Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές βάζετε ?


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως το δωρο αυτο ηταν σετ με χορδες και "αξεσουαρ" συντηρησης κιθαρας οπως πανακια καθαριστικα λεμονολαδα κλπ?

 

οχι σκετο πακετακι ηταν με 9αρες που εβαζα τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεθαβω το θεμα για να ρωτήσω.

 

Είπα να δοκιμάσω στην strat μου ενα σετ υβριδικες. Δηλαδη, 9 στα καντινια αλλά 10 ρες πανω στα μπασα (η μι μπασα ειναι 46). Έχει δοκιμάσει κανείς; Μου άρεσε και με βόλεψε, γιατι εχω καλύτερα μπασα ενω κάτω παιζω με την ιδια ευκολία.

 

Αν θα ήθελα να βαλω κανονικες 10 ρες καποια στιγμή για να τις δοκιμάσω κι αυτες, θα χρειαστει να αλλάξω και κατι αλλο; Θα αλλάξει το action;

 

ΥΓ. Μιλάω για χορδές μαρκας elixir.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλεκτροακουστική μου  Βάζω D' addario EXP26 (11άρες)

Στην στράτοκάστερ βάζω D' addario EXL120 (9άρες)

Και τέλος στην les paul παίζω με Ernie ball 2223 (9άρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη strat από 11αρες ernie ball κατέβηκα σε 10αρες .Στην ακουστική 12αρες πάλι ernie ball(πολύ καλές χορδές στα αυτιά μου για ακουστική).

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε strat βαζω τις 10αρες ernie ball CLASSIC PURE NICKEL REGULAR SLINKY (rock 'n' roll)! Ειναι λιγο πιο ακριβες απο τις απλες αλλα κρατανε λιγο παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω "τοξικά χέρια".... παίζω στην κυριολεξία 15 λεπτά και οι χορδές μαυρίζουν....

Και φανταστείτε ότι σκουπίζω ευλαβικά κάθε πέντε λεπτά την ταστιέρα με πανί...

έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... D' addario, ernie ball, ghs, fender, gibson, κτλ, κτλ....

Δεν έβρισκα καμμία λύση εκτός από Elixir... Ο ήχος δεν με ικανοποιούσε καθόλου αλλά τουλάχιστον μου κρατούσαν 7-10 ημέρες !!!

Τελευταία δοκίμασα τις Rotosound τις κίτρινες (pure nickel) και μπορώ να πω ότι προς το παρών με έχουν ικανοποιήσει... Έχουν κρατήσει πάνω από 5 ημέρες και η απόκριση στον ήχο της κιθάρας είναι πάρα πολύ καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω "τοξικά χέρια".... παίζω στην κυριολεξία 15 λεπτά και οι χορδές μαυρίζουν....

Και φανταστείτε ότι σκουπίζω ευλαβικά κάθε πέντε λεπτά την ταστιέρα με πανί...

έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... D' addario, ernie ball, ghs, fender, gibson, κτλ, κτλ....

Δεν έβρισκα καμμία λύση εκτός από Elixir... Ο ήχος δεν με ικανοποιούσε καθόλου αλλά τουλάχιστον μου κρατούσαν 7-10 ημέρες !!!

Τελευταία δοκίμασα τις Rotosound τις κίτρινες (pure nickel) και μπορώ να πω ότι προς το παρών με έχουν ικανοποιήσει... Έχουν κρατήσει πάνω από 5 ημέρες και η απόκριση στον ήχο της κιθάρας είναι πάρα πολύ καλή...

 

Επειδη και εγω το ιδιο θεμα εχω, δοκιμασε και αυτες που γραφω παραπανω! (Αν δεν τις εχεις δοκιμασει!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει πολλές Ernie Ball (ίσως να την κατατάσσω στην χειρότερη κατηγορία ως brand name με βάση την διάρκεια) αλλά όχι τις rock ' n roll !! Θα τις δοκιμάσω και αυτές... Thanks !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν η προμήθεια θα είναι bulk ή όχι !!! Έτσι κι' αλλιώς bulk παίρνω... με τόσες που καταστρέφω !!! Το θέμα είναι να έχουν καλά χαρακτηριστικά και μια λογική διάρκεια 5-10 ωρών παιξίματος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου