Προς το περιεχόμενο

G&L ASAT Classic Bluesboy Semihollow - Review/Πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, ekim είπε

Γιώργο φοβερό review όπως πάντα άλλωστε. Που θα την έβαζες σε γενική αίσθηση-ποιότητα σε σχέση με classic vibe και vintage. Παίζουν περίπου στο ίδιο price range, ποια θα προτιμούσες;

 

Να 'σαι καλά!

 

Η cv είναι η πιο όμορφη και ελαφριά της παρέας. Έχει πολύ λεπτο μανίκι, αλλά παίζει σαν βούτυρο. Βοηθάνε πολυ τα narrow tall τάστα. Εργο τεχνης.

 

Η ΜΙΜ fender δεν έχει τοσο βολικό μανίκι, και πιστεύω ότι φταίνε τα τάστα, όπου μοιάζουν να είναι πολύ χαμηλα. Οπότε κανω bend, η άκρη του δακτύλου μου ακουμπά τη λάκα της ταστιέρα, και το χέρι μου δυσκολεύεται, σχετικά. Ωραία ποιότητα μανικιού, και σώμα που μου είναι αδιαφορο (πολυ βαρύ).

 

Η asat έχει μανίκι όπως τη φεντερ, με πιο βολικά ταστα για bends. Πολύ βολική και άνετη στο παίξιμο, σίγουρα.

 

Η vintage είναι η κιθαρα με την οποία θα πήγαινα στον πόλεμο. Έχει όλο το πακέτο. Κατ' αρχήν, είναι η μόνη κιθάρα που τη πιάνω στα χερια μου και νιώθω ζεστασιά, καθώς δεν έχει πολυουρεθανικα φινιρίσματα. Οι υπόλοιπες είναι παγωμένες...

Είναι ελαφριά, στιβαρή, και έχει άριστο μανίκι. Πάχος σωστό, τάστα σωστά και θεωρώ ότι παίζοντας την είμαι πιο κοντά σε αυτό θέλω για μια tele. Και είναι και η φτηνότερη της παρέας.

Σκεφτόμουν να παρω μια V72 thinline, αλλά με ξενερωσε το vaneer top.

 

Σαν τιμή σε σχέση με ποιότητα κατασκευής, θα διάλεγα την G&L. Προσφέρει περισσότερα με 150 ευρώ παραπάνω από μια squier. 

Πάντως, ξαναγορασα (με χαρά) squier....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to G&L ASAT Classic Bluesboy Semihollow - Review/Πρώτες εντυπώσεις
  • Administrator
6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Και πρέπει λίγο και μεις οι Ελληνες να είμαστε υπερήφανοι καθώς οι δυό πρωτεργάτες (Λεωνίδας και Επαμεινώνδας) στη βιομηχανία των αμερικάνικων κιθαρών είχαν "δική" μας καταγωγή.

O Epi Stathopoulos της Epiphone ναι. Έφτιαχνε και μπουζούκια πιο παλιά.

Ο Leo Fender δεν είχε καμία σχέση με Ελλάδα.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Ο Leo Fender δεν είχε καμία σχέση με Ελλάδα.

 

http://guitarseleven.blogspot.com/2011/07/clarence-leonidas-leo-fender-greek.html?m=1

Clarence Leonidas (LEO) Fender - Greek American inventor Did you know one of the guitars very well known brand around the world? Fender electric guitar is a type taken from the name of the maker, Clarence Leonidas Fender, a Greek American who lived between 1909 until 1991. Clarence Leonidas Fender, known as Leo Fender, born on August 10, 1909, and left this mortal world on March 21, 1991.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

O Epi Stathopoulos της Epiphone ναι. Έφτιαχνε και μπουζούκια πιο παλιά.

Ο Leo Fender δεν είχε καμία σχέση με Ελλάδα.

 

στο διαδίκτυο όπου υπάρχει πολύ υλικό για όποιο όνομα ψάξεις, δυστυχώς δεν πάει πιο πίσω από τους γονείς του.

Υπάρχουν στοιχεία βέβαια γενικά στο διαδίκτυο που τον αναφέρουν ως greek-american που λόγω της φύσης του διαδικτύου δεν γνωρίζεις αν υπάρχει αλήθεια πίσω από αυτά.

Από την άλλη για μένα είναι εντελώς κουφό να μην υπάρχει κάποια σχέση και να ονόμασαν κάποιοι το παιδί τους Λεωνίδα...χωρίς να υπάρχει κάποια ...μακρυνή καταγωγή από τις Θερμοπύλες.... (πλάκα κάνω)

Αλλωστε νομίζω έχει γίνει συζήτηση και στο νόιζ πριν πολλά χρόνια.

 

(Απο την άλλη θα μου πεις κάποιος εδώ έβγαλε το παιδί του Ερνέστο....btw χρόνια του πολλά μέρα που είναι)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βεβαια, δεν γνωρίζω πόσο έγκυρη είναι η πηγή αυτή. Ακουγεται, γενικως, ότι έχει ελληνική καταγωγή, όπως ακούγεται ότι έχει και ιρλανδική καταγωγή. Πάντως, οι γονείς του δεν έχουν ελληνικά ονόματα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι ανακριβές. H πηγή που αναφέρεις δεν είναι απαραίτητα έγκυρη και είναι η πρώτη αναφορά που βλέπω στα 50 χρόνια. 

 

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις κατι σαν αυτό απο την Wikipedia

Παράθεση

Clarence Leonidas Fender ("Leo") was born on August 10, 1909, to Clarence Monte Fender and Harriet Elvira Wood, owners of a successful orange grove located between Anaheim and Fullerton, California, United States.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είναι ανακριβές. H πηγή που αναφέρεις δεν είναι απαραίτητα έγκυρη και είναι η πρώτη αναφορά που βλέπω στα 50 χρόνια. 

 

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις κατι σαν αυτό απο την Wikipedia

 

 

Συμφωνεί και ο sf μαζί σου...😄

 

Στις 20/11/2006 στις 8:36 ΠΜ, Superfunk είπε

Οχι δεν ηταν Ελληνας,και οι δυο γονεις του οι οποιοι ηταν πλουσιοι κτηματιες (καλλιεργουσαν τα φημισμενα καλιφορνεζικα πορτοκαλια στο Anaheim της California) ηταν Ιρλανδικης καταγωγης (αλλωστε το 1909 γεννηθηκε ο Leo αρα οι γονεις του πρεπει να πηγαν στις ΗΠΑ πριν το 1900 οποτε οι Ελληνες δεν ειχαν ακομα ξεκινησει τη μαζικη μεταναστευση προς τις ΗΠΑ ,αλλωστε ελαχιστοι Ελληνες καταφεραν να φτασουν ποτε στην Καλιφορνια οι περισσοτεροι για τα πρωτα 20 χρονια εγκαθισταντο στην Ανατολικη ακτη κυριως στη Νεα Υορκη & τη Βοστωνη....)

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαδίκτυο υπάρχει πολλές φορές η ίδια φράση ότι είναι greek-american.

Τοσες που λες είναι copy paste.

Και εγώ πρέπει να παραδεχτώ ότι παλιά (απ΄το 1995) που ασχολούμαι με τα δίκτυα δεν το είχα ξαναδεί.

Εδώ 

https://books.google.gr/books/about/Leo_Fender.html?id=qmMaQwAACAAJ&redir_esc=y

αναφέρει για κάποιο βιβλίο, όπου βέβαια σημειώνει ότι είναι από διάφορες, ίσως αναξιόπιστες πηγές.

 

Για μένα παραμένει αξιοσημείωτο ότι αν ψάξεις την καταγωγή του βρίσκεις στις αμερικάνικες πηγές για τον πατέρα του 3-4 γενιές πίσω ενώ για τη μάνα τίποτα.

Επίσης όπως είπα πιό πάνω ποιός θα έβγαζε το παιδί του Leonidas ? Δώστε μου μια πειστική απάντηση. 

 

(και να μη μου δώσετε δε χάθηκε ο κόσμος)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα τι ερώτημα είναι αυτό; Ξέρεις πόσες βέρες ελληνίδες ξέρω με δεύτερο όνομα Σίλβια και Σαμάνθα;😄

Όπως είπες και Ερνέστο διαθέτουμε. Ασε που αμα πας στην Λιθουανία θα βρεις τους μισούς να ονομάζονται με Ελληνικά και Λατινικά ονόματα. Ευγένιος, Κωνσταντίνος, Αλέξανδρος κλπ. Και στα επίθετα δεν πάνε πίσω. Πολύ ελληνοφέρνουν.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Μα τι ερώτημα είναι αυτό; Ξέρεις πόσες βέρες ελληνίδες ξέρω με δεύτερο όνομα Σίλβια και Σαμάνθα;😄

Όπως είπες και Ερνέστο διαθέτουμε. Ασε που αμα πας στην Λιθουανία θα βρεις τους μισούς να ονομάζονται με Ελληνικά και Λατινικά ονόματα. Ευγένιος, Κωνσταντίνος, Αλέξανδρος κλπ. Και στα επίθετα δεν πάνε πίσω. Πολύ ελληνοφέρνουν.

 

ερώτημα για να γίνεται συζήτηση.

Σε φόρουμ είμαστε.

Αν δεν συζητήσουμε.....κλαφτα Χαράλαμπε.

 

Εγώ πάντως το παιδί μου Λεωνίδα δεν θα το έβγαζα (αν είχα αγόρι). Απο πού κι ως πού.... but I guess that's me.....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου