Προς το περιεχόμενο

σύνδεση ενισχυτή στην κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

theoniki Ναι έχει chorus kai reverb δεν λέει και πολλά πάντως στο manual:

 

Two Speaker Out jacks (right and left) can be used to connect additional speaker cabinets. Two 1/4" Line Out jacks allow you to plug directly into a recording device, power amplifier, speaker simulator, PA system and so on.

Αυτά λέει πάντως θυμάμαι μια φορά είχα συνδέσει τιν μία υποδοχή με την κάρτα ήχου και δεν έγινε τπτ

 

boody

Ναι έχει αλλα δεν μ'αρέσουν καθόλου  :P έχω την Korg AX100G αρκετά παλία πεταλιέρα αλλά μέχρι στιγμής μου έβγαζε πολύ δουλεια τώρα όμως πέρασα στα πετάλια μιας και δεν θέλω τπτ τρελό απο εφε πήρα ένα delay κι ένα overdrive-distortion και είμαι οκ

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να ειναι λογικο που δε σου αρεσουν οι εξομοιωσεις καθως ειμαι σιγουρος οτι τα δοκιμασες με τον ενισχυτη σου και γιαυτο δε σου αρεσαν. δοκιμασες να τα ενεργοποιησεις οταν γραφεις καρφι απο την πεταλιερα?

δε μπορω να σου εγγυηθω οτι θα τρελαθεις καθως η συγκεκριμενη πεταλιερα ποτε δεν φημιζοταν για τις καλες εξομοιωσεις , αλλα σιγουρα αυτη ειναι η σωστη χρηση της οταν συνδεεσαι σε full range ηχειο (οχι καμπινα ενισχυτη δηλαδη).Αν κατι δε καταλαβαινεις απο αυτο πες μας.

Αν τυχον  ακουγες τις εξομοιωσεις παιζοντας στον ενισχυτη σου, αυτο  ηταν  οτι χειροτερο (μερικες φορες τυχαινει να ακουγονται συμπτωματικα καλα) γιατι ειναι σαν να εχεις δυο καμπινες την μια....μεσα στην αλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boody την έχω δοκιμάσει και με τον ενισχυτή και κατευθείαν στα ηχεία του pc μου έτσι ηχογραφώ εξάλλου με την πεταλιέρα απευθείας στο λινε ιν της καρτας ήχου και γράφο μονοφωνικά αλλά όπως είπες οι εξομοιώσεις δεν είναι και οι καλύτερες το μόνο που μαρέσει είναι τα καθαρά της γι αυτό σκεφτόμουν αυτήν την λύση με τον ενισχυτή αφου τον έχω που τον έχω γιατί να μην μπορώ να ηχογραφώ μ'αυτόν  ;D

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια για ένα σχετικό πρόβλημα:

 

Θέλησα σήμερα να ηχογραφήσω κάτι απο το line out του genz-benz μου (line level unbalanced σήμα που παίρνεται μετά τον OT και εμπλουτίζεται με ένα φίλτρο που προσομοιάζει την ίδια την καμπίνα του ενισχυτή με το ηχείο της, όπως λεει στο μανιουαλ)

 

έχω δώσει την εξωτερική κάρτα ήχου μου σε φίλο οπότε είπα να στείλω το line απο τον ενισχυτή στο line input της onboard κάρτας.

 

Δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω το Ardour (χρησιμοποιώ linux) να δει αυτή την είσοδο.

 

Είδα κι αποείδα, και αποφάσισα να στείλω το line του ενισχυτή στο mic in της onboard, αφού ήξερα πως το μικροφωνάκι που έχω για skype κλπ δουλεύει άψογα και το "βλεπει" και το προγραμμα ηχογράφησης (ardour)

 

Πάλι τίποτα! μολις έβαζα το line απο τον ενισχυτή στην τρύπα mic in της κάρτας, δεν "έπιανε" τίποτα! Μόλις έβαζα το μικροφωνάκι στη θέση του, έπιανε κανονικά.

 

Άρχισα να νομίζω πως είναι χαλασμένο το line out του ενισχυτή, οπότε το έστειλα στην είσοδο του valve junior και δουλεψε μια χαρά. Αρα ο ενισχυτης είναι οκ.

 

Έπειτα σύνδεσα το headphones out του κινητού μου και στο line in και στο mic in της κάρτας, και έβαλα τέρμα ένταση στο κινητό που έπαιζε μουσική. Πάλι τίποτα!

 

 

Δε καταλαβαίνω ρε παιδιά... :(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου