Προς το περιεχόμενο

Τιμές ρεύματος και άλλα θηρία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ έχω θέμα με τον κάψωνα.

Με το κρύο τα πάω καλύτερα.

Ο καψωνας παλευεται, ένα κουβά νερό.....μια παγωμένη μπύρα.

Πόσα κονιάκ να πιεις;

🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Ο καψωνας παλευεται, ένα κουβά νερό.....μια παγωμένη μπύρα.

Πόσα κονιάκ να πιεις;

🤪

 

Ουίσκυ, τσίπουρα, μπλούζες, κάτι γίνεται, η πέτσα όμως δεν έχει φερμουάρ να την βγάλεις στην ζέστη.

  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Ουίσκυ, τσίπουρα, μπλούζες, κάτι γίνεται, η πέτσα όμως δεν έχει φερμουάρ να την βγάλεις στην ζέστη.

Αν ειναι για τσιπουρα μεσα και εγω 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Εγώ έχω θέμα με τον κάψωνα.

Με το κρύο τα πάω καλύτερα.

εννοείται

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως... από την πρώτη μέρα της κρίσης και μετά ότι και να μας φοράνε το καταπίνουμε αμάσητο και αυτό είναι το πιο λυπηρό απ' όλα. Στην αρχή πίστευα οτι η αδράνεια οφείλεται στο πρώτο σοκ, μετά κατάλαβα οτι απλά έχουμε παραιτηθεί ή λειτουργούμε σαν μονάδες... το σύνολο έχει χάσει την πίστη του και την συνοχή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PAL είπε

Γενικά πάντως... από την πρώτη μέρα της κρίσης και μετά ότι και να μας φοράνε το καταπίνουμε αμάσητο και αυτό είναι το πιο λυπηρό απ' όλα. Στην αρχή πίστευα οτι η αδράνεια οφείλεται στο πρώτο σοκ, μετά κατάλαβα οτι απλά έχουμε παραιτηθεί ή λειτουργούμε σαν μονάδες... το σύνολο έχει χάσει την πίστη του και την συνοχή του.

Έχουμε χάσει την ελπίδα...!  Κι αυτό είναι ίσως το χειρότερο, δεν υπάρχει φως (μια και μιλάμε για ρεύμα..)  μπροστά μας, σε όλα τα επίπεδα. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Έχουμε χάσει την ελπίδα...!

 

Σιγά να μη την χάσαμε.

Από αυτή την ρημάδα την "ελπίδα" έκλεισε η αττική οδός εχθές.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Έκανα την χαζομάρα (μην πω κάτι άλλο...) και τον Δεκέμβριο ζεστάθηκα στο σπίτι με A/C...

Μισό χιλιάρικο για έναν μήνα, από 60-70 Eu τον Νοέμβριο. Protergia.

Με Protergia είμαι και εγώ, θέρμανση - ψύξη αποκλειστικά με κλιματιστικά inverter και ο συνολικός λογαριασμός (μαζί με τέλη κλπ) δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ τον μήνα. Το ac δουλεύει 16 ώρες την ημέρα χειμώνα καλοκαίρι αλλά σταθερά στους 24 βαθμούς και ουσιαστικά το χρησιμοποιώ για έναν χώρο 40-50 τ.μ. Στο μπάνιο έχω αερόθερμο και 60άρη θερμοσίφωνα και μαγειρεύω σπάνια.  

Το ζήτημα είναι να παραμείνουν έτσι τα πράγματα και να μην αρχίσουν να γίνονται τα 100άρια -200άρια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 25/1/2022 στις 5:37 ΜΜ, panorios είπε

Με Protergia είμαι και εγώ, θέρμανση - ψύξη αποκλειστικά με κλιματιστικά inverter και ο συνολικός λογαριασμός (μαζί με τέλη κλπ) δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ τον μήνα. Το ac δουλεύει 16 ώρες την ημέρα χειμώνα καλοκαίρι αλλά σταθερά στους 24 βαθμούς και ουσιαστικά το χρησιμοποιώ για έναν χώρο 40-50 τ.μ. Στο μπάνιο έχω αερόθερμο και 60άρη θερμοσίφωνα και μαγειρεύω σπάνια.  

Το ζήτημα είναι να παραμείνουν έτσι τα πράγματα και να μην αρχίσουν να γίνονται τα 100άρια -200άρια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Τσεκαρε και αυτό.

Μπορεί να σε βοηθήσει

 

https://allazorevma.gr/?utm_source=linkwise&lkws_13106=61f16e2a-157b-33e4-6067-da0f2e15ded8

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητοί κύριοι, δυστυχώς αλλάζουμε- δεν αλλάζουμε πάροχους ενέργειας, το "αγγούρι" δεν το γλιτώνουμε. Το θέμα είναι παγκόσμιο και πολυπαραγοντικό. Και το βασικότερο είναι ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά του και πολύ πιθανά να δούμε και χειρότερες εξελίξεις.

Οφείλεται σε όλα αυτά που λίγο- πολύ γνωρίζουμε: Πανδημία, γεωπολιτικοί λόγοι και πράσινη μετάβαση.

 

Για την ώρα η πανδημία συνεχίζει σταθερά και οι γεωπολιτικοί παράγοντες έχουν όλες τις προοπτικές να γίνουν απελπιστικά χειρότεροι.

Όσο για την πράσινη μετάβαση (που επί της ουσίας είναι ένα άλμα στο κενό), το θέμα θα στρώσει μόλις δούμε να πέφτουν τα μπετά για το πρώτο "πράσινο" εργοστάσιο πυρηνικής ενέργειας και στη χώρα μας. Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.

 

Τόσο απλό (και σύνθετο) είναι το θέμα, όσο και αν αλλάζουμε... πάροχο.    

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου