Προς το περιεχόμενο

Kurzweil sp2x vs Kawai mp5


keyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πάω για νέο πλήκτρο κοντά στο 1000 αρικο όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα post.Είμαι μεταξύ των kurzweil sp2x και kawai mp5. Τα πλήκτρα οπωσδήποτε βαρυκεντρισμένα και με ενδιαφέρουν ήχοι πιάνων, electric pianos κλπ για μουσική τζαζ, blues.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα παραπάνω ή αν έχετε να προτείνεται και κάτι άλλο.μιλάμε μεταξύ 1000-1200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα πληκτρα το mp5.

Περισοτερα εφε ταυτοχρονα το mp5.

Περισσοτερους ηχους και setup το mp5.

Περισσοτερους controllers το mp5.

Kαλυτερους ηχους το Kurzweil.Eπισης πιο οικονομικο το kurzweil(πιο ακριβο ομως συγκριτικα για αυτα που προσφερει).

 

Eγω εχω το mp8 και επειδη ειναι παραπλησιο του mp5(με καλυτερο πληκτρο) σου λεω οτι ειναι πολυ καλο οργανο.Εχω ακουσει ομως και το πιανο του sp2x και εχω μεινει χαζος....

Ειναι και τα δυο πολυ ωραια οργανα.Πηγαινε ακουσε τα και αποφασισε.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Βασικά και εγώ ψάχνομαιl. To Kawai είναι κάπως πιο ακριβό, και τα 300 περίπου ευρώ της διαφοράς τους τα σκέφτομαι. Αλλά αν είναι τρομακτική η διαφορά ποιότητας...

 

Από κοντά έχω ακούσει το Kurzweil και μου άρεσε αρκετά. Μερικές γνώμες ακόμη ίσως;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Όπως έχω ξαναπεί, μου αρέσει να ξεσκαλίζω παλιά θέματα. Ψάχνοντας λοιπόν, θεωρώ πως δεν πειράζει να δώσουμε μερικά ακόμη χρήματα για ένα τόσο καλό όργανο όσο δείχνει να είναι το KawaiMP5. Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει από κοντά για να κρίνω, αλλά παίρνει διθυραμβικές κριτικές σε όλα τα πεδία πλην αυτό της ποιότητας των πλήκτρων του όπου υπάρχουν ορισμένες ενστάσεις. Πέραν τούτου, και κάποια μικροπαράπονα για την πλαστική και όχι μεταλλική κατασκευή του, αλλά γενικά βλέπω, 9, 9.5, 9.8..

 

Θα ήθελα μερικές ακόμη γνώμη, διότι.. ψήνομαι αρκετά!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kurzweil είναι μία "άλλη κατηγορία" από μόνο του, στους ήχους. Εγώ που δουλεύεω τώρα με το PC2R, δεν έχουν καμία σχέση οι ήχοι του, με ότι άλλο γνωστό, roland, korg, yamaha. Μπορεί να μην έχουν αυτήν την "φωτεινή" / "bright" (και ταυτόχρονα ψηφιακή) αίσθηση, αλλά με το που το ακούς λες : "αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ πιάνο". Αρκετοί έχουν την γνώμη ότι τα kurzweil τους ακούγονται λίγο "μουντά" ή "στεγνά", αλλά σίγουρα είναι από τις πιο καλές προσεγγίσεις σε real όργανα που υπάρχουν. Η γνώμη μου είναι ότι ένα kurzweil χρειάζεται, έστω και για να έχεις αυτής της "πάστας" ήχους. Και κάτι ακόμα : Το kurzweil, είναι από τα πιό ήσυχα και καθαρά όργανα που έχω ακούσει, αποκλείεται να ακούσεις το παραμικρό "φύσημσ" ή βομβάκι από το μηχάνημα κι όλα τα δείγματα είναι τόσο καθαρά, που θα τα ονόμαζες "αποστειρωμένα" ένα πράγμα...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε ολους...

 

Πριν λίγο καιρό είχα τον ίδιο προβληματισμό με +1 στο Kurzweil ( sp3x ) το οποίο και πήρα τελικά.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, αν είσαι στα +1000 euro, να κοιτάς για το sp2x. Πήγαινε για το sp3x που είναι και τα ίδια λεφτά με το Kawai.

 

Το οποίο, δεν λέω πολύ καλο όργανο, αλλά ο ήχος του Kurzweil νίκησε στην δική μου επιλογή.

 

Υπάρχει το σχετικό treat ( http://www.noiz.gr/index.php?topic=167473.0 )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου