Προς το περιεχόμενο

Boss JB-2 angry driver


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωρε τι πεταλάρα είναι αυτή? Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο, αλλα σίγουρα είναι το λιγότερο βαρετό μοντέλο της συμπαθούς, κατά τα άλλα, boss. Είναι 1+1 πετάλια, με ξεχωριστά χειριστήρια για το καθένα, με δυνατότητα να τα κάνεις stack μεταξύ τους, αλλά και να τα παίζεις παράλληλα. Μπορεις να εναλλάσεις μεταξύ των δυο, να μπουστάρεις το ένα με το άλλο με τη βοηθεια εξωτερικού ποδοδιακόπτη και πολλά άλλα. Και το βασικότερο, όλοι οι ήχοι είναι εξαιρετικοί και πάρα πολύ δυναμικοί. Ακομα και στον δύστροπο origin 20, που δεν του αρέσουν οι πολύ βρώμικοι ήχοι, με αυτό το πετάλι ακούστηκε ωραία σε κάθε ρύθμιση. Σίγουρα θα μπεί στην πεταλιέρα μου.

 

bossjb2c-650x800h.thumb.jpg.5d336628465acd976dcbf31c66203f10.jpg

 

Εδώ παίζω με stratocaster πρώτα με το bd2, έπειτα με το jhs, και μετά με τα δυο μαζί παράλληλα. Με gain στο 13.00 σε όλα. Παρατηρείστε πόσο δυναμικό είναι στην πένα, ακόμα και στο Parallel mode, προς το τελος.

 

 

 

Εδώ παίζω με Bd2 (τέρμα gain) και στη συνέχεια μπουστάρω με jhs (0 gain).

 

 

 

 

Εδώ παίζω με JHS (τέρμα gain) και στη συνέχεια μπουστάρω με το bd2 (0 gain)

 

 

 

Και εδώ όλοι οι ήχοι μαζεμένοι, αλλάζοντας τα mode διαδοχικά, με gain στη μεση.

 

 

 

 

Και εδώ ένα πολύ ωραιο βίντεο για το πως γεννήθηκε αυτό το πετάλι, προ 5 ετών, από των έναν εκ των δημιουργών.

 

 

  • Like 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι ηχοι τελειοι. Μου φαινονται πολυ ζεστοι κσι καθαροι χωρις να ξυνουν. Πιο πολυ ωραιος οταν μπουσταρει το bd2

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φανταστικό πετάλι! Με 'γεια και καλόπαιχτο! Μακάρι να είχε 2 on/off switches για το εκάστοτε πετάλι, ώστε να μπορείς να αλλάζεις συνδυασμούς χωρίς να χρειάζεται να σκύβεις.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει mode όπου εναλλασεις μεταξύ των δύο, πατώντας τον διακόπτη. Απλά δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς το πετάλι.

Με ένα εξωτερικό ποδοδιακοπτη, εναλλασεις μεταξύ των δύο ή μπουσταρεις το ένα στο άλλο, και ανενεργοποιεις με το κεντρικό footswitch.

 

Άρα θέλει ακόμα έναν εξωτερικό διακόπτη (που μπαίνει στην είσοδο remote) και δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση σκύψιμο...

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αυτό, αλλά έχω το Blues driver και το AT+ (Andy Timmons version του Angry Charlie). Είναι και τα δύο εκπληκτικά, και πολύ ωραία μαζί (σε σειρά, παράλληλα δεν μπορώ να δοκιμάσω). 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το Angry Charlie  με ένα TubeScreamer type μπροστά με πολύ χαμηλό gain και ψηλά το Tone. Αν θες βάζεις και το BD μετά για clean volume boost και δεν θες τίποτα άλλο (λέμε τώρα.., πάντα θες κάτι ακόμα).

  • Συμφωνώ 1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβως. Με ένα ts μπροστά να μπουσταρει (προσωπική προτίμηση, με το tone κλειστό), έχω όλα όσα χρειάζομαι...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου