Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη.Βοηθεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεμιτές οι απόψεις σου treloagori, αλλά

 

 

(α) το να λες ότι για μέταλ μόνο με "ψηφιακό"  ήχο μπορείς να έχεις προκοπή,

 

(β) ότι πολλοί μεγάλοι κιθαρίστες την βγάζουν με... pod επειδή "σιγά μην κάθονταν να παίζουν με πεταλάκια" (ούτε καν με distortion ενισχυτή δλδ!!),

 

(γ) ότι οι λαμπάτοι δεν "πάνε κόντρα" απέναντι σε έναν Vetta,

 

(δ) το να παραπέμπεις σε λύση αντιγραφής ήχων αντί να προτείνεις λύσεις εξεύρεσης προσωπικού στυλ, και τέλος

 

(ε) να προτείνεις κονσερβοκούτια όπως τα τρία τελευταία...

 

...πιστεύω, για πολλούς λόγους, ότι είναι τουλάχιστον οπισθοδρομικό. Φιλικά πάντα, οι προτάσεις αυτές είναι εντελώς για αρχάριους και περιορίζουν αφάνταστα τους ηχητικούς ορίζοντες οποιουδήποτε (και να το νόμιζα αυτό μόνο εγώ κάτι πάει κι έρχεται, από τη στιγμή που όλοι θα σου πουν το ίδιο κάτι σημαίνει).

 

Πίσω στις προτάσεις, o Αshdown Fallen Angel έχει μια καλή φήμη για αυτό το είδος μουσικής, metalhead (το οποίο το ακούω, μεταξύ άλλων, από την παιδική μου ηλικία). Δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν τον έχω ακούσει από κοντά. Κάνε ένα search στο φόρουμ και θα βρεις αρκετές απόψεις. Δεν θα'ναι και δύσκολο να τον βρεις & να τον ακούσεις, μάλλον στου Zozef.

 

Αλλά ΝΙΣΑΦΙ πια με άλλες ερωτήσεις, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ τα $%^&#@* αυτιά σας!  >:(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...ξαναδιαβασε το και ηρεμησε...

 

ο φιλος δεν ειπε οτι εχει 7 με 8000 budget....ειπε οτι εχει 400 αν θυμαμαι καλα...για τα 400 λοιπον και το να παιζει σπιτι του την περισσοτερη ωρα και επισης για να εχει με αυτα τα λεφτα και την δυνατοτητα να διαλεγει πολλους ηχους καλους και ποιοτικους,καθως και να ηχογραφει στο pc προτεινα αυτα που προτεινα..

 

δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το pod απ την λαμπα...ειπα οτι για να βγαλεις αυτο που ζηταει το αυτι σου σε λαμπα θες τρελα λεφτα και επισης απειρες ωρες ψαξιματος και παλι δεν θα ακουστει ΠΟΤΕ οπως το cd...

 

για να χαιρετε σαν νεος κιθαριστας τα ακουσματα του του προτεινω pod...οταν εξοικιωθει και ανοιχτει και σε αλλους ηχους τοτε λαμπα...

 

το οτι κιθαριστες χρησιμοποιουν πολυ ψηφιακουρα στο στουντιο δεν χρειαζεται να στο ξαναπω...ριξε μια ματια σε βιντεακια απο utube και dvd συγκροτηματω με στουντιο δουλεια να δεις απο που περναει ο ηχος τους...

 

γι αυτο και στα live ποτε δεν εχεις την ποιοτητα του cd...

 

και δεν ειναι κονσερβοκουτια φιλε μου...ειναι πολυ καλα μηχανηματα που εχουν δουλεψει πολλες ωρες καποιοι να βγαλουν αυτες τις τοσο καλες προσωμοιωσεις...

 

απλα επειση ειναι ψηφιακα δεν σημαινει οτι ειναι χαλια ο ηχος ...απλα διαφορετικος...εγω ειχα φτιαξει στο pod κατι ηχους που σου σηκωνοταν η τριχα...ε με 400 ευρο και λαμπα ειναι λιγο δυσκολο αυτο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...ξαναδιαβασε το και ηρεμησε...

 

Απόλυτα ήρεμος είμαι, ευχαριστώ. Προς τι η αναφορά;

 

δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το pod απ την λαμπα...ειπα οτι για να βγαλεις αυτο που ζηταει το αυτι σου σε λαμπα θες τρελα λεφτα και επισης απειρες ωρες ψαξιματος και παλι δεν θα ακουστει ΠΟΤΕ οπως το cd...

 

Ρε μανία με το cd, με το cd και με το cd... ζήτησε κανείς σε αυτό το θρεντ να κοπιάρει ήχους συγκροτημάτων και δεν το αντιληφθήκαμε; Aν είναι έτσι, ας πάρει και το Guitar Rig ή το Amplitube κι όξω απ'την πόρτα. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο, ΤΟΣΟ δύσκολο είναι να γίνει αντιληπτό;;  ???

 

Κι όσον αφορά στο γνωστό μπάτζετ του συνφορουμίτη, να μην επαναλαμβανόμεθα για 1010010000 φορά, μια ανάγνωση του θρεντ από την αρχή, ένα ξεφύλλισμα στο φόρουμ και πολλές απαραίτητες βόλτες με την κιθάρα στον ώμο είναι υπεραρκετά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρωτα ακουσματα ειτε το θες ειτε οχι ετσι ειναι..κι εγω και ολοι οι φιλοι μου θυμαμαι να θελουμε να πετυχουμε ηχους μεταλλικα,παντερα κλπ...το να εισαι κοντα στον ηχο του αγαπημενου σου καλλιτεχνη σου δινει ωθηση να ασχοληθεις ακομα πιο πολυ στην αρχη...

 

ειναι απλα η αποψη μου φιλε μου...δεν ειπα να την υιοθετησεις...μην την αναλυεις αλλο..ειπα απλα εγω τι θα ηθελα             

 

εγω τουλαχιστον απο ενα καλο ηχητικο αποτελεσμα μπαινω στο τρυπακι να μελεταω ακομα πιο πολυ...το ιδιο και με μια signature κιθαρα οσο χαζο κι αν ακουστει νιωθω οτι πλησιαζω τον καλλιτεχνη και γουσταρω ακομα πιο πολυ μελετη...

 

αλλα ειπαμε απλα η αποψη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ετσι για να μην  κουραζεστε  αποκλειεται να αγορασω ψηφιακο ενισχυτη

εχω ηδη και θελω κατι διαφορετικο.σκεφτομαι να παω να ακουσω τον randall rg-50tc που ειναι και λαμπατος και απο οτι λενε αποκλειστικα για metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε βρες ενα πεταλι μεταλ και πανε δοκιμασε το σε διαφορους ενισχυτες..και παρε οποιον σου αρεσει..προσωπικη μου γνωμη ειναι πως αποκλειεται να σου αρεσει τσιπατος περισσοτερο απο λαμπατο..αλλα αν σου αρεσει περισσοτερο..παρτον

 

εγω πετυχα ηχο jon scaffer--iced earth kai kirk hammet--metallica με laney lcl 15r , κιθαρες σαν την δικια σου περιπου και ενα μεταλ πεταλι..και για μεγαλες εντασεις τον βαζω σε καμπινα για να βγαινει ανετα η λεγομεη "μπασιλα"

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου