Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με παραμορφώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας...Οι ηχογραφήσεις στο σπίτι ξεκίνησαν αλλά χρειάζομαι βοήθεια με τις κιθάρες. Δοκιμάσαμε ηχογράφηση με πεταλιέρα αλλά πάπαλα,δεν μας άρεσε το αποτέλεσμα....Δοκιμάσαμε με ενισχυτή και μικρόφωνο αλλά λογω έλλειψης βασικών γνώσεων και αθλιότητας του χώρου δεν τα καταφέραμε κι έτσι καταφύγαμε στη λύση του guitar rig2. Δανείστηκα το laptop ενός φίλου και το πρόγραμμά του αλλά πάλι λόγω έλλειψης βασικών γνώσεων δεν μπορώ να φτιάξω αυτό που φαντάζομαι...Ότι έχει έτοιμο δεν με καλύπτει,περιεργο ε?

Θέλω ένα ήχο γεμάτο για απλά ριφάκια σε μια ελληνική ροκ μπαλάντα.

Επειδή είμαι πληκτράς και δεν νιώθω πολύ από αυτά έχετε ιδέα για το τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω?

Βασικά θέλω προτάσεις για το τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω(distortion,amps,delay κτλ) ώστε να φτιάξω γεμάτο για να δίνει όγκο στο τραγούδι. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο όπως το περιγράφω αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να προτείνει και εγώ θα δοκιμάσω....

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι ηχογραφησε με καθαρο ηχο δηλαδη καρφι στον  υπολογιστη με το Nuendo και χρησιμοποιησε καποιο plugin (rockamp legends ή το amplitube 2) και μεσω vst θα πετυχεις τον ηχο που θες...επισης για το izotope trash προγραμμα κατεβαζεις ετοιμα αρχεια "ηχων" απο μπαντες και φιλτραρεις την κιθαρα που ηδη ηχοραφησες αλλα και παλι μεσω nuendo..Το εχω δοκιμασει και σε πιο σκληρους ηχους οπως death,thrash,black με πολυ καλα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... με όλους τους τρόπους που αναφέρεις μπορείς να κάνεις μια άνω του μετρίου ηχογράφηση "βρώμικης" κιθάρας.

Εννοείτε βέβαια, ότι μετά θα θέλει και λίγο πείραγμα με κάποιο/α plugins.

 

Δοκίμασες με κανα pod κατευθείαν στη κάρτα;  ;)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου