Προς το περιεχόμενο

cubase 11 spectralayers


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μικρό δείγμα αφαίρεσης vocals από ένα finished track με το spectralayers.

Σε αντιπαραβολή το κομμάτι πλήρες και μετά με αφαίρεση όλων των οργάνων.

Τουλάχιστον στην αφαίρεση των vocals είναι σχεδόν 100%.

Εχω δει και άλλα παρόμοια εργαλεία, αλλά κανένα με τέτοια ποιότητα.

bn.mp3
bn-v.mp3
bn-i.mp3

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, εξαιρετικό αποτέλεσμα. 

 

dimsonic το έκανες by your own?

Αν ναι, ήταν δυσκολη ως διαδικασία;

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαδικασία είναι απλή.

Θα έλεγα δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο, και αυτό είναι ίσως η πιό φανταχτερή χρήση του plugin για να εντυπωσιάσεις.

Σίγουρα κάνει πολύ περισσότερα από το να σου φτιάχνει ένα "καραόκε" τρακ. Απλά δεν το έμαθα ακόμα.

Επιλέγεις το τρακ που θες, ανοίγεις το πλαγκιν, αναλύει το τρακ, και μετα επιλέγεις unmix vocals. Και σου φτιάχνει ένα τρακ vocals και ένα όλα τα άλλα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εφαρμογή το spectralayers. Στο cubase 11 περιέχεται μια... γερμανικά... λιτή έκδοσή του, ειδικά για το cubase, το spectralayers one. Ίσα ίσα για να μας πιάνουν πελάτες. Μετά υπάρχει με 80 φράγκα το elements, και 300 φράγκα το pro. Αυτά μπορούν να συνεργαστουν με όποιο DAW υποστηρίζει ARA. Αν το cakewalk υποστηρίζει ara λογικά θα δουλεύει.

 

Πάντως δεν έχω ασχοληθεί με το spectralayers καθόλου. Είδα τα εργαλεία, είδα ότι έχει unmix vocals (τα παραπάνω έχουν περισσότερες δυνατότητες unmix, σε stems ή ακόμα και όργανα), δοκίμασα τα εργαλεία, ενδιαφέρον φάνηκε, σαν photoshop για ήχο. Δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα ποτέ, γιατί δεν θα ήξερα να χρησιμοποιήσω ούτε το 0,0001% από αυτά που κάνει, αλλά μόνο του το unmix stems αξίζει, έστω για μελέτη, και ευκολότερες τρανσκριπσιόν. (Αν καταφέρει να βγάλει αυτά που ενοχλούν)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 11 κατεβαίνει και η έκδοση spectralayers one 7 σε standalone εφαρμογή.

Χρήσιμο κι αυτό θα έλεγα, αν και σίγουρα είναι appetizer, αλλά σίγουρα κάποιοι θα βρούν χρησιμότητα.

Πχ ένα κομμάτι που δουλεύω ήθελα να βγάλω φωνητικά και μέχρι τώρα αυτό το έκανα με μια άλλη εφαρμογή που δεν έτρεχε μέσα στο cubase όπου έχω στημένο όλο το project, και φυσικά δεν καθάριζε σε τέτοιο βαθμό.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Υπαρχει κατι αντιστοιχο για το cakewalk?

To R-MIX που είναι πολύ καλο αλλά νομίζω στην x3 έκδοση δεν υπάρχει πια. Δεν θυμάμαι. Στην x2 υπάρχει και αν την ειχες το βλέπει και στην x3 και είναι απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌ 😀

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να 'σαι καλα Κωστα!

Να μαατε καλά. Αντε στην υγεία σας. Πίνω μπύρες 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου