Προς το περιεχόμενο

Bassless, No More!!


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πειραματακι με τα delay εκανα και παει να βγει κομματι για βαλτε ενα μπασο τουλαχιστον.

  • (μεχρι στιγμης εχει 10 tracks κιθαρες και midi τυμπανα)

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/delta66/Spyro%20Delta%20-%20Delay%20test.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί μου άρεσε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ?

 

Συγχαρητήρια. Μπάσο δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι, αλλά αν θες κανένα πλήκτρο πολύ ευχαρίστως.

 

Μπράβο και πάλι.

 

Πές μας τι χρησιμοίησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο ήχο εχει το lead σου.με τι το έγραψες??

Με τα χερακια μου. (χαχα).

Ευχαριστω φιλε για το σχολιο.

Θα ηθελα να μην παρεξηγηθω αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και η αποψη μου επι του θεματοςτης ερωτησης σου.

Αντιθετες αποψεις δεκτες' date=' και θα τις λαβω σοβαρα υποψη μου.

1. (Χωρις ιχνος εγωισμου, αλλα) εκ πειρας σου λεω οτι το να σου πω τα "υλικα" της συνταγης δεν φτανουν για να κανει καποιος "παστιστιο".

π.χ καποιος αλλος με χειροτερα "υλικα" μπορει να βγαλει καλυτερο ηχο.

2. Ολα τα "υλικα" ειναι καστομαρισμενα και οι ηχοι δεν ειναι preset για να τους βρει καποιος σε βιβλιοθηκη ηχων.

3. Δεν θελω να κανω διαφημηση σε εταιριες, απο τι στιγμη που δεν ενδιαφερονται οι ιδιες οι αντιπροσωπιες στην ελλαδα να κανουν χορηγιες οπως στο εξωτερικο (εξω, και η κουτση μαρια εχει χορηγο, θα μου πεις μεγαλη αγορα. Ενταξει. Εγω νομιζω οτι βασιζονται στη φιγουρα του ελληνα που θελει να δειχνει με τη μαρκα αυτοκινητο κυκλοφορει, τη μαρκα παπουτσια φοραει, ετσι και τη μαρκα κιθαρα εχει.

Διαφημιζονται τσαμπα. Εγω παντως κανω το καθηκον μου και καλυπτω τις μαρκες ή τις βγαζω τελειως στα Live)

 

[list']Οι πληροφοριες που μπορω να δωσω ειναι οτι ολο το κολπο εγινε με μια κιθαρα (κατασκευης 1985, μαονι ονδουρας, brazilian rosewood, 2 διπλους που σπλιταρονται ενιοτε), ενα προενισχυτη-εφφε (με custom ηχους και προγραμματισμο εφφε), ενα βισμα που εχω απο το 1988 και μια πενα tortex 88 mm (αυτη δεν την εχω τοσα πολλα χρονια χαχα).

Ηχογραφηθηκε στο PC χωρις πολλα πολλα με το cool edit, αφου πρωτα προγραμματισα ενα loopακι τυμπανα στο guitar pro, το εκανα import στο cool και το μετετρεψα σε wav για να μπορω να του βαλω λιγο βαθακι και λιγο eq.(του εβαλα και μια βλακεια phaser στο Hihat αλλα δεν πειραζει. ΑΠΟΨΗ.)

 

ΚΕΝΡΙΚΗ ΙΔΕΑ : Ο ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΑΡΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ CUSTOΜΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣΙΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.

ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω, μπραβο..Προσωπικα θα εβαζα λιγο πιο smooth overdrive στο θεματακι που εχεις λιγο πριν απ τα μισα του track αλλα γουστα ειναι αυτα...Κ πιασαρικο επισης! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω' date=' μπραβο..Προσωπικα θα εβαζα λιγο πιο smooth overdrive στο θεματακι που εχεις λιγο πριν απ τα μισα του track αλλα γουστα ειναι αυτα...Κ πιασαρικο επισης! ;)[/quote']

Ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια.

Και γω καθε φορα που το ακουω βλεπω αλλαγες που χρειαζεται.

Αυτο ειναι στανταρ διαδικασια.

Αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο.

(Σχολιο: Πολλοι συνθετες μαλιστα αποφευγουν να ακουσουν παλιοτερες δουλειες τους γιατι παντα κατι καινουριο θελουν. Αν εχει κυκλοφορησει μαλιστα, η δουλεια δεν μπορουν να κανουν τιποτα και τρελαινονται.)

  • Στο θεμα : επειδη εχω γραψει 10 τρακς κιθαρες δεν καταλαβαινω ποιο απο ολα λες. Καλο θα ηταν να αναφερθεις με ορους σε στυλ το taping ή τα drive chords κλπ.
    Μαλλον θα εννοεις τα drive chords που ξεκιναν μαζι με το taping.
    Ειναι πολλα τα θεματα και θελει πολυ καλο ηχοληπτη να τα βαλει στη σωστη θεση και eq για να μη μπερδευουν. Μη ξεχνας ειναι σαν να παιζουν 10 κιθαριστες ταυτοχρονα. Και πιστευω οτι με το Taping επρεπε να ηταν πιο μαλακα τα drive chords αλλα οταν σταματαει το Taping και μενουν μονα τους τα drive chords μ'αρεσουν.
    Κανονικα, θελει να ηχογραφουσα 2 διαφορετικες version των drive chords.
    Μια μαλακη για background στο Taping και μια (οπως αυτη που εχω) για μετα.

Ευχαριστω για τα σχολια. Περιμενω κι αλλα. (θετικα και αρνητικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε αυτο ακριβως αναφερομαι, με αυτην την αλλαγη το κομματι θα ειναι πιο διαυγες... Επισης μου χτυπαει λιγο ασχημα η digitιλα, που μαλλον προκυπτει στον μεγαλυτερο βαθμο απ το delay αλλα φανταζομαι πως αυτο ειναι το υφος του κομματιου. Αν εχεις την δυνατοτητα, δοκιμασε και με καμια προσομοιωση warm analog delay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου άρεσε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ?

 

Συγχαρητήρια. Μπάσο δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι' date=' αλλά αν θες κανένα πλήκτρο πολύ ευχαρίστως.

 

Μπράβο και πάλι.

 

Πές μας τι χρησιμοίησες.[/quote']

 

Ευχαριστω φιλε για τα σχολια σου και τα καλα σου λογια

Στο θεμα.

Θα ηθελα να δω πολυ τι πληκτρο χωραει εκει μεσα, που γινεται της π.....,

και απο αποψη ηχοληπτικη (χωρις να ειμαι ηχοληπτης)

Εκτος και αν λες τιποτα πλατες.

Και απο νοτες? ..... φερτε μια σκουπα να σκουπισουμε γιατι γεμισε το πατωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μπράβο!!! Είναι πολύ καλό!! Και να σου πω την αλήθεια δε θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως να έκοβα μόνο τη μία από τις δύο επαναλήψεις της εισαγωγής, γιατί έχω ψύχωση με κάτι τέτοια :lol: αλλά πραγματικά το κομμάτι είναι πολύ ωραίο και δε νομίζω ότι έχει οποιοδήποτε ψεγάδι, πραγματικά. Πολύ ωραίο κομμάτι, αν βρεις κι έναν drummer ακόμα καλύτερα! Μπράβο και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου