Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια για αρχάριο συγκρότημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,μου ζήτησαν κάποια παιδιά να είμαστε μαζί σε συγκρότημα κλπ κλπ,και εκτός απο το μπάσσο και εμένα οι υπόλοιπη δεν εχουν εμπειρία και κάνουν 1 χρόνο μουσική πάνω κάτω.Και ψάχνω και γω για κανά τραγούδι,για γυναικεία φωνή,που να μπορεί να βγει ωραία.Απλό κλπ.Ως τώρα έχουμε δοκιμάσει Californication και Wake me Up When september ends,που πάνε σέρνοντας.

Oπότε ζητώ και γω τα φώτα σας για κανα απλό rock τραγουδάκι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To passenger. Αμα ειναι για γυναικειο τονο να το ανεβασετε λιγο και θα ναι μια χαρα. Να το βγαλετε και στα Σαλονικιωτικα (ΛΛΛΛΛΑ ΛΛΛΛΛΑ ΛΛΛΛΛΛΑ ΛΛΛΛΑ ΛΛΑ ΛΑΑ ΛΛΑ ΛΛΛΛΑ). Ευκολο και πολυ πιασαρικο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

για κάντε κάτι πρωτοποριακό!

Τραγουδίστε ελληνικά ροκ του τύπου, ασημένια σφήκα και λιωμένο παγωτό με γυναικεία φωνητικά! Ακόμα κ αν δεν βγουν καλά, σιγά σιγά θα κερδίζουν εμπειρία οι υπόλοιποι! Γενικά, αφού είστε νέα μπάντα κ αφού δεν υπάρχει εμπειρία παιξίματος με άλλα άτομα, να ξέρεις ότι σκούρα τα βρίσκει πιο πολύ απ'όλους ο ντραμερ! Γι'αυτό είναι εντελώς ξαφνικό ότι είναι ο μετρονόμος μιας ολόκληρης μπάντας!

Επίσης, πρότινε στον ντραμερ σου να βάλει μετρονόμο με ακουστικά. Κάνει θαύματα στις πρόβες :)

Καλό ξεκίνημα

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μετά από αρκετό κάψιμο με αρχάρια συγκροτήματα, εχω καταλήξει πως αν άρχιζα τώρα πάλι στα περισσότερα από αυτά δε θα πήγαινα :D

 

Το καλύτερο πιστεύω για κάποιον πολύ αρχάριο είναι να κάτσει λίγο καιρό και να παίξει με ένα άντε δυο άτομα. Πχ ένας κιθαρίστας να βρει έναν άλλο και να κάτσουν να παίξουν οι δυο τους, πότε να κρατάει ακόρντα ο ένας πότε ο άλλος και να δοκιμάζουν σόλα και ριφάκια.

Ή ένας κιθαρίστας με μπασίστα, ή καλύτερα ακόμα μπασίστας με ντράμερ σόλο κατάσταση :)

 

Επίσης θεωρώ πως αξίζει πάρα πολύ να εξασκήσει κάποιος τη φωνή του σε ένα βασικό επίπεδο, πχ να κρατάει δευτερα φωνητικά ή να μπορεί να υποστηρίξει ένα δυο απλά τραγούδια. Η φωνή δίνει πάρα πολύ καλή αντίληψη του όλου γκρουπ και ήχου.

 

ΥΓ. Ο αρχικός αποστολέας 2 χρόνια τώρα πάντως θα την έχει στρώσει τη μπάντα του ή θα την έχει διαλύσει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω στους mods να θεσπιστεί βραβείο Ιντιάνα Τζόουνς στο μέλος με το αρχαιότερο ξέθαμα θέματος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει αυτό το συγκεκριμένο δεν είναι και κακό. Οι συμβουλές σ αυτό μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από άλλους.

 

Το καλό ξεθάψιμο είναι αυτό που είναι τελείως άκυρο δηλαδή να ανοίξεις ψόφιο θέμα ένα δυο χρόνια για να πεις +1 σε κάτι που διάβασες, ή 'χαχαχα' ή να πιάσεις μια φράση και να ψάξεις καυγά με μέλος που μπορεί και να έχει να μπει από τότε.

 

Αυτά είναι τα καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά!Απ'οσο φαντάζομαι δεν θα είστε πανω απο 18 χρονών.Αν έχετε κ κοπελίτσα στα φωνητικά καθίστε να βγάλετε κανένα απο PINK που εχουν τέσσερα ακόρντα ,normal ήχο και είναι και groovy!Χαχα τι προτείνω Θεέ μου στη νέα γενιά.Πάντως ο φίλος που πρότεινε το smoke on the water παραπάνω φαίνεται να είναι όντως παλιοσειρά.αααααα Βγάλτε κ το zombie απο cranbberies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα βραβείο μεγάλης αλήθειας από 'μένα στον freerock!   :D

 

Ξεκινηστε οπως ολοι.(ξεκινουσαν πριν 20 χρονια...)

Smoke on the water χωρις φωνητικα... ;D

 

 

Προτινόμενο από εμένα, αν και δεν ξέρω με τα γυναικεία φωνητικά πως θα κάτσει:

 

Come together - Beattles

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου