Προς το περιεχόμενο

Που να'ναι οι vintage κιθάρες μου άραγε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Όσο και αν γνώριζα την αξία κάποιων κιθάρων που πέρασαν απο τα χέρια μου για μια τριαντακονταετία απο τα 70'ς, μου ήταν αδύνατο να γνωρίζω τον ρόλο της παγκοσμιοποίησης και την πληροφορία που έφτασε μέσω του ίντερνετ ακόμα και στη χώρα μας. Διάβαζα απο το Guitar Player και ότι αντίστοιχο βρετανικό μέσο υπήρχε τότε και μάθαινα για τις κιθάρες και παράλληλα γνώρισα τον όρο συλλεκτικότητα και vintage κυρίως απο τους Αμερικάνους.

Άργησαν να μας φτάσουν εδω αυτές οι έννοιες αλλά μας ήρθαν. 30-40 χρόνια αργότερα.

 

Απο το '76 χαλβάδιαζα στα επαγγελματικά ταξίδια που έκανα στην Ευρώπη ότι κυκλοφορούσε, αγόραζα, πείραζα και έστηνα partcasters. Πέρασαν κιθαρούκλες απο τα χέρια μου που έπαιζα σε κάθε εμφάνιση που τότε ήταν τουλάχιστον εβδομαδιαία. Δεν κάθονταν στο ράφι θέλω να πω.

 

Ετσι όπως κοίταζα κάτι παλιές φωτογραφίες, είδα αυτές τις δύο και μπήκα στον πειρασμό να δω τι αξία θα είχαν σήμερα αν τις είχα κρατήσει. 

 

Yameth's Gibson ES-300 and PRS SC24

 

H Gibson ES-300 του 1949 που στέκεται δίπλα στην PRS SC24, κοστολογείται άνετα 6,5 - 7,000 ευρώ.

Δόθηκε αρκετά κάτω απο 1000 ευρώ νομίζω.

 

My guitars of the 80's

 

 

Η πρώτη δεξιά Gibson SG Standard 1963 με Maestro Vibrola πωλείται σήμερα 15-17,000 ευρώ.

Την πούλησα σε άτομο που έψαχνε μυτερή κιθάρα για μέταλ το 94 νομίζω, με πολύ ψήσιμο για να την πάρει προς 110,000 δραχμές. Do the math. 

Η Gibson Les Paul Custom δίπλα του 1974 ήταν πειραγμένη στα γούστα μου οπότε δεν τη μετράω σαν επένδυση. Θα είχε μια νορμαλ αξία πιστεύω αν και θα μπορούσα να την επαναφέρω στην εργοστασιακή αισθητική.

 

Και σίγουρα καμιά εικοσαριά άλλες που δεν έχω φωτογραφία τους, κάπου τις σκότωσα. Που να φανταστώ πως σήμερα θα μπορούσα να μιλάω για vintage κιθάρες και να μην με κοιτάνε περίεργα. Που να με καταλαβαίνουν κιόλας!

Ηταν άλλες εποχές, λίγες οι καλές κιθάρες κι ακόμα πιο λίγα τα χρήματα και κυρίως η πληροφορία.

 

Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα;

Που να το φανταστώ πως θα υπήρχε το ίντερνετ και η πληροφορία για κάθε τι;

Πως η Ελλάδα θα ανήκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, θα έκανα τσάρκες στα μεγάλα κιθαρομάγαζα χωρίς βίζα με αεροπορικά εισιτήρια των 100 ευρώ, κι αν βαριόμουν θα παραλάβαινα ότι ήθελα στην πόρτα μου χωρίς τελωνεία και δασμούς. Και όχι μόνο αυτά αλλά θα κοκορευόμουν και για τις κιθάρες μου, μιας και ο κόσμος θα τις εκτιμούσε κιόλας!  Αχ, βαχ, βαχ...

  • Like 13
  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια χαρά... Έκανες κόσμο χαρούμενο 😄

Πες όμως κάτι και για την γιαπωνέζικη κόπια P που είναι στη γωνία- δεν μπορώ να διακρίνω τι γράφει το headstock.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θυμάμαι καλά ήταν ένα Ormond Precission (κομμάτι άγκυρα λόγω ash) και του είχα βάλει ένα Di Marzio μαγνήτη. Πολύ καλός ήχος ροκ. Μακάρι να το 'χα σήμερα κι αυτό. Μου έχει μείνει ένα πτωχό πλην τίμιο Epiphone JB του 90.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως Γιάννη μου με ικανοποιεί το γούστο σου.

Gibson all the way.

Βλέπω και μια Peavey T-60 ή είναι η ιδέα μου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σωστά το κατάλαβες. Τη χρησιμοποίησα αρκετό καιρό για τις επιλογές που μου έδινε με τα coil split και το λεπτό της μπράτσο. Εδω στην Σοφίτα το 1982 με τους Exit.

 

Exit 1982 στην Σοφίτα

  • Like 8

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Εδω στην Σοφίτα το 1982 με τους Exit.

Αχχχ... ΠΑΣΟΚ, ωραία χρόνια- η μουστάκα είναι trademark της... κλαδικής 😆

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αχχχ... ΠΑΣΟΚ, ωραία χρόνια- η μουστάκα είναι trademark της... κλαδικής 😆

 

Όχι αυτό το μουστάκι.

Αυτό είναι του Γερμανικού prog.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σωστά το κατάλαβες. Τη χρησιμοποίησα αρκετό καιρό για τις επιλογές που μου έδινε με τα coil split και το λεπτό της μπράτσο. Εδω στην Σοφίτα το 1982 με τους Exit.

 

Exit 1982 στην Σοφίτα

πες μας τώρα οτι είσαι ο δεξιός ψάλτης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για όποιον έχει καλό μάτι, ας βρει τι ιδιαίτερο έχει η SG που μάλλον θα την έκανε να χάσει μερικά χιλιάρικα απο την αξία της.

 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

πες μας τώρα οτι είσαι ο δεξιός ψάλτης

Μπάσο δεν έπαιζα. Αν και αυτό που κρατά ο Μίμης Πικέας είναι ένα εξαιρετικό Ibanez lawsuit era.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου