Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα ήχου σε tweeter Event TR-8 μετά από επαναφορά του τσαλακωμένου tweeter με σκουπάκι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιότητα ήχου σε tweeter ηχείου Event TR-8 μετά από επαναφορά τσαλακωμένου tweeter με σκουπάκι!

Η βλάβη αφορά και το αριστερό και το δεξί tweeter και είναι παρόμοια..

 

Μετά από 2-3 χρόνια έβγαλα τα ηχεία Event από το νάυλον περιτύλιγμα και τα tweeter ήταν "ρουφηγμένα" (ίσως από τη ζέστη)..

Δηλαδή ήταν σαν κάποιος να είχε σπρώξει με το δάκτυλο τα tweeter προς τα μέσα! (αυτό το υλικό έχει τη συμπεριφορά χαρτιού).

Τα επανέφερα σε πολύ μεγάλο βαθμό με σκουπάκι (! από το internet το βρήκα αυτό !) και είναι σχεδόν σφαιρικά όπως πρώτα.

Έχουν κάποιες μικροζάρες (όλες 2-3 χιλιοστά και μια λίγο μεγαλύτερη) που φαίνονται μόνο από πολύ κοντά και οι οποίες δεν μαζεύονται άλλο όσο και να ρουφήξεις.. :-) 

Φυσικά δεν υπάρχουν ούτε τρύπες, ούτε σκισίματα, ούτε τίποτα.. Επίσης, τα ηχεία δεν φαίνεται να έχουν άλλη φθορά..

Δεν έχω δοκιμάσει τον ήχο ακόμη (είναι αργά τώρα).

 

Τι να περιμένω στον ήχο;

Αξίζει τον κόπο για κανονική αλλαγή tweeter;

Μήπως να το ανοίξω με τις 4 βίδες που έχει το tweeter για να τελειοποιήσω το σχήμα του κώνου;

Αν ο ήχος είναι π.χ. 99% όπως πριν, θα προτιμούσα να μην τα πειράξω καθόλου..

 

Σημείωση: ο χώρος που τα χρησιμοποιώ δεν έχει κάποιο σπουδαίο room treatment.

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • John Tzinieris changed the title to Ποιότητα ήχου σε tweeter Event TR-8 μετά από επαναφορά του τσαλακωμένου tweeter με σκουπάκι!

ψυχολογικό είναι το θέμα.

Αστο

θυμάμαι πριν 15 και χρόνια έφτιαξα ένα ζευγάρι με μονάδες audax. Τα τουήτερ είχαν μάλιστα μεταλλικό θόλο.

Είναι τα "βασικά" μου ηχεία στο σύστημα (όχι της ηχογράφησης).

Είχα πάρει και από μια μονάδα (γούφερ, τουήτερ) για ρεζέρβα.

Μόλις βίδωσα το τουήτερ και σήκωσα το ηχείο, μου γλύστρησε και τσαλάκωσα τον θόλο. Ούτε μισό λεπτό δεν έζησε το ταλαίπωρο. Το επανέφερα-καθώς ο θόλος έβγαινε, αλλά φαινόταν τσαλακωμένο. Το άφησα και άκουσα κανα δυό μήνες, μετά είπα, αφού έχω ρεζερβα ας το αλλάξω. Εκτοτε οπτικά είναι ΟΚ. Ηχητικά....θα έλεγα το ίδιο με το τσαλακωμένο πιά ρεζέρβα.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ψυχολογικό είναι το θέμα.

Αστο

θυμάμαι πριν 15 και χρόνια έφτιαξα ένα ζευγάρι με μονάδες audax. Τα τουήτερ είχαν μάλιστα μεταλλικό θόλο.

Είναι τα "βασικά" μου ηχεία στο σύστημα (όχι της ηχογράφησης).

Είχα πάρει και από μια μονάδα (γούφερ, τουήτερ) για ρεζέρβα.

Μόλις βίδωσα το τουήτερ και σήκωσα το ηχείο, μου γλύστρησε και τσαλάκωσα τον θόλο. Ούτε μισό λεπτό δεν έζησε το ταλαίπωρο. Το επανέφερα-καθώς ο θόλος έβγαινε, αλλά φαινόταν τσαλακωμένο. Το άφησα και άκουσα κανα δυό μήνες, μετά είπα, αφού έχω ρεζερβα ας το αλλάξω. Εκτοτε οπτικά είναι ΟΚ. Ηχητικά....θα έλεγα το ίδιο με το τσαλακωμένο πιά ρεζέρβα.

 

Περίπου η ίδια φάση με τη δικιά μου..

Φυσικά εγώ δεν έχω καβάντζα (και ούτε και κυκλοφορούν τώρα πια τα TR-8)..

Ξέρεις γιατί ρωτάω;

Κάπου διάβασα ότι και καλά το σχήμα των tweeter είναι ειδικά φτιαγμένο για να "οδηγεί" τις συγκεκριμένες συχνότητες και κάτι τέτοια κουφά..

Αλλά είπαμε: αν η "ζημιά" στον ήχο είναι πάρα πολύ μικρή, προχωράμε κανονικά!

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας θόλος είναι. Το τέλειο είναι πάντα τέλειο. Αλλά το βασικό σχήμα δεν αλλάζει, αρκεί το τσαλάκωμα να μην επηρέασε το πηνίο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ένας θόλος είναι. Το τέλειο είναι πάντα τέλειο. Αλλά το βασικό σχήμα δεν αλλάζει, αρκεί το τσαλάκωμα να μην επηρέασε το πηνίο

 

Το πηνίο πρέπει να είναι αρκετά πιο μέσα..

Ίσως δεν έπαθε κάτι..

Όλα αυτά σχετίζονται με το λόγο για τον οποίο "τσαλακώθηκαν" τα tweeter, τον οποίο δυστυχώς δεν γνωρίζω..

Αυτό με τη θερμοκρασία είναι απλά μια θεωρία..

Η αλήθεια είναι ότι, αύριο, με μερικά λεπτά ακρόασης μάλλον θα φανεί αν έχω μεγάλες διαφορές στις ψηλές συχνότητες..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θόλοι, τυπικά, είναι εκεί για προστασία από σκόνες, κτλ... :)

 

 

 

(Εξ ου και ο όρος "dust cap")

Επεξεργασμένο από Νίκος Κριτσινέλης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου