Προς το περιεχόμενο

Stylophone με Κaossilator!! Aπλά ΠΡΕΠΕΙ να το δείτε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μόλις έμαθα για ενα παρόμοιο "μπιμπλίκι" με λίγο μεγαλύτερη ευελιξία και χαρακτηριστικά.  ;)

 

immagine-44.png

 

Στο youtube έχει αρκετά βιντεάκια... Gakken SX-150 synthesizer

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

TO ΘΕΛΩ ΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!. Απο παλια ειχα δει το παρακατω βιντεο (πρεπει να εχει ξαναμπει) και εψαξα λιγο αλλα δε το βρηκα πουθενα.

 

 

 

Aν δεν ειναι ακριβο θα τσιμπησω ενα. To εχουν εδω σαν kit και ειναι φτηνο.

 

http://www.makershed.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MKGK8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO ΘΕΛΩ ΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!. Απο παλια ειχα δει το παρακατω βιντεο (πρεπει να εχει ξαναμπει) και εψαξα λιγο αλλα δε το βρηκα πουθενα.

 

 

 

Aν δεν ειναι ακριβο θα τσιμπησω ενα. To εχουν εδω σαν kit και ειναι φτηνο.

 

http://www.makershed.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MKGK8

 

Ναι το εχει και στο Ebay αμα γραψεις ισως και λιγο πιο φτηνο. Σκεφτομαι να τσιμησω κι εγω ενα.

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα παρεξηγησις....αυτο που θελω διακαως και δεν βρισκω ειναι το Gakken SX150. Το stylophone το εχω ηδη, και τωρα που το σκεφτομαι καιρος να κανει και την εμφανιση του σε κανα κομματακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα παρεξηγησις....αυτο που θελω διακαως και δεν βρισκω ειναι το Gakken SX150. Το stylophone το εχω ηδη, και τωρα που το σκεφτομαι καιρος να κανει και την εμφανιση του σε κανα κομματακι...

 

Ναι για το Gakken ειπα κι εγω οτι μπορεις να το βρεις στο Ebay. Τιμη μαζι με τα μεταφορικα νομιζω ειναι 50 δολαρια.

 

Ενω στο site που εδωσες το λιγοτερο που μπορει να σου βγει (παει αναλογα με το πως θα το στειλουν) ειναι 75$

Οχι και πολυ μεγαλη διαφορα...

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Το παρηγγειλα σήμερα και το περιμένω σε λίγες μέρες. Το είδα πριν από λίγες μέρες ζωντανά παιγμένο από έναν φίλο και είμαι βέβαιος πως θα πάρει θέση δίπλα στη hammond 44 μελόντικα και στο Nord Stage στα live. Περασμένο από λίγο vibrato είναι super!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετά λάιβ και σε ηχογραφήσεις, οπότε πρέπει να προσέξεις τα εξής:

 

1. με μικρόφωνο δεν μπορείς να το πάρεις, είναι σχεδόν αδύνατον σε λάιβ. Σε στούντιο είναι πιο εύκολο αλλά θα πιάνει και το τακ-τακ της επαφής του στιλό, οπότε αποκλείεται.

 

2. η έξοδος των ακουστικών είναι πάρα πολύ αδύναμη και θα χρειαστεί να την περάσεις από κάποιο preamp. Είχα πάρει ένα λαμπάτο Μπλιάχρινγκερ της πλάκας για αυτό το σκοπό. Καλά κάνει τη δουλειά του, είναι κάπως fat και γλυκαίνει ολίγον το ηχόχρωμά του, αλλά βγάζει αρκετό φύσημα, οπότε δεν θα το έχεις στο λάιβ always on αλλά θα το ανοίγεις μαζί με το preamp μόνο τη στιγμή που θες να το παίξεις.

 

3. Ο ήχος που βγάζει το μεγαφωνάκι του (αλλά και όταν το έχεις επάνω σε preamp) αλλάζει ανάλογα με το πού θα βρίσκεται το volume knob! Πειραματίσου.

 

4. Το ηχόχρωμά του μοιάζει με διασταύρωση φαρφίσα, θέρεμιν και μύγας που παρακαλάει για έλεος πριν την ψεκάσεις με Τέζα. Για αυτόν το λόγο, ένα equalisation είναι απαραίτητο για να το "γλυκάνεις". Και θυμήσου να μην έχεις συνεχώς ενεργοποιημένο το βιμπράτο αλλά να το ανοιγοκλείνεις ανάλογα με τη φράση του κομματιού.

 

5. Από λαμπάτο ενισχυτή, είτε καθαρό είτε λίiiiγο ψιλοαρπαγμένο, ακούγεται ΘΕ-Ι-ΚΑ, κι ακόμη περισσότερο αν είναι Φέντερ και του προσθέσεις λίγο spring reverb. Oπότε πειραματίσου και με αυτή την συνδεσμολογία...

 

6. Είναι instant head-turner! Aμέσως όλοι σε προσέχουν όταν το ακούσουν, αλλά επειδή ακριβώς είναι τόσο χαρακτηριστικό, δύσκολα χρησιμοποιείται σε πάνω από ένα, άααντε δυο τραγούδια. Γίνεται κάπως κουραστικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merci για τις συμβουλές. Ειχα σκοπό να το περάσω από ένα μικρό κονσολάκι που έχω για λάιβ και να του ρίξω λίγο reverb/delay έτσι κι αλλιώς. Θα ήταν ωραίο να βγει από ενισχυτή, αλλά δεν έχω... Παίζω με τα PA των μαγαζιών, αν και σκέφτομαι πλέον σοβαρά να αγοράσω έναν κάπως ελαφρύ για να βγάζει καλά το Nord και ό,τι άλλο παίζει (Macbook Mainstage, μελόντικα, στυλόφωνο κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω κι εγώ! Είναι πολύ καλό ΜΟΝΟ για μπλιμπλίκι όμως! Μελωδία δε μπορείς να παίξεις!

 

Κατασκευαστικά είναι τελείως μάπα (Το κάτω μέρος είναι χάρτινο!!!) αλλά τελικά βγάζει ωραίους θορύβους!!!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου