Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια bassοπαίχτες! Για τεχνική slap.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να παίξω slap, αλλα τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά!

 

Διαβάζοντας απο δώ κ απο κεί και βλέποντας βιντεο στο youtube κατάλαβα ότι πρέπει να χτυπας τις χορδες με τον αντιχειρα στο σημείο που "σπαει" στα δυο.

Καλα το κατάλαβα?

Αν είναι όντως έτσι, ΠΟΥ ακριβώς πρέπει να χτυπας? Χτυπάω μια χορδη σε όλο της το μήκος με αυτον τον τροπο και πουθενά δεν καταφέρνω τον ήχο που ακούω (και ζηλεύω σε παραγωγές)

Επίσης δεν μπορώ να κόψω τις άλλες χορδες με αποτέλεσμα ο αντίχειρας να παρασέρνει κ άλλες χορδές και να βαβουρίζει.

Μήπως χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση στον ήχο?

Το μπάσσο μου είναι πολυ απλό (110 ευρώ μεταχειρισμένο) της πλακας με passive μαγνήτες και το συνδέω στο guitar rig 2.

 

Τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να τα παρατήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας απο δώ κ απο κεί και βλέποντας βιντεο στο youtube κατάλαβα ότι πρέπει να χτυπας τις χορδες με τον αντιχειρα στο σημείο που "σπαει" στα δυο.

Καλα το κατάλαβα?

Αν είναι όντως έτσι' date=' ΠΟΥ ακριβώς πρέπει να χτυπας?[/quote']

Ακριβώς δίπλα απο το neck

 

Επίσης δεν μπορώ να κόψω τις άλλες χορδες με αποτέλεσμα ο αντίχειρας να παρασέρνει κ άλλες χορδές και να βαβουρίζει.

Μήπως χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση στον ήχο?

Θέλει εξάσκηση. Προσπάθησε να mutαρεις τις υπόλοιπες χορδες με το αριστερό σου χέρι.

 

Το μπάσσο μου είναι πολυ απλό (110 ευρώ μεταχειρισμένο) της πλακας με passive μαγνήτες και το συνδέω στο guitar rig 2.

Δύσκολα θα βγάλεις ήχο της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο του αντίχειρα που χτυπάς τις χορδές είναι σωστό. Φρόντισε όμως ο αντίχειρά σου να κάνει "γκελ" πάνω στη χορδή και η κίνηση του χεριού σου να είναι από τον καρπό. Έτσι και την πετύχεις την κίνηση θα σου φανεί απλό. Χτυπάς τη χορδή στιγμιαία και απομακρύνεις το δάχτυλο αμέσως για να μην διακοπεί η ταλάντωση της χορδής.

Ναι, και να ελέγχεις το sustain των νοτών και των χορδών με το αριστερό χέρι.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως έτσι' date=' ΠΟΥ ακριβώς πρέπει να χτυπας?[/quote']

Χτυπάς είτε εκεί που αρχίζει η ταστιέρα, είτε λίγο πρίν από αυτό το σημείο.

Χτυπάς με την άκρη του σημείου ("ξώφαλτσα" :D )που αναφέρεις και απομακρύνεις αμέσως το δάχτυλο, αλλιώς θα την κάνεις mute αμέσως και δεν θα ακουστεί κάτι καλό.

Επίσης δεν μπορώ να κόψω τις άλλες χορδες με αποτέλεσμα ο αντίχειρας να παρασέρνει κ άλλες χορδές και να βαβουρίζει.

Κάθε πράγμα στον καιρό του. Μάθε πρώτα της κινήσεις του δεξιού χεριού σε σημείο που να "τις έχεις" άνετα και χαλαρά και μετά κοιτάς και την τεχνική του αριστερού.

 

Το μπάσσο μου είναι πολυ απλό (110 ευρώ μεταχειρισμένο) της πλακας με passive μαγνήτες και το συνδέω στο guitar rig 2.

Παίζει ρόλο για το πόσο καλό ήχο θα βγάλεις. Ηχο slap γενικώς μπορεί να βγάλει κι ένα μπουζούκι.

Τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να τα παρατήσω?

Ασφαλώς. Οσο λιγότεροι μπασσίστες υπάρχουν, τόσο περισσότερος χώρος υπάρχει για να κάνουν μόστρα οι εναπομείναντες :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπάς τις χορδές περίπου εκεί που αρχίζει το μπράτσο, όπως είπαν και τα παιδιά..Ακαριαία προσπάθησε να απομακρύνεις τον αντίχειρα.

Το χέρι σου ως αναφορά το μπράτσο, "πρέπει" να είναι σε μία αμβλεία γωνία (ας πούμε 150 μοίρες).Βασικότατη προϋπόθεση στο slap είναι να μάθεις να μην κουράζεις το χέρι σου..

 

Πρέπει να παίζεις απο τον καρπό όπως είπε και ο Θοδωρής, και εν συνεχεία απο τον αγκώνα.Το χέρι σου πρέπει να το χτυπάς πάνω στις χορδές σαν να βαριέσαι αυτό που κάνεις, τόσο χαλαρό πρέπει να είναι.

Μην ξεχνάς πως υπάρχουν διαφορετικά στυλ σλαπ παρόλα αυτά.Τσέκαρε στο youtube, βάλε ένα ψαχτήρι με "slap bass lessons" ή κατι τέτοιο, υπάρχουν πολλοί και πολύ καλοί παίκτες που έχουν ανεβάσει βίντεο.Θα βοηθηθείς πολύ.

Καλή επιτυχία!

 

υγ. ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΕΛΕΤΗ... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εξαρτάται κατά πολύ από τον ήχο σου το αποτέλεσμα......Πολλές φορές και σωστά να το κάνεις αν δεν έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ήχο σου δε θα βγει καλό.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εξαρτάται κατά πολύ από τον ήχο σου το αποτέλεσμα......Πολλές φορές και σωστά να το κάνεις αν δεν έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ήχο σου δε θα βγει καλό.....

E, γι αυτό πάρτε ένα jazz bass να σας φύγουν τα βάσανα με τον ήχο.. :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν παίζω σλαπ κλπ για funky και σλαπ παίξιμο προς musicman μεριά θα έτεινα.....

 

θα μου πεις βέβαια βλ. miller που έχει τον απόλυτο σλαπ ήχο με το jazz του, αλλά.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις.

 

Δοκίμασα να το χτυπάω όπως είπατε και βγάζω ένα αξιοπρεπή ήχο. Το μόνο πρόβλημα που μου μένει είναι να mutάρω τις υπόλοιπες χορδές γιατι ακούγονται. Επειδή παίζω κιθάρα περισσότερο έχω συνηθίσει να mutάρω με το δεξί και μου φαίνεται πολύ άβολο να προσπαθώ και να παίξω και να σταματάω τις χορδές με το αριστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να το χτυπάω όπως είπατε και βγάζω ένα αξιοπρεπή ήχο. Το μόνο πρόβλημα που μου μένει είναι να mutάρω τις υπόλοιπες χορδές γιατι ακούγονται. Επειδή παίζω κιθάρα περισσότερο έχω συνηθίσει να mutάρω με το δεξί και μου φαίνεται πολύ άβολο να προσπαθώ και να παίξω και να σταματάω τις χορδές με το αριστερο.

 

Δοκίμασε αργά και απλά ρυθμικά, προσπαθώντας να βγάλεις έναν "μεταλικό" ήχο, χτυπώντας ελαφρά τον παράμεσο του αριστερού χεριού πάνω στις χορδές.Ίσως βοηθήσει. :wink:

Όσο για το mute, θα βγει απο μόνο του με το παιξιμο.Εσύ απλά...Χτύπα..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου