Προς το περιεχόμενο

Fender super six reverb


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν σύνδεσα τον ενισχυτή στα μεγάφωνα μα η ένταση ήταν πολύ λίγη για 100άρη ενισχυτή. Άλλαξα τις εξόδου, αλλά και πάλι δεν ικανοποιήθηκα.... οπότε έγινε  παραγγελία για 2 X 6201 Phillips USA, 4 X 5751 Phillips USA, 4 X VT15 και για καβάτζα μια τετράδα Svetlana matched EL34, αν χρειαστώ καμιά 50watt παραπάνω.

Πάντως και με την μικρή αυτή ένταση η καθαρότητα και η πιστότητα ήταν το κάτι άλλο...

 

μηπως ρε συ στ54 αυτα τα HiFi ηχεια που εχεις μπερδευουν το πραμα με καποιο τροπο?

 

αλλα αν θυμαμαι ειχες πει οτι απομονωνονται τα woofers?...    ???  τι να πω?  ??? 

 

μηπως παλιοτερα κανεις εβαλε μπρος τον ενισχυτη χωρις φορτιο και ..."τηγανισε" τον μετασχηματιστη?

 

 

να σου πω, καλη ευκαιρια να ριξεις κανα Mercury Magnetics μεσα... 

 

Για καμπινα/κομπο αυτα που λεει ο jase ειναι καλη φαση πιστευω.

 

Αν ο δικος μου twin ηταν για δρομο, θα στον εδινα...

Και ειναι και solid pine, παρακαλω....  (συμφωνα με το Frontline της Fender του 1982 το οποιο εχω στην κατοχη μου)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ειναι και solid pine, παρακαλω....  (συμφωνα με το Frontline της Fender του 1982 το οποιο εχω στην κατοχη μου)

 

 

 

 

μήπως μπορείς να μου πεις τι είναι ο δικός μου?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείς να μου πεις τι είναι ο δικός μου?????

 

τι ειναι ο δικος σου?

 

στο εν λογω εντυπο λεει οτι οι μεγαλοι ενισχυτες της εποχης εκεινης ειχαν solid pine και 17-ply Birch plywood baffleboards.

 

και για καλη μου τυχη, εχει φωτο εναν Ολοιδιο Twin reverb με το μισο tolex βγαλμενο με σκοπο να φανει το πευκο απο μεσα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν έχει φάει διαμορφωτή..... αλλά όπως και να έχει έχω κι άλλον...  ;)

 

ΧΜ Mercury Magnetics είπαμε??

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείς να μου πεις τι είναι ο δικός μου?????

 

τι ειναι ο δικος σου?

 

στο εν λογω εντυπο λεει οτι οι μεγαλοι ενισχυτες της εποχης εκεινης ειχαν solid pine και 17-ply Birch plywood baffleboards.

 

και για καλη μου τυχη, εχει φωτο εναν Ολοιδιο Twin reverb με το μισο tolex βγαλμενο με σκοπο να φανει το πευκο απο μεσα...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155228.msg190979#msg190979

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Cabinets: Sometime in the mid '70's, Fender went to particle board construction throughout the amp. The amps were solid pine with a particle board baffle up to that point. There is a lot of debate on what actually sounds better, but I'd have to believe that there is something to the pine cabinets. Curiously, Fender did use particle board for the speaker baffle from the beginning of blackface production. All brown amps that I know of do have plywood baffles, and then they suddenly switch to particle board in mid '63 for the blackface amps. It's curious that the baffle was the only place that they used the particle board. Maybe Leo tried a particle board cabinet but didn't like the sound? Fender went to a velcroed on baffle that held the grill cloth sometime in the mid '70's. This is actually a convenient way to do it, it makes it much easier to change speakers. But, these grill cloth baffles have some rattling problems in my experience. "

 

 

Αρα ο δικος σου (1977-1983) ειναι απο....νοβοπαν...(particle board)

 

solid pine cabinets ειχαν οι Fender μεχρι το 1973 περιπου,μετα νοβοπαν και τα τελευταια χρονια (στη μετα CBS εποχη ) τον πιο συνηθισμενο καπλαμα (plywood) που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες ενισχυτων/καμπινων (βγαζει επισης και μερικα ltd & custom shop μοντελα με solid pine) 

 

μη πολυσκας ομως μια και σε αυτου του τυπου τους ενισχυτες (blackface/silverface) η καμπινα παιζει ελαχιστο ρολο μια και ειναι "σφιχτοι" απο μονοι τους οποτε ισως και μια πιο "ουδετερη" καμπινα απο νοβοπαν ή plywood τους ταιριαζει καλυτερα... 

 

σε πιο "χαλαρους" ενισχυτες (tweed ας πουμε) οντως η solid pine cabinet ταιριαζει περισσοτερο... 

 

17-ply Birch plywood baffleboards.

 

εισαι σιγουρος?δεν εχω δει ποτε μου bf & sf με plywood  baffleboard ολοι τους εχουν νοβοπαν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ο δικος σου (1977-1983) ειναι απο....νοβοπαν...(particle board)

 

solid pine cabinets ειχαν οι Fender μεχρι το 1973 περιπου,μετα νοβοπαν και τα τελευταια χρονια (στη μετα CBS εποχη ) τον πιο συνηθισμενο καπλαμα (plywood) που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες ενισχυτων/καμπινων (βγαζει επισης και μερικα ltd & custom shop μοντελα με solid pine) 

 

μη πολυσκας ομως μια και σε αυτου του τυπου τους ενισχυτες (blackface/silverface) η καμπινα παιζει ελαχιστο ρολο μια και ειναι "σφιχτοι" απο μονοι τους οποτε ισως και μια πιο "ουδετερη" καμπινα απο νοβοπαν ή plywood τους ταιριαζει καλυτερα... 

 

σε πιο "χαλαρους" ενισχυτες (tweed ας πουμε) οντως η solid pine cabinet ταιριαζει περισσοτερο... 

 

17-ply Birch plywood baffleboards.

 

εισαι σιγουρος?δεν εχω δει ποτε μου bf & sf με plywood  baffleboard ολοι τους εχουν νοβοπαν....

 

Καλα τα λες, κι εγω ετσι τα ηξερα, αλλα καποια στιγμη θυμηθηκα τη φωτο και πηγα να την ξαναδω.

 

Ειναι απο το αυθεντικο εντυπο της Fender του 1982 και εχει φωτογραφια τον ενισχυτη μου καλυμενο μισο με Tolex και τον αλλο μισο γυμνο για να φαινεται το πευκο. Και λεει κατα γραμμα αυτα που ειπα παραπανω...

Οταν παω σπιτι θα ξαναδιαβασω το κειμενο και θα το μεταφερω αυτουσιο.

Ισως να μην θυμαμαι καλα, αλλα δεν εχει πολυ καιρο που το ξαναδιαβασα.

 

Ισως το σκαναρω για να φαινεται ακριβως η φωτο και το κειμενο.

 

 

Ας μην ξεχναμε οτι αυτοι οι "και καλα blackface" twin (135W) και super που βγηκαν για 2 περιπου χρονια, ειναι λιγο περιεργοι γενικως. Μαλλον πειραματιζοταν η CBS εκεινη την εποχη.

 

Και αν καταλαβα καλα, δεν πρεπει να ειχε τοτε Domestic και Export models. Ολοι εβγαιναν με Voltage selector.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι black face 135 μπας και φορούσαν EL34 αυτή η αλλαγή αρκεί αφού από τα 100w σε πάει στα 150w περίπου αφού αλλάζει την 6L6 άνετα και είναι μεγαλύτερη απλά σε ισχύ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα μια πηγή..... με μεταλλικές 6L6 RCA  NOS.......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου