Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη.Βοηθεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μολις ειδα αυτα τα 2 http://www.bestmusicprices.gr/bestmusicprices.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=27&cat2id=40&id=431

 

και :  http://www.bestmusicprices.gr/bestmusicprices.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=28&cat2id=40&id=384

 

αξιζουν ή οχι? εμενα δεν μου πολυ γεμιζουν το ματι

 

 

δοκίμασα 2 ashdown στον zozef κ Τρίμη κ μού φυγε η μαγκιά! :o

πολύ καλά εργαλεία με στογγυλό κ γεμάτο ήχο, αλλά δεν νομίζω για metal..

είναι πιό ροκάδικοι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας κανω και εγω την ερωτηση μου..

 

Θεωρείτε οτι θα επρεπε να επιλέξω τον λαμπατο ενισχυτη που θα αγορασω για σπιτι, με βαση τα features του ή τα watt ?

Δηλαδή αμα δεν βρίσκω αυτό που θέλω (γκαζια) στα 15 watt και κοιτάξω στα 40-50 που υπάρχουν πολλές επιλογές( θα είναι μεγ΄αλη η διαφορά?Είναι απαγορευτικό τα λίγα περισσότερα βαττ? ξέρ οτι τον 15αρι θα το ανοίγω αντε μεχρι την μεση (μη λεω και πολυ) στις καλυτερες των περιπτωσεων.. τα 50watt θα είναι τελείως άχρηστα?δηλαδή θα είναι στο 0,5 και με το παραμικρό άγγιγμα το σπίτι θα σείεται?

Θα πρέπει δηλ να αποκλείσω εντελώς ενισχυτές με περισσότερα watt?(δεν μιλαω για 80-100-150 κλπ μεχρι 50 το πολύ)...Όχι 50 λόγω "μικρής "έντασης του 15βατ κομπο αλλά λόγω τον features και του προσανατολισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω και εγω την ερωτηση μου..

 

Θεωρείτε οτι θα επρεπε να επιλέξω τον λαμπατο ενισχυτη που θα αγορασω για σπιτι, με βαση τα features του ή τα watt ?

Δηλαδή αμα δεν βρίσκω αυτό που θέλω (γκαζια) στα 15 watt και κοιτάξω στα 40-50 που υπάρχουν πολλές επιλογές( θα είναι μεγ΄αλη η διαφορά?Είναι απαγορευτικό τα λίγα περισσότερα βαττ? ξέρ οτι τον 15αρι θα το ανοίγω αντε μεχρι την μεση (μη λεω και πολυ) στις καλυτερες των περιπτωσεων.. τα 50watt θα είναι τελείως άχρηστα?δηλαδή θα είναι στο 0,5 και με το παραμικρό άγγιγμα το σπίτι θα σείεται?

Θα πρέπει δηλ να αποκλείσω εντελώς ενισχυτές με περισσότερα watt?(δεν μιλαω για 80-100-150 κλπ μεχρι 50 το πολύ)...Όχι 50 λόγω "μικρής "έντασης του 15βατ κομπο αλλά λόγω τον features και του προσανατολισμού?

 

Έχω προβληματιστεί κι εγώ πάνω σ'αυτό. Κυρίως γιατί είχα από το καλοκαίρι που τρωγόμουν για κεφαλή και 2x12 καμπίνα. Το συμπέρασμα μου μετά από βόλτες στο κέντρο και ακροάσεις, είναι: Αν τον προορίζεις μόνο, ή, κυρίως, για οικιακή χρήση, είναι πολύ αμφίβολο ότι θα τον ακούσεις ποτέ όπως πρέπει, ειδικά αν μιλάμε για π.χ. Κυψέλη, δυαράκι, ευέξαπτους γείτονες κ.λ.π. Από την άλλη δεν θα βρεις εύκολα το πηχτό και βαρύ γκάζι σε μικρούς ενισχυτές.

 

Είναι ολίγον σχετικό το θέμα. Αν ο "μικρός" που θα αγοράσεις έχει π.χ. 12άρι μεγάφωνο, κα δη κάποιο αξιόπιστο, μια χαρά θα σκούζει έτσι κι αλλιώς.

 

Εξάλλου, το μισό των 50W είναι τα 5W...όχι τα 25... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, να μην παίρνουμε τις δυο αιώνιες εξαιρέσεις στους solid state κιθαριστικούς ενισχυτές και να τις γενικεύουμε.

 

Ο Roland αυτός είναι μια ιστορική, λαμπρή εξαίρεση για ήπια στυλ, και ο Dimebag χρησιμοποιούσε solid state γιατί είχε την εξαιρετική ανάγκη σε τέρμα gain και σε απάνθρωπες εντάσεις να έχει δυσθεώρητο, απόλυτο έλεγχο μέχρι το τελευταίο 64ο. Πληροί κάποιος εδώ μέσα τέτοιες προϋποθέσεις;  :D

 

Και βέβαια, στο τέλος εγκατέλειψε τους Randall κι έπαιζε πια με λαμπάτους Krank.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα μεταλ παντως εγω πιστευω εχοντας εναν line6 vetta ,εχοντας περασει απο podxtpro,podxt live οτι δεν πιανονται αν θες ηχο ακριβως οπς τον ακους απο το cd ειδικα για το σημερινο μεταλ...

 

τεραστια ποικιλια βρωμας για ολα τα γουστα και απειρες ρυθμισεις που μονο με ψηφιακο ηχο τις καταφερνεις τοσο καλα...επαναλαμβανω αν θες τον ηχο που ακους στο cd που και εκει εχει περασει απο κονσολα και ιστοριες...

 

 

ουτως η αλλως πολλοι γνωστοι κιθαριστες κανουν ηχογραφησεις με προιοντα της line6 στο στουντιο...σιγα μην καθονταν να παιζουν με πεταλακια...

 

εγω τον βεττα τον πηρα κυριως για να παιζω μεταλ και να εχω το στυλακι καθε συγκροτηματος περασμενο στην μνημη...ο συγκεκριμενος κανει τελεια την δουλεια του και στα καθαρα ακομα...

 

αποψη μου για μεταλ μην πας να δωσεις λεφτα για λαμπες, εναν solid state της προκοπης,μιας γνωστης εταιριας και χτυπα και ενα pod και ας ερθει οποιος θελει με τον λαμπατο laney,marshall κλπ και το metal zone του να σε κοντραρει...

 

ειχα και mesa boogie dual rectifier,τωρα εχω εναν πλεξι μαρσαλ αλλα μπορω να πω οτι ο βεττα φτανει τον ηχο του μαρσαλ σε πανω απο 70-80% ομοιοτητα για να μην πω και παραπανω οταν τα βαζω διπλα...δυστυχως αναγκαζομαι να τον πουλησω λογω αναγκης αλλα δεν θα ξεφυγω απ την line6

 

κριμα να μην εχω χρονο να φτιαξω μερικα βιντεακια με τον βεττα να παθεις πλακα με το ποσο ζεστο ηχο βγαζει που με κλειστα ματια θα ελεγες οτι ειναι λαμπα..και φυσικα να κανω ενα demonstration με τα βρωμικα που εχει και φτιαχνεις...ασε μιλαμε απο αλλο πλανητη...ολοι οι ηχοι συγκροτηματων στα ποδια σου με το γυρισμα ενος κουμπιου...

 

αν δεν πουληθει σημερα αυριο επειδη εχω μια προταση θα ετοιμασω και βιντεακια...δες και στο youtube μερικα παιδια που εχουν το pod απλα και θα παθεις πλακα...για μεταλ ειδικα ειναι μονοδρομος...ολα αυτα για οικονομια στην τσεπη σου γιατι για να εχεις λαμπα και να παρεις πεταλια θα φυγουν πολλα λεφτα και δεν θα εχεις τον ηχο που θες γιατι στην αλυσιδα των πεταλιων ολο κατι θα λειπει...επισης για να παρεις καλη λαμπατη βρωμα θες αρκετα φραγκα...οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω και εγω την ερωτηση μου..

 

Θεωρείτε οτι θα επρεπε να επιλέξω τον λαμπατο ενισχυτη που θα αγορασω για σπιτι, με βαση τα features του ή τα watt ?

Δηλαδή αμα δεν βρίσκω αυτό που θέλω (γκαζια) στα 15 watt και κοιτάξω στα 40-50 που υπάρχουν πολλές επιλογές( θα είναι μεγ΄αλη η διαφορά?Είναι απαγορευτικό τα λίγα περισσότερα βαττ? ξέρ οτι τον 15αρι θα το ανοίγω αντε μεχρι την μεση (μη λεω και πολυ) στις καλυτερες των περιπτωσεων.. τα 50watt θα είναι τελείως άχρηστα?δηλαδή θα είναι στο 0,5 και με το παραμικρό άγγιγμα το σπίτι θα σείεται?

Θα πρέπει δηλ να αποκλείσω εντελώς ενισχυτές με περισσότερα watt?(δεν μιλαω για 80-100-150 κλπ μεχρι 50 το πολύ)...Όχι 50 λόγω "μικρής "έντασης του 15βατ κομπο αλλά λόγω τον features και του προσανατολισμού?

 

Έχω προβληματιστεί κι εγώ πάνω σ'αυτό. Κυρίως γιατί είχα από το καλοκαίρι που τρωγόμουν για κεφαλή και 2x12 καμπίνα. Το συμπέρασμα μου μετά από βόλτες στο κέντρο και ακροάσεις, είναι: Αν τον προορίζεις μόνο, ή, κυρίως, για οικιακή χρήση, είναι πολύ αμφίβολο ότι θα τον ακούσεις ποτέ όπως πρέπει, ειδικά αν μιλάμε για π.χ. Κυψέλη, δυαράκι, ευέξαπτους γείτονες κ.λ.π. Από την άλλη δεν θα βρεις εύκολα το πηχτό και βαρύ γκάζι σε μικρούς ενισχυτές.

 

Είναι ολίγον σχετικό το θέμα. Αν ο "μικρός" που θα αγοράσεις έχει π.χ. 12άρι μεγάφωνο, κα δη κάποιο αξιόπιστο, μια χαρά θα σκούζει έτσι κι αλλιώς.

 

Εξάλλου, το μισό των 50W είναι τα 5W...όχι τα 25... ;)

Κοίτα το ξέρω οτι ποτέ δεν θα τον χαρώ αν πχ πάρω εναν engl ή εναν marshall οσο θα έπρεπε αλλά αυτό που θέλω είναι να πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πουθα μπορούσα να έχω στο σπίτι. Και αμα γουστάρω να τον χαρώ τον βουτάω ενα σαββατοκύριακο τραβάω στο σχολείο μου λεω στο φύλακα και με βάζει στην αίθουσα εκδηλώσεων οποτε θα τον χαρώ να σαι σίγουρος  :P.. Από την άλλη αμα έχω ένα θηρίο, τον έχω στα φουλ γκάζια, και ακούγεται σαν τον harley benton ga5 με το 8ρι ηχειο , τι να το κάνω? παίρνω τον windsor studio και ένα tubescreamer ή έναν fender και κανα ML-2 boss, και θα είμαι πιστεύω οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφρεσαι σε αυτον

http://www.thomann.de/gr/line6_vetta_combo_212_ii_b_stock.htm

 

τι μου συγκρινεις ρε φιλε o ο ενας κανει 1600 ευρα και ο αλλος 300 !

 

 

και το pod κανει αλλα 400

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_x3.htm

ελεος

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν καταλαβες δεν ειπα να παρει βεττα...ειπα να παρει ενα φθηνο αλλα γνωστης εταιριας solid state kai to pod το προηγουμενο..ειναι εξισου καλο με το καινουριο.αριστο θα ελεγα...

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_xt_amp_modeler.htm

 

και εναν απο αυτους

 

http://www.thomann.de/gr/laney_lx65d.htm

http://www.thomann.de/gr/marshall_mg30dfx.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_fm65r_gitarrencombo.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν μας ενδιαφέρει μόνο καθαρό κανάλι(να το συνδιασουμε με ένα tech psa) τι παίρνουμε? Σολιντ ή τιουμπ? ας πουμε 50 watt.

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου