Προς το περιεχόμενο

Blade Runner end titles (trance cover)


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Όχι, δεν είναι το Fantasmagoria, είναι ένα "performance" που του μοιάζει, απο το Yamaha mx49. Η καινούρια μπασογραμμή του arpeggio (soundcloud version) είναι απο το Novation Xstation, τα tympani και οι απαντήσεις στο main synth lead απο το 01W, τα synth brass (soundcloud version) είναι απο το Alesis QS7 και τέλος, τα μπλιμπλίκια και τα strings είναι απο το Triton. Thanks

δεν το είχα ακούσει εκ παραδρομής. Και οι δύο εκδόσεις λοιπόν είναι υπέροχες !!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τί έγινε ρε σείς; το ανέβασα πριν 4 μήνες. Πώς και το ξεθάψατε πάλι τώρα; Μου φαίνεται οτι ο Κβαντοδιαπλοκής σας παρέσυρε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Καλά, τί έγινε ρε σείς; το ανέβασα πριν 4 μήνες. Πώς και το ξεθάψατε πάλι τώρα; Μου φαίνεται οτι ο Κβαντοδιαπλοκής σας παρέσυρε ε;

Πολλές φορές ανεβαίνουν πολλά και είναι και σε τι φάση μας πετυχαίνουν πιστεύω και δεν τα προλαβαίνουμε, έτσι πάει δυστυχώς χαχαχαχαχαχαχχαχαχα🤣🏋️‍♂️

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είδα Vangelis και μπήκα... Το Blade Runner είναι απόλυτη λατρεία- και σαν ταινία και σαν soundtrack. Βέβαια όταν μιλάμε για την ταινία εννοούμε πάντα την κλασική, γιατί το 2049 ήταν απλά ανεκτό. Στο δια ταύτα όμως. Έκανες πολύ καλή δουλεία και όσο και αν λατρεύω την trademark μπασογραμμή, η πρώτη εκδοχή που ήταν πιο "πειραγμένη" τολμώ να πω ότι ως διασκευή την βρήκα πιο ενδιαφέρουσα, όχι όμως ότι δεν μου άρεσε και η δεύτερη.     

Πάντως τα χειρίστηκες με σεβασμό και το αποτέλεσμα σε δικαιώνει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

η πρώτη εκδοχή που ήταν πιο "πειραγμένη"

ΘΕΝΞ. Κι εμένα μου άρεσε, αλλά "βρώμιζε" στη μίξη.. εξ'άλλου, τόσο trademark sequencer, δεν το άντεχα να λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη εκδοχή είναι   σ α ν    να το έγραψε ο Jarre και μάλιστα κάπου το 1995....!

 

Ωραία και τα δύο, δεν μπορώ να διαλέξω. Στο πρώτο μπορεί να λείπει η iconic bassline ΑΛΛΑ διατηρείται όλη η ατμόσφαιρα, παρά το γεγονός ότι το κομμάτι έχει έρθει ηχητικά 30 χρόνια εμπρός!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
ex-Πάνος Χελιδόνης

Επειδή το link απο το soundcloud δεν υπάρχει πιά, ανεβάζω εδώ τη 2η εκδοχή του κομματιού, για να έχει μια κάποια αρχειακή αξία η ανάρτηση και να μπορεί ο μελλοντικός ακροατής να συγκρίνει τις 2 version..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2023 στις 10:36 ΜΜ, Πάνος Χελιδόνης είπε

Επειδή το link απο το soundcloud δεν υπάρχει πιά, ανεβάζω εδώ τη 2η εκδοχή του κομματιού, για να έχει μια κάποια αρχειακή αξία η ανάρτηση και να μπορεί ο μελλοντικός ακροατής να συγκρίνει τις 2 version..

 

Ωραίος Πάνο.👍

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου