Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητης τασης


ΒΑΣΙΛΗΣ33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum ! Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες και προτάσεις σχετικά με τον σταθεροποιητη τασης . Συγκεκριμένα έχω 4 ηχεια FBT maxx6a 750watt και κονσόλα dunacord powermate 1000 ! Το θέμα είναι ότι πρέπει να αγοράσω έναν σταθεροποιητη γτ έχει τύχει να πέσει το ρεύμα κ μάλλον από θαύμα δεν είχα απώλειες!!! Δεν έχω ασχοληθεί όμως ποτέ και δεν γνωρίζω! Τι μ προτείνετε; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι μεγάλος γνώστης, με ένα UPS θα κάνεις δύο σε ένα. Απλά οι μπαταρίες τους έχουν ημερομηνία λήξης. Για ένα μικρό που πήρα από τον Καφκά, η πρώτη μου ερώτηση ήταν εαν έχουν ανταλακτικά.

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UPS σώζει ζωές (ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών). Χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια UPS για το PC και παλιότερα και για τα synths. Απόλυτα απαραίτητο για υπολογιστή στη χώρα που ζούμε, έχει σώσει το pc μου εκατοντάδες φορές. Το συνδέεις και το ξεχνάς, και κάθε 2-3 χρόνια αγοράζεις μια μπαταρία (απ'τον Δήσιο πχ) και την αλλάζεις. 

Χρειάζεται προσοχή στο τι τύπου UPS θα αγοράσεις, μερικοί τύποι και ανάλογα την ισχύ τους ξεφεύγουν στην τιμή. 

Για την περίπτωση σου δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεσαι UPS ή απλά έναν σταθεροποιητή τάσης (τον οποίο τα περισσότερα UPS διαθέτουν). Τείνω μάλλον προς τη δεύτερη λύση.🤔 Χρειάζεται προσεκτική έρευνα από μέρους σου γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ33 είπε

έχει τύχει να πέσει το ρεύμα

Λέγοντας "πέσει" εάν εννοείς διακοπή και όχι βύθιση τάσης, τότε θες UPS.

Απλά πρέπει να κοιτάξεις συνολικά πόσα Watt θα είναι τα μηχανήματα που θα συνδέσεις στο UPS.

 

Έχω την εντύπωση πως συνολικά αυτά τα 4 ηχεία μαζί με την συγκεκριμένη κονσόλα είναι πάνω από 1000 Watt.

Υπολόγισε το UPS να είναι τουλάχιστον 50% πάνω από τα Watt που θα χρειαστείς.

Θα εξαρτηθεί από το συνολικό φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης σημαντικό είναι κατά την επιλογή του UPS να δεις το Power Factor που γράφει.

Επίσης ο χρόνος backup.

Επίσης αν θες τροποποιημένο ή καθαρό ημιτόνιο στην έξοδο.

Ξεκίνα όμως από τα συνολικά Watt των μηχανημάτων που θα συνδέσεις ως φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου