαίρομαι που μπήκα στο τριπακι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpamps είπε

Εν τω μεταξύ, το ξανακουσα ύστερα από κάποιες ώρες αφότου το ανέβασα και το πρώτο πράγμα που είπα ήταν: "Τι σκατα έκανα εδώ; Του 'βγαλα τα μάτια!

 

Συμβαινει παντα. Πρεπει να ακουσεις δευτερη φορα με ξεκουραστα αυτια. Επισης, πρεπει να το ακους και απο διαφορετικα ηχεια και συσκευες (ακουστικα, ηχεια αυτοκινητου, κινητο κλπ). Σε καθε περιπτωση θα χανεις και καποιο οργανο. Αρα, θα πρεπει να βελτιωσεις τη μιξη, ωστε να ακουγεται παντου καλα και ισορροπημενα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mpamps είπε

Είχα λίγο χρόνο σήμερα και είπα να πειράξω λίγο το κομμάτι.
Δεν πείραξα τη σύνθεση. Απλά είπα να το πειράξω ηχητικά.

 

1) Το μπάσο περάστηκε πλέον με κανονικό όργανο
2) Το drum pattern στο break άλλαξε
3) Άλλαξα τον ήχο στην ρυθμική του αριστερού καναλιού.
4) Πείραξα λίγο τις στάθμες

 

Αν έχετε όρεξη και χρόνο, περιμένω με χαρά παρατηρήσεις.
 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag

mpamps-DropD_masteredV2.mp3 3 MB · 117 downloads

 

 

Πολύ καλύτερο, στη θεση σου θα έκανα τα εξής:

 

1. Θα ψήλωνα λίγο το μπάσο, το οποίο θα φρόντιζα να του δώσω λίγο παραπάνω μεσαία, για να "κόβει" καλύτερα. Σε τέτοια κομμάτια, πιθανόν να χρησιμοποιούσα και κάνα od πετάλι. Επίσης, θα του έκοβα τις συχνότητες κάτω από τα 50hz.

2. Στις κιθάρες με το ριφ θα αφαιρούσα λίγα μεσαία (1000hz), και θα έκοβα τις συχνότητες κάτω από 100-120hz.

3. Στις σόλο κιθάρες, αφού χαμήλωνα ένταση, θα έκοβα συχνότητες κάτω από 100-120hz, και ίσως έδινα λίγο στις 3000-3500hz.

4. Στα τύμπανα, θα έβαζα ένα κομπρέσσορα και θα δοκίμαζα τα preset των ρυθμίσεων ώστε να δω με ποια ρύθμιση μου ακούγονται πιο ζωντανά. Επισης, θα εκοβα συχνοτητες κατω απο 60hz.

5. Στο μάστερ κανάλι, θα έβαζα οπωσδήποτε κομπρέσσορα...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Πολύ καλύτερο, στη θεση σου θα έκανα τα εξής:

 

1. Θα ψήλωνα λίγο το μπάσο, το οποίο θα φρόντιζα να του δώσω λίγο παραπάνω μεσαία, για να "κόβει" καλύτερα. Σε τέτοια κομμάτια, πιθανόν να χρησιμοποιούσα και κάνα od πετάλι. Επίσης, θα του έκοβα τις συχνότητες κάτω από τα 50hz.

2. Στις κιθάρες με το ριφ θα αφαιρούσα λίγα μεσαία (1000hz), και θα έκοβα τις συχνότητες κάτω από 100-120hz.

3. Στις σόλο κιθάρες, αφού χαμήλωνα ένταση, θα έκοβα συχνότητες κάτω από 100-120hz, και ίσως έδινα λίγο στις 3000-3500hz.

4. Στα τύμπανα, θα έβαζα ένα κομπρέσσορα και θα δοκίμαζα τα preset των ρυθμίσεων ώστε να δω με ποια ρύθμιση μου ακούγονται πιο ζωντανά. Επισης, θα εκοβα συχνοτητες κατω απο 60hz.

5. Στο μάστερ κανάλι, θα έβαζα οπωσδήποτε κομπρέσσορα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις λεπτομερείς παρατηρήσεις. Ειδικά για το συχνοτικό κομμάτι.

 

Έχω 2 απορίες για το 4 & 5.

 

4) Ακούγονται όντως ψόφια τα τύμπανα? Θα το δοκιμάσω αυτό που λες. Θεωρητικά το συγκεκριμένο library τη GGD είναι "mix ready" αλλά δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω/πειραματιστώ.

 

5) Από τη στιγμή που το mastering το κάνω εξωτερικά (Bandlab), δε θα έπρεπε το master κανάλι να το έχω "καθαρό"?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου περιγράψω αυτό που ακούω (ή που δεν ακούω) στα τύμπανα, καθότι δεν το έχω, αλλά ξέρω οτι θέλουν λίγο ξεγαργάλημα με κομπρέσορα ή με δυναμικό eq. Μου μοιάζουν ότι πρέπει να βγουν προς τα έξω λίγο, σαν ήχος. Να "ανοίξουν" λίγο.

 

Από τη στιγμή που κάνεις το μαστερινγκ μέσω bandlab, πολύ καλά κάνεις και έχεις άδειο το μαστερ κανάλι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να βελτιωθεί περισσότερο. Cd quality χρησιμοποίησες ή την άλλη για έξτρα καθαρότητα ήχου?

 

(δώσε κάμποσο κομπρέσσιον σε όλα τα όργανα)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν μπορώ να σου περιγράψω αυτό που ακούω (ή που δεν ακούω) στα τύμπανα, καθότι δεν το έχω, αλλά ξέρω οτι θέλουν λίγο ξεγαργάλημα με κομπρέσορα ή με δυναμικό eq. Μου μοιάζουν ότι πρέπει να βγουν προς τα έξω λίγο, σαν ήχος. Να "ανοίξουν" λίγο.

 

Από τη στιγμή που κάνεις το μαστερινγκ μέσω bandlab, πολύ καλά κάνεις και έχεις άδειο το μαστερ κανάλι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να βελτιωθεί περισσότερο. Cd quality χρησιμοποίησες ή την άλλη για έξτρα καθαρότητα ήχου?

 

(δώσε κάμποσο κομπρέσσιον σε όλα τα όργανα)

Το CD quality. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου άρεσε και ο ήχος και η σύνθεση.Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει ελληνικό ροκ ραπ τραγούδι.

Όμως κατά την γνώμη μου το πιο δύσκολο στην παραγωγή είναι τα φωνητικά οπότε...

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου