Προς το περιεχόμενο

mic ΜΟΝΟ για ηχογράφηση κιθάρας


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ξερω οτι εχουν γραφτει και αλλα post γενικα με μικροφωνα αλλα επειδη δεν εχω προσανατολιστει τελειως αν μπορειτε θα ηθελα να μου πειτε τι μικροφωνο θα μπορουσα να παρω στην τιμη περιπου των 300ευρω.το mic εννοω να το βαζω πολυ κοντα στον amp. ξερω οτι πολυ κιθαριστες εχουν καταληξει στο shure57 αλλα εχω διαβασει οτι στις σημερινες μερες μπορεις να βρεις πιο καλα μικροφωνα γιαυτην την δουλεια,αλλα και οτι δεν εχουν την ιδια ποιοτητα κατασκευης τα σημερινα shure57 απο τα πιο παλια(κατασκευαζονται σε αλλο εργοστασιο νομιζω τωρα).ειχα διαβασει για τα εξης:

1.Audix OM2

2.Sennheiser E609s

3.SM 81???

4.Royer R121

5.shure Unidyne III 57

6.Dunno

ειναι οντως καλα αυτα τα μικροφωνα για την δουλεια που τα θελω;

οτι ξερετε θα με βοηθησει.thanks :wink:

 

Υ.Γ.1.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender stratocaster του 79 οriginal,fender twin reverb,marshall jtm30

 

Y.Γ.2.δειτε εδω το Gear μου:

http://www.photobox.co.uk/shared/browse.html?c_album=1207401

 

τα mp3 μου:

ic-musicmedia.com/takis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη ιδεα θα ηταν να χρησιμοποιησεις το amplitube IK Multimedia

το οποιο σου δινει απειρες δυνατοτητες προενισχυσης και παραμορφωσης περνωντας την κιθαρα κατευθειαν στο line in του υπολογιστη.

Αν θελεις τον ηχο του ενισχυτη σου απο την εξοδο του κατευθειαν στο pc αλλα μηπως ετσι θα ειχε παραμορφωση στο σημα

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη ιδεα θα ηταν να χρησιμοποιησεις το amplitube IK Multimedia

το οποιο σου δινει απειρες δυνατοτητες προενισχυσης και παραμορφωσης περνωντας την κιθαρα κατευθειαν στο line in του υπολογιστη.

Αν θελεις τον ηχο του ενισχυτη σου απο την εξοδο του κατευθειαν στο pc αλλα μηπως ετσι θα ειχε παραμορφωση στο σημα

Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να γράψεις σωστή κιθάρα αλλά το mic.

έχει δίκιο ο Τάκης.. εξάλλου είναι προτιμότερο το guitar rig απτο amplitube..

ένα ωραίο καλπάκι είναι να γράφεις τα κιθαριστικα μέρη με αυτά(ampsim)μόνο για monitoring μετά τα τα βγάζεις ,αφήνοντας το αρχείο καθαρό και να το περνάς mono απτήν έξοδο της κάρτας ήχου στον ενισχυτή της κιθάρας σου και να το γράφεις με μικρόφωνο...

:D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω ενα άλλο κολπάκι(σιγά το κολπάκι δηλαδή αλλά λέμε τώρα!).Στείλε το send του fxloop ή το line out του ενισχυτή στο line-in της κάρτας ήχου και φόρτωσε κάποιο plug-in(amplitube,guitar rig,revalver κλπ.) και βάλε μόνο amp+speaker emulator.Έτσι προσομοιώνεις μόνο το τμήμα του τελικού και του ηχείου και βγαίνει αρκετά καλό αποτέλεσμα.Μάλιστα για την δουλειά αυτή πιο κατάλληλο θεωρώ το revalver μιας και έχει ξεχωριστά τους τελικούς από την προενίσχυση(σε αντίθεση με τα άλλα plugins που σου πετάνε ολόκληρο ενισχυτή) και λειτουργεί επίσης με την μορφή αλυσίδας.

Βέβαια εδώ που τα λέμε το αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται με το mic αλλά είναι μια λύση σχετικά καλή να ηχογραφείς και αθόρυβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι πολυ κιθαριστες εχουν καταληξει στο shure57 αλλα εχω διαβασει οτι στις σημερινες μερες μπορεις να βρεις πιο καλα μικροφωνα γιαυτην την δουλεια' date='αλλα και οτι δεν εχουν την ιδια ποιοτητα κατασκευης τα σημερινα shure57 απο τα πιο παλια(κατασκευαζονται σε αλλο εργοστασιο νομιζω τωρα).ειχα διαβασει για τα εξης:

1.Audix OM2

2.Sennheiser E609s

3.SM 81???

4.Royer R121

5.shure Unidyne III 57

6.Dunno

ειναι οντως καλα αυτα τα μικροφωνα για την δουλεια που τα θελω;

οτι ξερετε θα με βοηθησει.thanks :wink:

[/quote']

 

Τα shure57 και 57beta είναι μια χαρά, μπορείς μάλιστα να βάλεις και ένα πυκνωτικό αν έχεις σε απόσταση ώστε να παίρνει χώρο.

 

Τα μικρόφωνα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω όμως έχω ακούσει το Shure KSM27 (είναι πυκνωτικό αλλά πολύ ανθεκτικό) ο φίλος που το έχει γράφει και κιθάρες από ενισχυτή, είναι πολύ καλό επίσης για φωνές/ακουστικά οργανα, κτλ.. Κάνει περίπου 400 ευρώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω ενα άλλο κολπάκι(σιγά το κολπάκι δηλαδή αλλά λέμε τώρα!).Στείλε το send του fxloop ή το line out του ενισχυτή στο line-in της κάρτας ήχου και φόρτωσε κάποιο plug-in(amplitube' date='guitar rig,revalver κλπ.) και βάλε μόνο amp+speaker emulator.Έτσι προσομοιώνεις μόνο το τμήμα του τελικού και του ηχείου και βγαίνει αρκετά καλό αποτέλεσμα.Μάλιστα για την δουλειά αυτή πιο κατάλληλο θεωρώ το revalver μιας και έχει ξεχωριστά τους τελικούς από την προενίσχυση(σε αντίθεση με τα άλλα plugins που σου πετάνε ολόκληρο ενισχυτή) και λειτουργεί επίσης με την μορφή αλυσίδας.

Βέβαια εδώ που τα λέμε το αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται με το mic αλλά είναι μια λύση σχετικά καλή να ηχογραφείς και αθόρυβα![/quote']

στον marshall μου παντος οταν βγαζω σημα απτο line out εξακολουθει να ακουγετε και απτην καμπινα..οποτε την φασαρια δεν την γλιτωνω και ειναι προτιμοτερο το mic..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου