Προς το περιεχόμενο

Fender super six reverb


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σήμερα έγιναν οι πρώτες εργασίες, έβγαλα τον ενισχυτή από την καμπίνα του και τον δούλεψα στον πάγκο. Μετρήθηκαν τα μεγάφωνα στα 5,4Ω (ο κατασκευαστής έλεγε 5,2). Μετέτρεψα το κύκλωμα για να δουλεύει και με EL34 και τον άνοιξα να τον δοκιμάσω..... εκεί διαπίστωσα ότι οι λάμπες κοκκινίζαν πολύ έντονα, άρχισα να μετράω ανοδική τάση, προστατευτικό πλέγμα, οδηγό......... Εντοπίστηκε λοιπόν βλάβη στην αρνητική τάση, μέτρησα την δίοδο και ήταν καλή, όμως ο ηλεκτρολυτικός εξομάλυνσης ήταν βραχυκυκλωμένος, τον ξεκόλλησα και τσούπ ο ενισχυτής συνήλθε, του έφυγαν κοκκινίλες κλπ.... Αύριο λοιπόν πάμε για νέους να τελειώνουμε. Έβαλα και τις EL34 και δούλεψαν ΑΨΟΓΑ και μάλιστα όπως περιγράφει ο Αμερικάνος... με ποιό Dark ήχο (μιά ευχάριστη αλλαγή). Τραβώντας μάλιστα το master έξω, αρχίζει να υπεροδηγείτε αλλά πάντα χωρίς βρώμα (πεντακάθαρος είναι ο κερατάς)....

Αύριο θα τον ξανανοίξω για να μελετήσω αν έχει ηλεκτρολυτικούς και στην υψήλη τάση (να τους αλλάξω και αυτούς). Άλλαξα τον διπλό διακόπτη (on-off) που τα είχε παίξει και έφτιαξα τα ελατήρια βάθους και τα ποδόπληκτρα Vib+Rev.... Θα τον φωτογραφήσω ξανά και μετά αφού τελειώσει θα γράψω και κανένα κλιπάκι προς τέρψιν σας......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A..... για να μην το ξεχάσω.... οι Tonerider (surfari) σπέρνουν.......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsc00106df7.th.jpg

Έγινε γενική επισκευή, άλλαξα έναν ηλεκτρολυτικό στην αρνητική τάση των λυχνιών και σταμάτησε το κοκκίνισμα, Έψαξα τους ηλεκτρολυτικούς στην υψηλή τάση (ανόδου), τους βρήκα οκ όλους..... αλλά θα πάρουν πόδι για να είμαστε σίγουροι.

Άλλαξα την επιλογή στην τάση λειτουργίας (από 240V σε 220V) και ρύθμισα τα Bias και στην προενίσχυση αλλά και στον τελικό και όλα οκ.

 

Έγινε εξαντλητική δοκιμή με EL34 και μετά με 6L6, οι διαπιστώσεις μου είναι ότι με τις 6L6 έχω φοβερή διαύγεια, καθαρά (πεντακάθαρα),κι ένα μπάσο ΑΨΟΓΟ (και με μπαλέτο ρωσιδάκια λυχνίες).

Με τις EL34 έχω ΚΑΙ βρώμικα (σε μεγάλη ένταση) αλλά είναι και πιο Dark ο ήχος. Εγώ θα αφήσω πάνω τις 6L6 αλλά θα έχω στο μυαλό μου και την άλλη επιλογή.....

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπίνα ευτυχώς τελικά είναι PINE WOOD και όχι ναβοπάν....

Σήμερα θα την καθαρίσω και θα την γυαλίσω, όμως δεν ξέρω με τί να πλύνω το  ύφασμα (κάλυμμα μεγαφώνων), έχει κανένας καμμιά ιδέα? Λέω να δοκιμάσω αυτό που καθαρίζουμε τα χαλιά.....

 

Ήδη όμως γυάλισε το μάτι των κολλητών μου όταν τον είδαν.....  ;)  ;D  ;D

 

Πρέπει όμως να δώσω καμιά κιθάρα και κανέναν ενισχυτή διότι δεν χωράμε στο σπίτι πλέον......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά η διαφορά στα πόδια των λυχνιών εξόδου είναι διότι τα τσακάλια της Fender για να μην έχουν υλικά στον αέρα χρησιμοποιούν τα κενά ποδαράκια των λυχνιών σαν κόσσες....  :)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Φίλος κολλητός, μου έφερε σπίτι το λιοντάρι που λέγεται Super Twin Reverb.

Τα παράπονά του είναι ότι ο ενισχυτής ζεσταίνεται υπερβολικά.....

Εγώ που τον έβαλα στην πρίζα τον ανακάλυψα χωρίς ασφάλεια (άρα ποιός ξέρει πόσο καιρό έχει να δουλέψει???)

είδα και τις έξι λάμπες με σπασμένους τους οδηγούς (μπορεί λοιπόν κάποια να ήταν βαλμένη λάθος και να προκαλεί υπερθέρμανση) αλλά με το που άλλαξα όλες τις λυχνίες και τον άνοιξα (με νέα ασφάλεια) έβγαλε έναν έντονο βόμβο και μόλις άνοιξα την ένταση κάηκε η ασφάλεια (και δεν είχα κι άλλη), οπότε γι αύριο βρήκαμε δουλειά, κάνουμε την μετατροπή να δέχεται κι 6L6, ελέγχουμε μία μία τις λάμπες αν είναι οκ μετράμε όλο το κύκλωμα και προσευχόμαστε να μην έχει καμμένο διαμορφωτή.

Ξέρει κανείς τι άλλο να κοιτάξω?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγόρασα Μάκη μου, δωράκι είναι  ;)

Εξάλλου... γράφει Fender??? δεν είναι για πέταμα.....  ;D :D ;D :D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα για να ζητήσω τη βοήθεια και τις γνώμες σας σε μια παρόμοια περίπτωση,μιας και είχε γίνει αναφορά στην επιλογή καμπίνας για silverface fenders..Ψάχνω καμπίνα (μάλλον 2x12'') για έναν Fender Dual Showman του '78 (135W).

Οι καμπίνες tubeampdoctor/tube-town αξίζουν τα λεφτά τους ή να προτιμήσω κάποια καμπίνα 'παραγωγής' όπως αυτή http://www.dv247.com/guitars/fender-super-sonic-212-guitar-speaker-cabinet-blonde--41546 ?

Γενικά προσπαθώ να προσανατολιστώ στην επιλογή ξύλου καμπίνας(pine/ply) και μεγαφώνων(jensen/celestion/eminence/fane) και αν μπορούσε κάποιος  να καταγράψει τα ηχητικά χαρακτηριστικά τους θα ήμουν ευγνώμων.

Φυσικά αν υπάρχουν άλλες προτάσεις και ιδεές σε καμπίνες, θα ήθελα πολύ να τις ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου