Προς το περιεχόμενο

V-Synth??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τυγχάνει να έχω το Radium 61 (και αυτό της M-Audio, και με αντίστοιχες λειτουργίες ως controller), καθώς και τα B4 και Pro53 μάλλον μπορώ να βοηθήσω...

 

Στο Midi Implementation των B4 και Pro52 (βρίσκεται στο manual... αν το έχεις) θα δεις σε ποιον MIDI CC αντιστοιχεί το κάθε Virtual Knob ή Drawbar. Οπότε, μετά από αυτό, μπορείς να κάνεις assign στα knobs του ozone (με οδηγίες που βρίσκονται στο manual του... που σίγουρα έχεις) στους αντίστοιχους MIDI CC. Τώρα, αν δεν έχεις τα manuals των B4 και Pro52 στείλε μου ΠΜ ή mail και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Agaphte Saketempora, thnx gia thn apanthsh. Den exw ta manual tvn VST (spasmena gar!), alla exw to antistoixo toy Ozone. An mporeis na me bohthiseis me to manual toy pro 52 kai toy B4, to thlefvno moy einai 6932-670.507 kai l;egomai Yannis, env to mail moy einai [email protected] kai [email protected].

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νεκτάριε' date='

Σχετικά με το V-Synth της Roland το αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα απο την αντιπροσωπεία της Αθήνας (Φειδίου-2).

Απο εκεί έχω αγοράσει στο παρελθόν και άλλα μηχανήματα όπως XV-5050, SH-32 και το εκπληκτικό Varios.

Γνώμη μου είναι ότι κάθε μηχάνημα έχει κάτι το ιδιαίτερο να προσφέρει στον χρήστη και ειδικά στο στύλ μουσικής που παίζει.

Συμβουλή μου είναι να ακούσεις πολύ προσεκτικά το κάθε μηχάνημα προτού το αγοράσεις και μήν βασιστείς σε reviews και τέτοιες άλλες ανοησίες που γράφουν τα διάφορα περιοδικά. Επίσεις καλό είναι να ρωτήσεις για τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος την ίδια την αντιπροσωπεία και όχι οποιονδήποτε ντήλερ γιατί όπως θα καταλάβεις δέν ξέρουνε τί πουλάνε. Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις και καμιά βόλτα απο τον κύριο Χναράκη (roland Φειδίου-2). Εμένα προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος. Επίσης έχει και το service της Roland που για μένα είναι πολύ βασικό (βλέπε άλλους αντιπροσώπους).

 

geia.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νεκτάριε' date='

Σχετικά με το V-Synth της Roland το αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα απο την αντιπροσωπεία της Αθήνας (Φειδίου-2).

Απο εκεί έχω αγοράσει στο παρελθόν και άλλα μηχανήματα όπως XV-5050, SH-32 και το εκπληκτικό Varios.

Γνώμη μου είναι ότι κάθε μηχάνημα έχει κάτι το ιδιαίτερο να προσφέρει στον χρήστη και ειδικά στο στύλ μουσικής που παίζει.

Συμβουλή μου είναι να ακούσεις πολύ προσεκτικά το κάθε μηχάνημα προτού το αγοράσεις και μήν βασιστείς σε reviews και τέτοιες άλλες ανοησίες που γράφουν τα διάφορα περιοδικά. Επίσεις καλό είναι να ρωτήσεις για τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος την ίδια την αντιπροσωπεία και όχι οποιονδήποτε ντήλερ γιατί όπως θα καταλάβεις δέν ξέρουνε τί πουλάνε. Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις και καμιά βόλτα απο τον κύριο Χναράκη (roland Φειδίου-2). Εμένα προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενημερωμένος. Επίσης έχει και το service της Roland που για μένα είναι πολύ βασικό (βλέπε άλλους αντιπροσώπους).

 

geia.[/quote']

 

Thanks gia tis symboules sou. Exo asxolithei me to V-Synth arketa afou to marketing kai oi antiprosopeies tis Roland to eixan parousiasei stous katanalotes os to "the next big thing", ama katalabaineis ti thelo na po. Opote to checkara kai ego gia na do ti einai ayto to V-Synth pou telos panton ypotithetai oti einai toso fobero.

Opos poly sosta tonises kai esy, den basizo tipota se reviews kai alles tetoies anohsies, allios tha elega kai ego oti to V-Synth einai to kalytero synthi sthn agora :wink:

Bebaios kathe synthi exei to diko tou hdiaitero tomea kai xairomai pou aneferes kai ta SH-32 kai Varios ta opoia mporei na exoun pola features (idiaitera to Varios), alla ta Sh-101, Sh-09, to TB-303 kai Jupiter 8, einai klaseis anotera apo tis apotyxymenes prospatheies tou SH-32, (to opoio se sygrish kai me alla V.A.s einai tis plakas), kai to 303 kai JP8 software tou Varios.

 

Thelo na epanalabo oti h Roland einai mia apo tis agaphmenes mou etairies, afou pola apo ta synthia pou latreyo einai ths Roland... se periptosh pou parekshghtho os "Anti-Roland" typos. Den exo skopimothtes efoson ta proionta pou anafero os anotera, den exoun antiprosopo kai den eunooun oikonomika kanenan.

 

Megies!

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μικρή μου άποψη στο θέμα...

Το ένα synthy μπορεί να είναι ενα φτηνό(oικονομικά) και "αναλογικό" όπως τo απλό και καλό Juno 106 ή και το λίγο ανώτερό του Korg Poly 800, τα οποία θα σου μείνουν για πολλά χρόνια, ενώ το δεύτερο μπορεί να είναι ενα ακριβότερο μηχάνημα το οποίο θα σε καλύπει εκεί που τα άλλα σταματάνε...

 

Προσωπικά θα προτιμούσα το αναλογικό να είναι ακριβότερο αλλά τότε δεν θα υπήρχε λόγος να πάρεις δεύτερο synth 8)

 

Δυστυχώς το marketing έχει κάνει καλά την δουλειά του και μόνο ο χρόνος μπορεί να μας πεί τελικά τι πραγματικά μας αρέσει...αλλά και πάλι αυτό που θα επιλέξουμε θα είναι προϊόν απο τα ήδη υπάρχοντα... δηλαδή το τι μας αρέσει δεν το λέμε εμείς αλλά το διαμορφώνουν οι τεχνολογίες και οι πολιτικές της εκάστοτε εταιρίας.

 

Anyway να θυμάσαι ότι κάποια synth δεν θα λήξουν ποτέ... αν και δυστυχώς αυτό βασίζεται μάλλον σε στερεότυπα :?

Ρε μπάς και είναι καλύτερα να μείνεις στα soft synths :mrgreen:

 

Ελπίζω να σε μπέρδεψα...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Επιστροφή στά πλήκτρα με τα αγαπημένα μου Roland X8 & V-Synth με τους απίστευτους ήχους του.

Καλά έκανες και το αγόρασες,εαν το ψάξεις καλά το V-Synth βγάζεις ότι ήχο θέλεις.

http://www.youtube.com/watch?v=5Id5TJ6e680&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου