Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούργια AKG Κ512;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πήρα στα χέρια μου τα AKG K 512.

Τα δοκίμασα στο KORG και μου εμφανίστηκε το εξής θέμα. Ακούγονται τριξίματα στον ήχο κυρίως στις μπάσες νότες.

Αν κρατήσει μία νότα πιάνου με sustain σταθερά και ανεβοκατεβάσω τον ήχο το τρίξιμο ακούγεται και πάλι.

Το τρίξιμο αυτό το έχει ξαναδεί όσο καιρό χρησιμοποιούσα αναγκαστικά ακουστικά ψείρες (της πλάκας).

 

Το παιδί από το κατάστημα μου είπε πως λογικά φταίει η έξοδος από το KORG και όχι τα ακουστικά.

Αυτό που μου περνάει από το μυαλό, είναι μήπως φταίει το κορφί το οποίο είναι μικρό και χρειάζεται μετατροπέα για μεγάλο. Έτσι ώστε με το παίξιμο να κουνιέται και να τρίζει.

 

Θα προσπαθήσω να βρω και κάποια άλλα ακουστικά για δοκιμή.

Μέχρι τότε υπάρχει κάποια γνώμη?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν δοκίμασε τα ακουστικά σε άλλο μηχάνημα.

Μπορεί να φταίει το volume του οργάνου.

Μπορεί να φταίει η έξοδος του οργάνου.

Μπορεί συγκεκριμένοι ήχοι να κάνουν αυτό το τρίξιμο.

Μπορεί ο μετατροπέας στο βύσμα των ακουστικών να μην κάνει καλή επαφή.

Μπορεί το όργανο να έχει εσωτερικά κάποιο πρόβλημα.

Τέλος μπορεί τα ακουστικά να έχουν πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πωτο που θα επρεπε να ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ειναι να δοκιμασεις τα κουστικα σε αλλη πηγη ηχου

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ήχοι στα Triton series έχουν φυσικό τρίξιμο σε ακουστικά αν δουλεύεις την ένταση στο τέρμα όπως τα bass riffs, synth leads κτλ

 

Μπορεί να είναι φυσικό μπορεί και όχι.

 

Δοκίμασε αν μπορείς το Le σε σε ηχεία να δεις αν τρίζει. Σημείωσε ποιοι ήχοι είναι Prog/Combi σε ποια Banks μπας και μπορέσω και βρω τους ίδιους στο Classic να τους συγκρίνω με τα δικά μου AKG να σου πω αν τρίζουν και σημείωσε σε ποια θέση έχεις το volume όταν παίζεις.

 

Το τρίξιμο το βγάζει και από τα phones και από τις main R&L?

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ήχοι στα Triton series έχουν φυσικό τρίξιμο σε ακουστικά αν δουλεύεις την ένταση στο τέρμα όπως τα bass riffs, synth leads κτλ

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτο και στην σχολή μου!Σίγουρα κάνε τον κόπο να τα τσεκαρεις σε άλλες 2-3 πηγές.Και εγώ προσωπικά θα τσεκαρα και στις χαμηλές και στις υψηλες συχνοτητες τα τριξίματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου