Προς το περιεχόμενο

Cubase AI 10 upgrade σε ΑΙ 11


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν αγόρασα την steinberg κάρτα ήχου πήρα δωρεαν την έκδοση cubase ΑΙ 10

Σήμερα όταν αγοράζεις κάποιο hatdware steinberg ή yamaha δίδεται μαζί ή έκδοση AI 11

 

Υπάρχει δωρεάν αναβάθμιση από ΑΙ 10 σε ΑΙ 11?

Στο downliad assistant κατεβάζω την έκδοση AI11 αλλά ζητά activation code μετα την εγκατάσταση 

 

Επίσης γιατί να σε αφήνει να το κατεβάσεις να το εγκαταστήσεις και στο τέλος να σου ζητάει activation code? Δεν μπορεί να στο ζητάει από την αρχή να γλιτώσεις το κόπο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωρεάν από το 10 σε 11 όχι. Συνήθως υπάρχει δωρεάν για διάστημα έως ένα έτος πχ από την 10 στην στην 10.2 κλπ ή από την 10 στην 11 άν αγοράσεις την 10 λίγες μέρες πριν βγει η 11 και όλα αυτά είναι λογικά και σωστά.

Το download assistant σου επιτρέπει να κατεβάσεις τα πάντα και να τα τρέξεις για 30 μέρες.

 

Πάντως η αναβάθμιση από απο ΑΙ10 σε ΑΙ11 δεν πρέπει να είναι περισσότερο από 50 ευρώ.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Το download assistant σου επιτρέπει να κατεβάσεις τα πάντα και να τα τρέξεις για 30 μέρες.

 

 

Μου ζητούσε activation code όταν πήγα να το τρέξω 

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

activation code παίρνεις με μαιλ εάν πληρώσεις.

οπότε αν το έχεις ήδη κατεβασμένο απλώς το βάζεις και συνεχίζεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα με αφορμή την τρέχουσα προσφορά  (μέχρι 3 Οκτώβρη 2022) -40% στις αναβαθμίσεις και στις εκδόσεις του Cubase.

Ψάχνοντας για αναβάθμιση (έχω ακόμα την έκδοση Cubase AI 10 που πήρα με την αγορά κάρτας ήχου UR22) διάβασα αυτό το άρθρο στη σελίδα της Steinberg. Φαίνεται ότι είναι δωρεάν τελικά η αναβάθμιση από ΑΙ 10 σε ΑΙ 12...???

Αν και έχω registered account στο site της Steinberg, ουδέποτε έλαβα κάποιο mail με Download Access Code για αναβάθμιση στην έκδοση ΑΙ 12

Επικοινωνία με το support team της Steinberg μέσα από τη σελίδα της δεν υπάρχει (φαίνεται έχει καταργηθεί η λειτουργία Submit Request Ticket) και σε παραπέμπει σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Νάκα!

 

Τι μπορώ να κάνω;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, το θέμα διευθετήθηκε!

Προς κάθε ενδιαφερόμενο παραθέτω τις παρακάτω χρήσιμες πληροφορίες για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα:

 

Κάθε χρήστης παλιάς έκδοσης Cubase AI,  δικαιούται ΔΩΡΕΑΝ την έκδοση ΑΙ 12. Όχι αναβάθμιση  (upgrade) αλλά ολόκληρη την έκδοση ΑΙ 12. (δες σχετικό άρθρο εδώ )

 

Σύμφωνα με το ίδιο άρθρο της Steinberg, από τον Μάρτιο του 2022 στέλνεται αυτόματα mail σε κάθε παλιό χρήστη, το Download Access Code για την έκδοση ΑΙ 12 (όχι upgrade), με δικαίωμα να την εγκαταστήσεις σε 3 υπολογιστές! (το mail είναι αυτό με το οποίο έχεις γραφτεί στο MySteinberg)

 

Αν δεν έχεις λάβει mail (όπως εγώ που δεν το πήρα χαμπάρι τον Μάρτιο) παίρνεις τηλέφωνο στον Νάκα και σου στέλνουν αυτοί το Download Access Code αφού επικοινωνήσουν με την Steinberg για διασταύρωση του mail.

 

Τέλος να πω ότι η εγκατάσταση του Cubase AI 12 είναι "Steinberg Licencing based product" και όχι "eLicenser based product" που σημαίνει ότι με το Download Access Code κατεβάσεις το Cubase AI 12 μέσα από το Steinber Download Assistant και είναι έτοιμο για χρήση (δεν απαιτείται Activation code και eLicenser κλπ). Αυτή εξάλλου είναι και η νέα τάση της Steinberg η οποία εγκαταλείπει (επιτέλους) το eLicenser και τα usb sticks , απλουστεύοντας τα πράγματα (σχετικό άρθρο)

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως, μια που αναφέρεις το upgrade, με την έκδοση Artist έχεις πολλά έξτρα καλούδια:

 

 Sampler Track, VariAudio, Logical Editor, Side-chain, Tempo Track, MIDI plug-ins, Workspaces και βέβαια άπειρα tracks, 16 inserts, κάποια ωραία synths σαν το Padshop κλπ κλπ κλπ

 

 Για 150 ευρΑ που κοστίζει το upgrade, για μένα είναι ΣΟΥΠΕΡ ευκαιρία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2022 στις 12:36 ΜΜ, manosx είπε

 Για 150 ευρΑ που κοστίζει το upgrade, για μένα είναι ΣΟΥΠΕΡ ευκαιρία.

Εγώ θα κοίταζα μεταχειρα το PRO. Έχω δει αγγελίες το PRO12 στο kvraudio στα 190-200. Έτρεχε και μια καλή προωθητική ενέργεια της Steinberg πριν κάνα μήνα και πολλοί πήραν, δεν τους έκανε και τη ξεφορτώνονται. Νομίζω δίναν και 11 extra plugins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου