Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος και θόρυβος!


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εναν ολοκαινουργιο ενισχυτη (και μαλιστα της ποιοτητας του ENGL) το μοναδικο προβλημα που  μπορει να υπαρξει ειναι καποια ελατωματικη λυχνια,αυτο αλλωστε συμβαινει ακομα και σε παλαιοτερους ενισχυτες...

 

Ποτε μου δεν εχω δει καινουργιο λαμπατο ενισχυτη να εχει αλλο προβλημα εκτος απο καποια ελατωματικη λυχνια.

 

Συνηθως οι θορυβοι,αν δεν προερχονται απο λυχνιες,ειναι θεμα πυκνωτων (οι οποιοι θελουν αλλαγη καθε 10-15 χρονια και οχι παντα) και καποιες φορες θεμα "ξεβιδωμενων" pots πανω στο σασσι τα οποια "πιανουν" RF noise.. (γενικα καλο ειναι κατα τακτα χρονικα διαστηματα να σφιγγουμε τις...βιδες και τα παξιμαδια στους ενισχυτες μας) ;)

 

Εντελως αθορυβος ενισχυτης (ειδικα αν δεν εχεις κιθαρα plugged in) δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει ποτε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γενικα καλο ειναι κατα τακτα χρονικα διαστηματα να σφιγγουμε τις...βιδες και τα παξιμαδια στους ενισχυτες μας ;)

 

+1.

 

Πολύ σημαντικό. Μην ξεχνάτε και τα μεγάφωνα! Το τελευταίο που θες είναι να τα έχεις σκάσει για κανένα Celestion Blue ή να έχεις κανένα αρχαίο και πολύτιμο αμερικάνικο Jensen Vibranto στην καμπίνα σου (...) και να σου φύγουν τα παξιμάδια και να φύγει από τη θέση με πιθανότητα να σκιστεί/πάθει ζημιά.....άσε που άμα είναι λάσκα θα ακούγεται σαν κώλος  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναν ολοκαινουργιο ενισχυτη (και μαλιστα της ποιοτητας του ENGL) το μοναδικο προβλημα που  μπορει να υπαρξει ειναι καποια ελατωματικη λυχνια,αυτο αλλωστε συμβαινει ακομα και σε παλαιοτερους ενισχυτες...

 

Ποτε μου δεν εχω δει καινουργιο λαμπατο ενισχυτη να εχει αλλο προβλημα εκτος απο καποια ελατωματικη λυχνια.

 

Συνηθως οι θορυβοι,αν δεν προερχονται απο λυχνιες,ειναι θεμα πυκνωτων (οι οποιοι θελουν αλλαγη καθε 10-15 χρονια και οχι παντα) και καποιες φορες θεμα "ξεβιδωμενων" pots πανω στο σασσι τα οποια "πιανουν" RF noise.. (γενικα καλο ειναι κατα τακτα χρονικα διαστηματα να σφιγγουμε τις...βιδες και τα παξιμαδια στους ενισχυτες μας) ;)

 

Εντελως αθορυβος ενισχυτης (ειδικα αν δεν εχεις κιθαρα plugged in) δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει ποτε.

 

με την απειρο-ελάχιστη εμπειρία που έχω και με απλη λογική συμφωνώ ! πολύ σωστά ! και έρχομαι να ρωτήσω το εξής:

 

απτη στιγμή που ο φίλος μας έκανε το εξής "σήμερα έλαβα εναν ενισχυτη απο τον Θωμα ο οποίος δυστυχώς είχε μια σπασμένη προενισχυτρια λάμπα ECC83 . Με το που τον σύνδεσα δεν το είχα παρει είδηση και απλά διαπίστωσα ότι έβγαζε ένα βουιτό." , δεν υπάρχει περίπτωση να κάηκε κανα πυκνωτάκι στο εντω μεταξυ? δηλδ απο τη στιγμη που δεν το ειχε παρει ειδηση και τον εβαλε μπρος κανονικα ??? λέω τώρα, ξέρω γω...

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει....,η λυχνια ειναι Integral component του ενισχυτη και αν καει απλα σταματει η λειτουργια του δεν εχει σχεση με τους πυκνωτες και αλλα μερη...αν ηταν ετσι καθε φορα που τα "φτυνανε" οι λυχνιες μας θα πρεπει να αλλαζαμε και πυκνωτες.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις αν η λυχνία που τοποθέτησες είναι σε καλή κατάσταση;

 

Δεν το ξέρω τον ενισχυτή, ίσως να έχει θόρυβο χωρίς καρφί στην είσοδο αλλά τι σημασία έχει;

 

Σύνδεσε τη κιθάρα σου, ακούμπα τις χορδές με το χέρι σου και παίξε με το ποτενσιόμετρο. Ο θόρυβος θα πρέπει να είναι ελάχιστος...

 

Αν ακόμη και τότε σε ενοχλεί. Γύρισέ τον πίσω... αλλά μιας και τον είχες δοκιμάσει θα έπρεπε να ξέρεις απο πριν τι να περιμένεις. 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το ιδιο ακριβως συνεβει και σε μενα προχθες με τον Engl Thunder παιδια,το ιδιο βουητο το οποιο δεν μου το εχει ξανακανει

 

Ιος θα ειναι...  :P

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου