Προς το περιεχόμενο

Ποτενσιόμετρα...Τι είναι και πως τα επιλέγουμε?


drketikios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έκανα μια έρευνα για να αλλάξω τα ποτενσιόμετρα μου και βρήκα πως υπάρχουν πολλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά!!!

 

Πως επιλέγουμε????

 

Τι διαφορά στον ήχο έχουν οι διάφορες "τιμές" που αλλάζουν από το ένα στο άλλο???  ??? ???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο πιο μεγαλο "μεγεθος" (π.χ. 250Κ, 500Κ) Τοσο πιο πολλα πριμα... Ο κανονας λεει οτι σε μονους βαζουμε 250Κ και σε διπλους 500Κ! Ομως τιποτα δεν ειναι απολυτο! Αν η κιθαρα σου βγαζει πολλα πριμα και θελεις να κοψεις λιγα βαλε 250Κ, Αν βγαζει πολλα μπασσα και ειναι λιγο μπουκωμενος βαλε 500Κ ακομη και αν οι μαγνητες ειναι μονοι.... ;) Εγω οταν στην κιθαρα μου αλλαξα απο 500Κ σε 250Κ ο ηχος αλλαξε δραστηκα!!! :o Απο εκει και περα υπαρχουν απλα pots, push-pull, push-push με μεγαλυτερο "λαιμο" κλπ....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όπως λέω και σε άλλο θέμα

έχω αυτή  την κιθάρα

http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=23&CollectionID=16

 

και πρέπει να πω πως είναι ΠΟΛΥ μπουκωμένη, έχω παραγγείλει 2 GFS μαγνήτες και τώρα θα αλλάξω ΟΛΑ τα ηλεκτρικα

 

λέω να πάρω κάτι από αυτά αλλά δεν ξέρω αν χωράνε όλα στις τρύπες της κιθάρας...

 

μετά από την προηγούμενη απάντηση σου κατάλαβα πως χρειάζομαι 500Κ...οπότε θα ρωτήσω..ποιο από τα παρακάτω 500Κ να επιλέξω??

 

 

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα,Eπεισης,ενας αλλος διαχορισμος(πολυ βασικος)ειναι στον τροπος λειτουργιας logarythmic,linear,audio καθε τυπος εχει διαφορετικη λειτουργεια οσο αναφορα την αντισταση(οπως και αν αυτη εφαρμοζεται,volume,tone κ.τ.λ)π.χ θα εχεις παρατηρησει οτι μερικα ποτενσιομετρα εχοθν πιο γρηγορο response αθτο ωφειλεται στο οτι οτι τροπος που εφαρμοζεται η αντισταση ειναι linear(γραμμικος)αυτου του τυπου τα ποτενσιομετρα προτημουνται σε θεσεισ οπου η ακριβεια ειναι το ζητουμενο(π.χ. στην κιθαρα τα tone pots ή σε εναν compressor στο attack & realease)ενω τα audio,log tappers εχω παρεμφερη συμπεριφορα η οποια χαρακτηπιζεται ποιο ¨μουσικη"(ποιο κοντα στον τροπο που το ανθρωπινο αυτι αντιλαμβανεται τις αλλαγες σε ενταση κ.τ.λ)για αυτο τον λογο προτιμουνται σε χρησεις volume,gain κ.τ.λ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...ποιό να πάρω από αυτά τα 2 που λέω πιο πάνω???

 

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ? ??? ??? ??? ???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω η αποψη μου να σου φανει χρησιμη,το ποτενσιομετρο ειτε στην κιθαρα ειτε σε αλλα μηχανιματα παιζει σημαντικο ρολο στον¨ηχο" του οποτε αφου μπαινεις στον κοπο να ασχοληθεις,εγω στην θεση σου(αν τα χρηματα δεν ηταν θεμα,ουτος η αλλως μιλαω για λιγα ευρω παραπανω)θα αγοραζα κατι ποιο ποιοτικο απο c.t.s ή p.e.c!!Eπεισης εχω ακουσει καλα λογια για τα σχετικα φτηνα alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωτο ειναι alpha που οπως σου ειπα εχουν καλη φημη το δευτερο δεν θα το συστηνα!το ¨long shaft"αναφερεται στο μηκος του αξονα,οποτε εαν η κιθαρα σου εχει χοντρο καπακι μαλλον θα χρειστεισ τετοιου τυπου!παντως ριξε μια ματια σε cts,pec!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...κοίτα άμα δεις η κιθάρα μου κάνει 190 Ευρά...οπότε δεν λέει να σκάσω και πάαααρα πολλά λεφτά!!!

 

όσο για τα καπάκια ειναι αυτά...

2254700668_c8b050828b_m.jpg

 

φαίνονται αμυδρά στο φόντο!!

 

 

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SORRY!δεν ενοουσα αυτα τα καπακια ενοουσα το παχος του ξυλου που θα περνουν τα pots!ANYWAY Νομιζω οτι τα πρωτα θα σου κανουν και ειναι καλη αναλογια αποδοσης-τιμης!δες αν μπορεις να παραγηλεις 2 audio tapper  kai 2 linear tapper για να πειραματιστεις και να δεις ποιο σου αρεσει καλυτερα σε θεση tone+volume!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου