Προς το περιεχόμενο

"Still got the blues" guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλεψα αρκετά, με πολλές δοκιμές για να το πετύχω, αλλά δεν έφτασα όσο κοντά ήθελα, ελλείψει κατάλληλου εξοπλισμού. Ο πολύ πριμάτος (αλλα ταυτόχρονα γλυκός και μαλακός), αυτός, ήχος του Gary θέλει marshall και μικρόφωνο. Το παίξιμο είναι τζαμάρισμα πάνω στο backing track, δεν έχω κάνει cover...

 

Για να τον προσεγγίσω χρησιμοποίησα 3 διαφορετικά eq σε διάφορα σημεία της αλυσίδας, όλα για να δίδουν πρίμα. Η αλυσίδα είναι η εξής:

 

κιθάρα SG->comp->clean boost->friedman dirty shirley (χαμηλά μεσαία, τσιμπημένα πρίμα)->eq->delay-> blackstar HT1 emulated output->κάρτα ήχου->daw (comp,eq, ένας τόνος reverb, channel eq, πανάρισμα δεξιά αριστερά)

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 6

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις...; μια χαρά έφτιαξες ήχο Gary!

 Ωραίο παίξιμο, και με "βαριά" πενιά (σκάψιμο...) όπως αρμόζει όταν παίζουμε σόλο του Mr Moore...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πλάκα κάνεις...; μια χαρά έφτιαξες ήχο Gary!

 Ωραίο παίξιμο, και με "βαριά" πενιά (σκάψιμο...) όπως αρμόζει όταν παίζουμε σόλο του Mr Moore...

 

 

Μόνος του ακούγεται ωραία, συμφωνώ. Έφτασα κοντά.

Αλλά, ακούγοντας τα χαρακτηριστικά του original, έχω δρόμο ακόμα. Ίσως έπρεπε να δοκιμάσω με κάνα rat ή άλλο μαρσαλοπέταλο, αλλά βαριόμουν να κολλάω/ξεκολλάω πετάλια.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Μόνος του ακούγεται ωραία, συμφωνώ. Έφτασα κοντά.

Αλλά, ακούγοντας τα χαρακτηριστικά του original, έχω δρόμο ακόμα. Ίσως έπρεπε να δοκιμάσω με κάνα rat ή άλλο μαρσαλοπέταλο, αλλά βαριόμουν να κολλάω/ξεκολλάω πετάλια.

Γιώργο μην ξεχνάς το μάστεριγκ-μίξη-παραγωγή που πέφτει μετά τις ηχογραφήσεις....εκεί πολλά αλλάζουν.

  Και στο κάτω κάτω γιατί να κοπιάρεις τον ήχο του Γκάρυ; Ο ήχος σου εδώ ήταν πολύ ωραίος (αν και με λιγότερα πρίμα ίσως να ήταν καλύτερος...) 

 Τώρα για αρουραίους και άλλα τέτοια τρωκτικά δεν ξέρω δεν απαντώ....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εισαγωγή είσαι σούπερ. Μετά όταν ανεβαίνεις ψηλά ή παίζεις με τον bridge βγαίνει αυτό το ένρινο που σε προδίδει. Βρες ένα guvnor. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Γιώργο μην ξεχνάς το μάστεριγκ-μίξη-παραγωγή που πέφτει μετά τις ηχογραφήσεις....εκεί πολλά αλλάζουν.

  Και στο κάτω κάτω γιατί να κοπιάρεις τον ήχο του Γκάρυ; Ο ήχος σου εδώ ήταν πολύ ωραίος (αν και με λιγότερα πρίμα ίσως να ήταν καλύτερος...) 

 Τώρα για αρουραίους και άλλα τέτοια τρωκτικά δεν ξέρω δεν απαντώ....

 

Το ζήτημα/προκληση ήταν να κοπιαρω, όχι να βρω έναν ωραίο τονο (αυτό είναι εύκολο). Μάλιστα, χάλασα τον -ωραιο μου- τόνο για να μπορέσω να κοπιαρω.

 

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ο ήχος είναι πολύ ωραίος. Όσον αφορά τη σύγκριση με τον original, θα πρότεινα λιγότερη παραμόρφωση.

 

Σωστή παρατήρηση.

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ωραία και χαρα στο κουράγιο σου και την ορεξη σου.

Εγω εχω σταματήσει να κανω cover ειτε ηχου ειτε σολου για ευνοητους λογους.

Βασικα το θεωρω ματαιο και άσκοπο να μπεις στα παπουτσια του αλλου. Επισης δεν μπορω να ασχολουμαι με χιλιοπαιγμενα κομματια οσο καλα και να ειναι.

Ο καθε κιθαριστας εχει την προσωπικοτητά του. Και συ τη δικη σου και γω τη δικη μου. Νομιζω ειναι το καλυτερο για τον καθενα να εστιάσει στον εαυτο του.

Τα ευσημα τα παιρνεις ομως.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, εγκυκλοπαιδικά τα κάνω. Φτάνω στα "όρια" τον εξοπλισμό και τις δυνατότητες tweaking μου. Την μία ώρα αυτή που ασχολουμαι, γίνομαι πολύ σοφότερος, από κάθε αποψη.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είπαμε, εγκυκλοπαιδικά τα κάνω. Φτάνω στα "όρια" τον εξοπλισμό και τις δυνατότητες tweaking μου. Την μία ώρα αυτή που ασχολουμαι, γίνομαι πολύ σοφότερος, από κάθε αποψη.

Και καλά κανεις.

Απλα οπως σου ειπα πολλες φορες κατ ιδιαν με τραβαει το να κανω καθε φορα κατι καινουργιο. Δεν υποτιμω την προσπαθεια κανενος αλλα επαψα να ψαχνω covers/ηχο per se απο τα 20. Ειναι αληθεια οτι απο τοτε παλι θελησα να "προσεγγισω" ήχο ή να βρω(αποκρυπτογραφησω) σολο αρετές φορές. Απο τη στιγμη που το καταφερνα πλεον, η διαδικασια μου αφηνε εναν νεο τροπο σκεψης για να ενσωματώσω σε κατι δικο μου. Μεχρι εκει.  Πες δειλία, πες αδυναμια να αντεξεις συγκριση, πες αναγκη να βγω μπροστα με ο,τι εχω εγω και μονο. Εσυ...οκ. Συνεχιζεις οπως νιωθεις. Και καλά κανεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου