Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Firewire 410


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι πολύ γρήγορος!

 

Επίσης επιδή Asus P5K υπάρχουν πολλές βεβαιώσου ότι έχει chip της Texas Instruments στην

firewire είσοδό σου. Επίσης από το cubase φαίνεται η κάρτα σου? Μήπως βλέπει μόνο της realtek...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cubase βλέπει κανονικά την κάρτα. Όσο για αυτό το chip, πώς μπορώ να το δω; Και αν δεν έχει, τι μπορώ να κάνω;

 

Πόσα msec έχεις το buffer σου? Από το device setup->vst audiobay θα το δεις αυτό μέσα στο

cubase και βεβαιώσου ότι δεν έχεις επιλεγμένο το ASIO multimedia driver αλλά το ASIO της m-audio.

Εμένα πχ αναφέρει emu asio (έχω την emu κάρτα όχι πλέον την m-audio) γιατί όπως σωστά είπε ο

Wow! buffer μοιρίζει η φάση...

 

Όσο για το ερώτημά σου για τον controller της fw θα πας control panel->network connections και

θα κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο με την 1394 σύνδεση-> properties -> configure και εκεί θα σου πει.

 

Γενικά για m-audio κάρτες συνίσταται χρήση T.I. chip αλλά μπορεί να μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου

και με via chip. Δες πάντως πρώτα στο cubase για να δεις αν είναι πρόβλημα buffer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cubase έχω επιλεγμένο τον ASIO driver της M-Audio και η καθυστέρηση που μου δείχνει δεν είναι σταθερή αλλά κυμαίνεται μεταξύ 11 και 18 msec (αν θυμάμαι καλά γιατί δε βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου). Είναι μεγάλο αυτό το latency και αν ναι πώς μειώνεται;

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cubase έχω επιλεγμένο τον ASIO driver της M-Audio και η καθυστέρηση που μου δείχνει δεν είναι σταθερή αλλά κυμαίνεται μεταξύ 11 και 18 msec (αν θυμάμαι καλά γιατί δε βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου). Είναι μεγάλο αυτό το latency και αν ναι πώς μειώνεται;

 

Το 18 είναι μεγαλούτσικο, το 11 όχι. Δεν καταλαβαίνω βέβαια πως και σου κυμαίνεται...

Σε κάθε περίπτωση αυτό το ρυθμίζεις από το control panel της κάρτας σου. Εγώ πχ δουλεύω

με 12msec και είμαι κομπλέ στην emu η οποία από πλευράς drivers υπολείπεται της σταθερότητας

που σου προσφέρει μια m-audio.

Πάντως δοκίμασε να κάνεις και disable την onboard να μην μπλέκονται οι δύο κάρτες, πήγαινε σπίτι

και δες.

 

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό που τουλάχιστον σε μένα έχει δουλέψει: Ξήλωσε όλα τα προγράμματα,

κάνε unistall και τους drivers της m-audio και μετά: Εγκατέστησε πρώτα την κάρτα και μετά

βάλε προγράμματα όπως το cubase, τα vst και τα λοιπά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έφταιγε το chipset της κάρτας firewire που ήταν VIA. Αγόρασα ένα Texas Instruments από την ΕΛΙΝΑ και όλα δούλεψαν αμέσως. Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια! Τα λέμε!

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου