Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη.Βοηθεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΑΚΡΙΑ  ΑΠΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΕΝΙΣΧΥΤΗ!!!

 

στο λεω αυτο για να σε προφυλαξω..ειμαι μεταλας και παιζω μεταλ εδω και 5 χρονια..(iced earth στυλ) και ο τρανζιστορ σου βγαζει καλο distortion αλλα δεν μπορει να συγκριθει με εναν λαμπατο που θα του κοτσαρεις ενα μεταλ πεταλι..(και εγω αυτο εκανα) ειχα τρανζιστορ και πιστευα πως ειναι καλυτεροι..αλλα εκανα λαθος.

ασε που στον τρανζιστορ οταν ανεβαζεις ενταση θα μπουκωνει και για live ...αστο καλυτερα.

με την λαμπα δεν στμβαινει αυτο.

γνωμη μου ειναι πανε σε ενα μαγαζι συνδεσε ενα μεταλ πεταλι σε εναν λαμπατο και σε ενα τσιπατο και θα πειστεις. 8)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.τελικα πιστευω πως πρεπει να επιλεξω καποιον λαμπατο ενισχυτη ετσι ωστε αυτο που θα παρω  να ειναι επενδυση να κρατησει.μπορειτε να μου προτεινετε λοιπον λαμπατους ενισχυτες στα 400-500 ευρω περιπου?

 

υ.γ ασχετο αλλα σε 1.5 χρονο περιπου που θα εχω τελειωσει και το σχολειο (ναι ειμαι μικρος ;D) το budget  που θα εχω θα ειναι κανα 2χιλιαρο ευρα οποτε εκει εφυγα για powerball  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αυτον και ειμαι υπερευχαριστημενος μαζι με ενα μεταλ πεταλι..

 

http://www.thomann.de/gr/laney_lc15r_egitarrencombo.htm

 

υπαρχει και ενας με 40 ευρα λιγοτερα αλλα δεν εχει fxloop&reverb

 

παρε την κιθαρα σου,ενα μεταλ πεταλι και πανε σε εναν νακα να παιξεις

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Φίλε Bloody sunday, σκοπός του post μου όπως εξάλλου ανέφερα ήταν να πληροφορήσω το φίλο μας metalhead ότι ισοπεδωτικές απόψεις του στυλ ''Μην πάρεις μεγάλο ενισχυτή - θα υποφέρεις'' καλό είναι να βλέπονται με κριτικό μάτι αλλιώς ο απόλυτος τρόπος με τον οποίο διατυπώνονται συνήθως, προάγει την παραπληροφόρηση και δεν βοηθάει τον επίδοξο αγοραστή να κρίνει ΜΟΝΟΣ του ακούγοντας διάφορες απόψεις.

  1. Δεν φαντάζομαι να είσαι τοσο σοβαροφανής ώστε να ένιωσες την ανάγκη να απαντήσεις σε μια τέτοια πρόταση.

  2. Ξέρω πολύ καλά τι είναι και πως πετυχαίνεται το Power amp distortion. Αυτό που ήθελα να πω και μάλλον παρανόησες είναι πως ανεβάζοντας το master και χαμηλώνοντας το volume και το gain ενός καναλιού μπορεί κανείς να πετύχει power amp distortion σε χαμηλότερες εντάσεις από ότι αν είχε το volume και το gain του καναλιού ψηλά. Είναι μια κοινή πρακτική σε τέτοιου είδους ενισχυτές.

  4. Όσο αναφορά το headroom μάλλον η άποψη σου αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα!  Δεν φαντάζομαι να υποστηρίζεις ότι η πλειάδα των μικρών ενισχυτών έχει μεγαλύτερο headroom από τα γομάρια! Αυτό που λες αναιρεί τον ορισμό του  headroom..Και φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν παντού αλλά αυτό που νοιάζει κάποιον που δεν ξέρει είναι τι να περιμένει πιθανολογικά.

  6. Βλέπω πως δεν διαφώνησες όσο αναφορά στην απόκριση στα μπάσσα και τον προκύπτων όγκο που ήταν μέρος της φράσης ''να κολώσει''. Πέρα από αυτό δε νομίζω να διαφωνείς ότι οι μεγάλοι ενισχυτές έχουν πιο ''μεγαλοπρεπή'' και πειστικό ήχο όσο αναφορά hi gain καταστάσεις, και αυτό ζητά ο metalhead.

 

Καλά όσο για τα παραδείγματα, ίσως η αναφορά σ'αυτά ήταν υπερβολική - αλλά όχι ατυχής μια και ήταν στο πλαίσιο του επεξηγηματικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Φίλε Bloody sunday, σκοπός του post μου όπως εξάλλου ανέφερα ήταν να πληροφορήσω το φίλο μας metalhead ότι ισοπεδωτικές απόψεις του στυλ ''Μην πάρεις μεγάλο ενισχυτή - θα υποφέρεις'' καλό είναι να βλέπονται με κριτικό μάτι αλλιώς ο απόλυτος τρόπος με τον οποίο διατυπώνονται συνήθως, προάγει την παραπληροφόρηση και δεν βοηθάει τον επίδοξο αγοραστή να κρίνει ΜΟΝΟΣ του ακούγοντας διάφορες απόψεις.

 

Πίστεψέ με, δεν υπάρχει ούτε ένας (1) άνθρωπος εντός ή εκτός φόρουμ που να μπορεί να με κατηγορήσει ότι έχω ισοπεδωτικές απόψεις, ίσα ίσα που είμαι και ο πρώτος που τις καυτηριάζω. Ο επίδοξος αγοραστής ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ θα κρίνει μόνος του - δεν του βάλαμε κανένα πιστόλι στον κρόταφο, ούτε μπορούμε, ούτε και θέλουμε.

 

Τώρα για το αν θα υποφέρει, πενήντα εκατομμύρια φορές έχει αναφερθεί εδώ μέσα πόσο overkill είναι στην Ελλάδα (και πόσο μάλλον για τον Metalhead στον οποίο απαντούσα)  ένας τέτοιος ενισχυτής. Απλά δεν βλέπεις να το υπενθυμίζει κανένας άλλος γιατί έχουν σκυλοβαρεθεί αυτή τη συζήτηση, όπως και πολλές άλλες.

 

 

  1. Δεν φαντάζομαι να είσαι τοσο σοβαροφανής ώστε να ένιωσες την ανάγκη να απαντήσεις σε μια τέτοια πρόταση.

 

Μη κατανοητό και ασχολίαστο.

 

 

  4. Όσο αναφορά το headroom μάλλον η άποψη σου αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα!  Δεν φαντάζομαι να υποστηρίζεις ότι η πλειάδα των μικρών ενισχυτών έχει μεγαλύτερο headroom από τα γομάρια! Αυτό που λες αναιρεί τον ορισμό του  headroom..Και φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν παντού αλλά αυτό που νοιάζει κάποιον που δεν ξέρει είναι τι να περιμένει πιθανολογικά.

 

Μα και βέβαια αποτελεί εξαίρεση. Εννοείται κάτι τέτοιο, όπως το ανέφερα.

 

6. Βλέπω πως δεν διαφώνησες όσο αναφορά στην απόκριση στα μπάσσα και τον προκύπτων όγκο που ήταν μέρος της φράσης ''να κολώσει''. Πέρα από αυτό δε νομίζω να διαφωνείς ότι οι μεγάλοι ενισχυτές έχουν πιο ''μεγαλοπρεπή'' και πειστικό ήχο όσο αναφορά hi gain καταστάσεις, και αυτό ζητά ο metalhead.

 

Και βέβαια έχουν αλλά το θέμα είναι πού, πώς και υπό ποιες συνθήκες θα ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ να τον ακούσεις. Αλλά υπενθυμίζω ότι σε αυτό το θρεντ κάνουμε συγκεκριμένες προτάσεις για τον συνφορουμίτη που το ξεκίνησε, κι όχι μια γενική συζήτηση περί ενισχυτών. Από τη στιγμή που είναι ευκόλως εννοούμενο ότι μεγάλες κεφαλές και 4x12 του είναι άχρηστα και εξωφρενικά έξω από το μπάτζετ του, δεν βλέπω το λόγο να συνεχίσουμε να είμαστε οφτόπικ με άσχετα παραδείγματα...  :)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι Solid state ρε παιδια????

Εγώ έχω τον Roland jc-120 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με ένα Tube Zone από μπροστά του κ βγάζω όγκο κ ήχο που πολλοί λαμπάτοι θα ζήλευαν!!  :o

δεν εννοώ πως οι λαμπάτοι είναι χειρότεροι αλλά όταν μιλάμε για Hi-end μηχανήματα δεν μπορούμε να λέμε τι είναι καλύτερο αλλά τι μας ταιριάζει! 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι Solid state ρε παιδια????

Εγώ έχω τον Roland jc-120 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με ένα Tube Zone από μπροστά του κ βγάζω όγκο κ ήχο που πολλοί λαμπάτοι θα ζήλευαν!!  :o

δεν εννοώ πως οι λαμπάτοι είναι χειρότεροι αλλά όταν μιλάμε για Hi-end μηχανήματα δεν μπορούμε να λέμε τι είναι καλύτερο αλλά τι μας ταιριάζει! 8) :P

 

Γιατί ο JC-120 είναι και γ@@@ τους ενισχυτές  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς λεω!!

Αρα δεν παίζει ρολο τόσο λάμπα ξελάμπα..

Το μυαλό του κατασκευαστή μετράει(κ του καταναλωτή εννοείται..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να ξέρεις τι θες και να έχεις ακούσει τι κυκλοφορεί στην αγορά.

 

O Dimebag για παράδειγμα κατέληξε ότι μόνο με solid-state βγάζει αυτό που θέλει (μετά από χρόνια ψαξίματος βέβαια και έχοντας στη διάθεσή του κυριολεκτικά τα πάντα).

 

Και μην ξεχνάμε, στο βαρύ distortion δεν παίζει αποκλειστικά ρόλο ο τύπος του ενισχυτή αλλά και η καμπίνα σε συνδυασμό με τα μεγάφωνα που φοράει. Όπως και η ένταση στην οποία θα παίζεις  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις ειδα αυτα τα 2 http://www.bestmusicprices.gr/bestmusicprices.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=27&cat2id=40&id=431

 

και :  http://www.bestmusicprices.gr/bestmusicprices.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=28&cat2id=40&id=384

 

αξιζουν ή οχι? εμενα δεν μου πολυ γεμιζουν το ματι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου