Προς το περιεχόμενο

Stylophone με Κaossilator!! Aπλά ΠΡΕΠΕΙ να το δείτε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

mini review :

 

Το beatbox διαθέτει ενα panel χωρισμένο σε 12 "πλήκτρα", που μοιάζουν με πλήκτρα μιας οκτάβας ενός κλαβιέ σε κυκλική διάταξη. Διαθέτει 3 banks ήχων, δηλαδη περιέχει 36 έτοιμους ήχους. Στην 1η bank έχει ηχογραφημένες "φρασεις" ενος πραγματικού beatboxer (ανθρώπου), στη 2η κάποια old school (praise2.gif) drum loops και στην 3η έχει μια οκτάβα μπάσου (12 φθόγγους).

 

Επιπλέον έχει δύο "πλήκτρα" που περιέχουν 2 ηχογραφημένα scratches και ενσωματωμένο looper 8"-18" !!!! Έχει έξοδο για ακουστικά ή ενισχυτή και είσοδο για mp3 player (στην οποια προφανώς μπορεί να μπει οποιοδήποτε audio σήμα : προσωπικά, μάλλον θα βάζω ενα casio SK-1).

 

Overall, είναι ενα απιστευτο παιχνιδάκι που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του (εγώ το πήρα 25€ απο ελληνικό κατάστημα αφότου το δοκίμασα για πολλή ώρα). Σε κατάλληλα χέρια πιστεύω οτι αποτελεί ενα εκπληκτικό εργαλείο για lo-fi ή toy music ενω σε συνδυασμο με αλλα παιχνιδια-gadgets πρεπει να γίνεται χαμός :)

 

Ενα μειονέκτημα που βρήκα, αφορά στη χρήση του looper. Για να το χρησιμοποιήσεις σωστά και όχι όπως νά 'ναι, πρέπει να ορίσεις την αρχή και το τέλος της λουπας και κατόπιν να γράψεις το περιεχόμενο της, κάτι που προϋποθέτει οτι είχες πέσει στη χύτρα με το μετρονόμο μικρός ;D. Aν προσέξετε το παραπάνω βίντεο που έχει βάλει ο bloody_sunday , και οι 2 χρήστες του χρησιμοποιούν το λουπαδόρο, αλλά την ώρα που γράφει ο ένας, ο άλλος κραταει το μέτρο παίζοντας. Θα ήθελα να δίνει ενα στοιχειώδη οδηγό για να ορίσεις αρχικά τη λούπα.

 

Δινω κλιπάκι το machine gun των portishead, γιατί είμαι παρα πολυ σωστός ;D ;D ;D

Toνίζω οτι αυτό το κλιπ δίνει το λιγότερο από αυτά που μπορεί να κανει το stylophone, για περισσότερα σας παραπέμπω στο παραπάνω βιντεο :)

stylo_machine_gun.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι μεγαλος φαν του κλασσικου stylophone και ψηνομουν και για το καινουριο...φωτιες μας βαζεις.

 

Θα το χτυπησω την επομενη φορα που θα το βρω μπροστα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου