Προς το περιεχόμενο

Still Got the Blues Solos


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mpamps είπε

Αλλά πιστεύω ότι θα υπάρχει μια ασυνέπεια στην τάση των χορδών αν έχω και στις 2 9αρες. 

Ξέχνα την "ασυνέπεια" και "άκου" τα δάχτυλα σου...

 Μερικές φορές καλό είναι να "παλεύουμε" με τις χορδές, αλλά αυτό μόνο στα μπλουζ...😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Μπάμπη, πολύ καλό.

Προσωπικά, τα "ατελή" σηκώματα μου φάνηκαν σε νότες μέσα στο context, και όχι σε νότες που μένουν για αρκετό χρόνο σταθερές.

Εκεί είσαι μια χαρά.

Κάτι που με οδηγεί στην σκέψη ότι δεν φταίει η πίεση των χορδών τόσο, όσο η δυσκολία στην προσπάθεια να αποδοθεί σωστά το σήκωμα σε μια αλληλουχία από νότες (σκεφτόμενος να είσαι προετοιμασμένος για την επόμενη νότα που έρχεται, και να είσαι και μέσα στον χρόνο).

Εδώ τράβηξες κάτι τρελά σηκώματα που κρατάνε ώρα, και δεν έχασες τρίχα.

 

Να συμπληρώσω επίσης, ότι στα σηκώματα που κρατάνε ώρα, το βιμπράτο σου σκοτώνει, σε αντίθεση με τα πιο σύντομα σηκώματα μέσα σε φράση, που το βιμπράτο σου είναι πολύ αγχωμένο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μπράβο Μπάμπη, πολύ καλό.

Προσωπικά, τα "ατελή" σηκώματα μου φάνηκαν σε νότες μέσα στο context, και όχι σε νότες που μένουν για αρκετό χρόνο σταθερές.

Εκεί είσαι μια χαρά.

Κάτι που με οδηγεί στην σκέψη ότι δεν φταίει η πίεση των χορδών τόσο, όσο η δυσκολία στην προσπάθεια να αποδοθεί σωστά το σήκωμα σε μια αλληλουχία από νότες (σκεφτόμενος να είσαι προετοιμασμένος για την επόμενη νότα που έρχεται, και να είσαι και μέσα στον χρόνο).

Εδώ τράβηξες κάτι τρελά σηκώματα που κρατάνε ώρα, και δεν έχασες τρίχα.

 

Τα bends γενικά είναι από τις τεχνικές που παλεύω περισσότερο και είναι αυτή που κατά τη γνώμη μου θα σε χαντακωσει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη αν δεν πάει καλά. 

 

Στο συγκεκριμένο έχουν πάει σίγουρα  στραβά bends στα γρήγορα μέρη και είναι σε τάστα που νιώθω τα δάχτυλα να παλεύουν να κρατήσουν τη χορδή εκεί που πρέπει κάνοντας πολλές φορές και το απαιτούμενο βιμπράτο. Κι αυτά εδώ είναι στο 20ο και στο 22ο. Και ενα half step bend στο 19ο. 

 

Υπήρχαν όντως και bends που είχαν διάρκεια και ήταν και spot on. 

 

Όπως το βλέπω, όλα αυτά συνηγορούν στο ότι πάει ναι μεν καλά το πράγμα, αλλά η τεχνική προφανώς δεν είναι ακόμα εκεί. Χτίζεται ακόμα. 

 

Και ο Gary είναι από τους κιθαρίστες που λατρεύω να ακούω και να προσπαθω να πάρω πράγματα και τα bends του είναι ένα από αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μέσα σε όλα που έγραψες.

Να ξέρεις (που θα το ξέρεις) ότι ο Gary τα σηκώματα τα έκανε πολλές φορές με το μεσαίο δάχτυλο και όχι με τον παράμεσο.

Αν όμως τα κάνεις με τον παράμεσο, έχε το μεσαίο να σηκώνει κι αυτό μαζί, για υποστήριξη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpamps είπε

 Και ο Gary είναι από τους κιθαρίστες που λατρεύω να ακούω και να προσπαθω να πάρω πράγματα και τα bends του είναι ένα από αυτά. 

Γαμώ τα σηκώματα αυτουνού και του Gilmour....! Μας χαλάσαν τα καλύτερα μας χρόνια...

 Πέρα απ'την πλάκα, "μαλάκωσε" την κιθάρα σου!  Τζάμπα παιδεύεσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Είσαι μέσα σε όλα που έγραψες.

Να ξέρεις (που θα το ξέρεις) ότι ο Gary τα σηκώματα τα έκανε πολλές φορές με το μεσαίο δάχτυλο και όχι με τον παράμεσο.

Αν όμως τα κάνεις με τον παράμεσο, έχε το μεσαίο να σηκώνει κι αυτό μαζί, για υποστήριξη.

Ναι το έχω παρατηρήσει.

Μάλιστα κάποια πολύ ωραία bends του είναι και με τον δείκτη και δε μιλάμε για quarter tone bends. Είναι ένα ειδικά στο As the years go passing by. 

 

Και μάλιστα ακόμα και ποια τρέλα πενταντονικα runs τα κανει με δείκτη και μεσαίο.

 

Ως προς αυτά δεν πάω με τα νερά του. Προσπαθώ να το κάνω όπως με παίρνει. 

Και πάντα ανάλογα με πιο δάκτυλο θα βάλω για bend θα βοηθησουν από πίσω 1-2 ακόμα. 

8 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Γαμώ τα σηκώματα αυτουνού και του Gilmour....! Μας χαλάσαν τα καλύτερα μας χρόνια...

 Πέρα απ'την πλάκα, "μαλάκωσε" την κιθάρα σου!  Τζάμπα παιδεύεσαι!

Αχ και αυτός ο Gilmour. Αυτός κι αν έχει bends καρφωμένα εκεί που πρέπει. Και μάλιστα τα prebends του (π.χ. Shine on You Crazy Diamond intro) τα κάνω ασκήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aτομα που επέλεξαν την LTD EC 1000 με Duncan αντί για EMG δεν μπορεί παρά να έχουν τον σεβασμό μου!!!

Επίσης...τρομερό παίξιμο!Εύγε!

  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είσαι πολύ καλός και πολλά μπράβο και απο εμένα. Έχω τρελή αδυναμία στον Gary Moore... και ο ήχος άψογος..... 

  • Ευχαριστώ 1

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου