Προς το περιεχόμενο

Το όνειρο ή την πρακτικιά???


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το όνειρο μου ήταν πάντα να αποκτήσω μια jazzmaster και έφτασε ή ώρα αλλά ....μπλέκοντας τελευταία και με ένα γκρουπάκι και θέλοντας να παίξω κι άλλα πράγματα έντεχνο, hard, p.Floyd σκέφτομαι μήπως η jazzmaster δεν με καλύψει και πρέπει να δω κάποια άλλη κιθάρα.

 

Σκέφτομαι fender πάντως σίγουρα και rosewood ταστιέρες (μισώ της maple) και single coils ή δυνατόν p-90 καμιά ιδέα.

 

Εσείς τι λέτε, να εμμείνω στο όνειρο ή να βρώ κάποια κιθάρα που θα καλύψει τις απαιτήσεις μου ώς συγκρότημα και άτομο ? ? ? ? ? ?  ?

 

Εξηγούμε λεφτά για να πάρω δυό κιθάρες δεν έχω.

και μιλάμε για καλές κιθάρες,  usa ή  fender.

 

*Η κιθάρα πρέπει να έχει τρέμολο και να σηκώνει χοντρές χορδές (10 ή 11)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mε jazzmaster  floyd και ελληνικα παιζεις ανετα..Τωρα, με καταλληλο εξοπλισμο παιζεις και hard, οποτε μεσα εισαι...

Α και κατι αλλο, 11 ισως να θεωρουνται βαριες (αν και για μενα ειναι κανονικες) αλλα 10???

Υπαρχει κιθαρα που δεν σηκωνει 10ρες και 11ρες?

Στην Jaguar μου για καποια περιοδο ειχα 13αρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Jazzmaster (οπως και η Jaguar) ειναι υπεροχες κιθαρες αλλα δυστυχως δεν ειναι all around κιθαρες (απο τις 2 η πιο all around ειναι η Jazz) αλλα περισσοτερο κιθαρες "γκαρνταρομπας"...

 

Καταρχην ειναι κιθαρες που σεταρονται "δυσκολα" και θελουν αρκετη "πειρα" για να βγαλεις το 100% απο αυτες.Ειναι αμετρητοι οι κιθαριστες που τις εχουν "εγκαταλειψει" γιατι δεν ξερουν να τις σεταρουν καλα και δεν εχουν ψαξει τα "μυστικα" τους..

 

 

Αν αποφασισεις να παρεις Jazzmaster ξεχασε εντελως το sustain ,αν σε ενδιαφερει αυτο σε μια κιθαρα,(εμενα π.χ. με αφηνει παντελως αδιαφορο μια και με εναν καλο κομπρεσορακι εχω οσο sustain θελω ΟΤΑΝ το θελω...) οπως και τα "αγρια" γκαζια (η JM παιζει ωραια με βρωμα αλλα δεν ειναι "σφιχτη" και punchy αλλα "χαλαρη" και "απλωμενη" ταιριαζει δηλ. περισσοτερο σε alternative & vintage καταστασεις και σιγουρα ειναι η χειροτερη κιθαρα για blues,hard rock κτλ καταστασεις που απαιτουν τρελλα "σολιδια")

 

Αν ομως αποφασισεις να παρεις JM ετοιμασου για εναν απο τους πλεον υπεροχους ΚΑΘΑΡΟΥΣ single coil ηχους που εχεις ακουσει ποτε σου,ειδικα στα ακκορντα, και το ωραιοτερο τρεμολο συστημα που εχει επινοηθει ποτε (αυτο δεν ειναι τρεμολο αυτο ειν'βιλουδο... ;D :))

 

Μια καλη αμερικανικη Jazzmaster θα την βρεις γυρω στα 1000-1200 ευρω στο αμερικανικο ebay αλλα επισης μπορεις να αγορασεις μια γιαπωνεζικη στην οποια αν αλλαξεις τους απαραδεκτους μαγνητες της (παρεμπειπτοντως οι μαγνητες της JAZZMASTER δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ τους Ρ90 μαγνητες) και βαλεις μια καλυτερη γεφυρα θα εχεις μια ηχητικα ισαξια κιθαρα με την αμερικανικη (αν και δεν θα εχεις τη "χλιδα" της  αμερικανικης) .

 

Εχε υποψιν σου οτι οι JM εχουν ολες μικρα vintage ταστα και 7αρι radius οποτε μπορει να σου φανουν "δυσκολες" στο παιξιμο αν εχεις συνηθισει με πιο μοντερνες κιθαρες (βεβαια μπορεις να κανεις αυτο που εχω κανει εγω στις δικες μου δηλ.να τους βαλεις jumbo ταστα)

 

Ποιο ειναι το budget σου? (γιατι μπορει να φτανει και για ΔΥΟ κιθαρες)

 

Η κιθάρα πρέπει να έχει τρέμολο και να σηκώνει χοντρές χορδές (10 ή 11)

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες σηκωνουν οτιδηποτε νουμερο χορδες,γενικα οι Jazzmaster/Jaguar χωρις buzzstop παιζουν καλα απο 11 και πανω (αν βαλεις buzzstop παιζουν και με 10αρες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι να πας για την κιθάρα που θέλεις. Για μένα τίποτα δε συγκρίνεται με το boost που έχεις παίζοντας με μια κιθάρα που πραγματικά "αγαπάς". Μην αγχώνεσαι, πάρε αυτό που ήθελες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ,μπορει οι πρακτικες (παστρικες ) να στα κανουν ολα  :-\ 

αλλο πραμα ομως  οι αγαπημενες , εισαι μαζι τους χρονια , μαθαινετε

ο ενας τα χουγια του αλλου  και στο τελος , η απολαυση ....βαζει

φωτια στα ......σεντονια  :D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, με καταλληλο εξοπλισμο παιζεις και hard, οποτε μεσα εισαι...

 

Ρε διάολε το ερώτημα μου είναι πως θα παίξω τις κούφιες (μι) αφού η γέφυρα της είναι ΚΟΛΗΤΑ στον bridge μαγνήτη ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε διάολε το ερώτημα μου είναι πως θα παίξω τις κούφιες (μι) αφού η γέφυρα της είναι ΚΟΛΗΤΑ στον bridge μαγνήτη ? ? ? ?

 

πολυ απλα ΔΕΝ θα τις παιξεις!! :)

 

αυτο ειναι το καλο της jazzmaster ,εκτος απο την βελτιωση της εμφανισης σου πανω στη σκηνη ,ειναι σιγουρα η ομορφοτερη κιθαρα που υπαρχει και ΟΛΑ τα κοριτσια θα σε ρωτανε με ναζι: "τι κιθαρα ειναι αυτη?ειναι πανεμορφη !"  (ειδικα αν την παρεις σε κανα σοβαρο χρωμα τυπου sonic blue,surf green & γενικα "παστελακι" :)) θα ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ και τα ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΑ!! ;D ;D ;D :) :) :)

 

με αλλα λογια ..σφυρα μου αν ξαναπαιξεις πεντατονικο μπλουζοσολιδι με "ντιστορσιο" :) αν παρεις Jazzmaster.. :) :) :) :) :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου