Προς το περιεχόμενο

lukather και pod


tzelkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν έχει νόημα τώρα να προβούμε σε λογομαχίες, το σταματάω εδώ. Μην ακούτε, είναι μάπας και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δεν έχει νόημα τώρα να προβούμε σε λογομαχίες, το σταματάω εδώ. Μην ακούτε, είναι μάπας και τέτοια

 

Δεν είναι σωστό να το θέτεις έτσι ειρωνικά και να λήγεις τη συζήτηση. Και ο Whitenoise και ο Jmone μουσικοί είναι, δεν είναι.... γιδοβοσκοί. Νομίζω θα ήταν περισσότερο από ευχάριστο να ποστάρεις videos του Lukather, να πεις για ποιο λόγο σου αρέσει κλπ. Είναι σαν να σου λέω "αμα δεν είσαι πορωμένος όπως εγώ με τον John McGeoch (ποιόν?) δεν μπορώ να κάνω κάτι, ας μην το συζητήσουμε άλλο."

 

Πάντα φιλικά.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως το θέμα εδώ δεν είναι αν μου/σου αρέσει ο Λουκ, το θέμα είναι ότι γράφει με ποντ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει για τον Λουκ, ας ανοίξει ένα θέμα.

 

 

Φιλικά και χωρίς να είμαι καθόλου ειρωνικός. Ούτως ή άλλως δεν αποκάλεσα κανένα γιδοβοσκό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα,δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο ως κιθαρίστας

 

Just wondering....

 

τους φοβερους κ τρομερους κιθαριστες τους καλουμε ποζερια κ επιδειξιες

τους απλοικους αλλα ουσιωδεις τιποτα το ιδιαιτερο

 

Αξιζει τελικα κανενας κιθαριστας ή οσοι ειμαστε σε αυτο το φορουμ εχουμε πιασει τον πάπα απο τα @@ και ολοι οι αλλοι δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ο lukather ανεξάρτητα απο προσωπικά γούστα είναι ενας απο τους πιο καταξιωμένους.επίσης-και το πιο σημαντικό-ειναι αναγνωρισμένος απο τους ίδιους τους μουσικούς.μια ματια στην ατέλειωτη λίστα που εχει παιξει σαν session κιθαρίστας αποδεικνυει ότι το'χει.τις κιθαριστικές αρετές του δεν θα τις αναζητήσει κανεις στα εμπορικά hit των toto,αλλα σε πιο προσωπικές συνεργασίες ή στα solo album του που είναι εξαιρετικά.σιγουρα το equipment του είναι ψαρωτικό και γ.....το όμως εκέίνο που παρατηρώ τελευταία είναι ότι όλο και περισσότεροι ηχογραφούν πλέον με αυτά τα κόκκινα πραγματάκια που ολοι πανω κάτω έχουμε.το θέμα δεν είναι πλέον τα πανακριβα μηχανήματα που φανταζόμασταν για εναν ήχο που ακουγαμε σε καποιο solo.το ίδιο μηχανημα είναι σε πολλα απο τα σπίτια μας.μένει με την βοήθεια του να κάνουμε αυτό που πρέπει.να παίζουμε την μουσική που γουσταρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γιατι παρακαλω να πειραζει που γραφει με POD?

Αα ναι ξεχασα ειμαστε ολοι αναλογικοι,λαμπες και τα τοιαυτα..βεβαια το τι στο καλο κανουμε αυτη την στιγμη πανω απο το "αναλογικο" Laptop δεν ξερω.. :o

 

Μια χαρα το POD αδελφιαα,αλλαζουν οι εποχες..Δεν λεω ολοι γουσταρουμε να εχουμε εναν boutique Fender(εναν '59 Βassman :'( ) αλλα καλο και το POD,πολυ βολικο και γενικοτερα σουπερ για τα λεφτα του.

 

O Steve απο την αλλη,καλος,χρυσος,εμπειρος session κιθαριστας με επιτυχιες etc αλλα για'μενα θα ειναι παντα ενας Eddie Van Halen clone. ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω, εχει παρα πολλα στοιχεια απο τον Εντι, αλλα το δικο του στυλ ειναι διαφορετικο ρε συ. Εχει στοιχεια Εντι, αλλα εχει τζαζ, φανκ και κατα τη γνωμη μου η κυρια επιρροη του ειναι ο Τζιμι (τι ποιος Τζιμι ρε παιδια? ο αφανας) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lukather το ουσιαστικο δεν ειναι αν γραφει με pod η οχι....εγω απλα εξεφρασα μια διαφωνια ως προς το αν ο Lukather ειναι τοσο φοβερος μουσικος (προσεξε οχι κιθαριστας..........ειπα επι λεξη οτι θεωρω τον Σπαθα απειρως πιο εφευρετικο απο τον Lukather) με την οποια σαφως και μπορει ο οποιοσδηποτε να διαφωνησει, και εσυ αντεδρασες οπαδικα..........λες και σου ειπε καποιος οτι Παναθηναικος ειναι καλυτερη ομαδα απο τον Ολυμπιακο.......

 

Ποδοσφαιρικα μπορει να ειναι φυσιολογικη σαν αντιδραση.......οταν μιλαμε για κιθαριστες ομως......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βρε Φεντεριαρη μου, το θέμα είναι Λουκ και ποντ, δεν ειναι ποιος ειναι πιο καλός!

Απλά, έχοντας αφιερώσει όλη μου τη ζωή στο να μελετάω τον Λουκαθερ (και λιγότερο τον Σπάθα) μου δίνεται η εντύπωση ότι μπορεί και να μην έχεις ακούσει τόσο πολύ τον Λουκ. Αυτό δεν είναι κατακριτέο, προσ Θεού!το 99,99% έχει ακούσει μόνο το Χολντ δε λάιν.

Αυτό που θα σου πρότεινα ως συνάδελφος κιθαρίστας είναι να ακούσεις τα

 

Candyman (προσωπικός του δίσκος)

No Substitutions - Live in Osaka (λάιβ δίσκος με τον Larry Carlton)

Mindfields (Toto)

The Kingdom of Desire (Toto)

 

όλοι αυτοί οι δίσκοι έχουν να προσφέρουν κάτι το διαφορετικό.

 

Και επισης το ξαναλέω, δεν αποκάλεσα κανέναν γιδοβοσκό, την οπαδική αντίδραση δεν καταλαβαίνω που την είδες ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο Lukather είναι από τους μεγαλύτερους session μουσικούς στο LA. Η συζήτηση εδώ μέσα για το τι μπορεί να παίξει και το αν είναι καλός, μου θυμίζει τους προπονητές της κερκίδας, με τον πασατέμπο και τη σαγιονάρα. :-) Πάντα φιλικά

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου