Προς το περιεχόμενο

Που να'ναι οι vintage κιθάρες μου άραγε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως εσύ, ω λατρεμένε μας admin, καλά έκανες και τις έδωσες τις... παλιατζούρες.

Είσαι forever young, είσαι για "φρέσκα" κούτσουρα. Αυτά τα vintage είναι για εμάς που κοντεύουμε στην... απόσυρση 😄

 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ετσι βρε παιδί μου... ανανεώνεσαι!

Τα στέλνεις κάθε τόσο και βάζεις το χέρι στην τσέπη ξανά και ξανά. 

 

Γιατί αν είχα και τον Plexi τον original που έπαιζα το 1974; Ήταν ταμαμ για χεντριξικό παραλήρημα με τους Utopia. Θα μου πεις τι θα κουβάλαγες απο την Αφρική ρε φίλε... έτσι κι αλλιώς, παλιός ήταν handwired του εξηντακάτι... και θα 'χες δίκιο.

Αχ.. the old times... επιτρέψτε μου τον παλιμπαιδισμό για λίγο. Είχα καιρό να τις δω.😜

 

Utopia at Ndola 1974

  • Like 9

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξέρω 'γω... τι να σου πω. Είναι πολλά τα χρόνια Άρη μου.

Πέρασαν πολλά. Τα 'φχαριστήθηκα.

Και ήταν και πολλές οι μετακομίσεις.

Πολλές διαφορετικές φάσεις και καταστάσεις. Τι τα θες... παιχνίδια είναι για μεγάλους.

Και με τη Γιαμαχούλα μου να έμενα, μια χαρά θα ήμουν.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Γιατί αν είχα και τον Plexi τον original που έπαιζα το 1974; Ήταν ταμαμ για χεντριξικό παραλήρημα με τους Utopia

 

 

Utopia at Ndola 1974

Τελικά μήπως έκανα λάθος και δεν είσαι ο Tom αλλά ο Todd?

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για δείξτε μας κι εσείς τις vintage αποκτήσεις σας με κάποια σημερινή αξία και τι απόγιναν.

Τις έχετε ακόμα; Αφού υπάρχουν και οι σαβουρομαζώχτρες, όλο και κάτι θα έμεινε.😄

49 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τελικά μήπως έκανα λάθος και δεν είσαι ο Tom αλλά ο Todd?

Ψιτ, παρατήρησες καουμπόικη μπότα με στενό τζιν κλπ, όταν ο Robin στο μπάσο φόραγε σαν όλους καμπάνα;😂

Πάντα θύμα των καιρών ήμουνα.

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H πιο παλία που έχω στην κατοχή μου.

Fender Stratocaster MIJ του 1988. Την έχω από το 1991.

IMAG0015.JPG

IMAG0016.JPG

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουμε χιλιοπεί. Τι να λέμε ξανα.

Πρώτο λαιβ με δανεική. Πρόβες εναλλάξ ο ένας κιθαρίστας με τον μπασίστα σε ένα dubl-ex.

Μια ζωή με νοικιάρικους ενισχυτές, για μεγάλο διάστημα με δανεικό (παρκαρισμένο) fender super reverb 4Χ10.

 

Μονογαμικός τύπος επί χρόνια. H deluxe μοντέλο 73, αγορασμένο το 1979 με υποτροφία που πήρα στη σχολή.

Μέχρι το 2014 δεν αγόρασα άλλη κιθάρα εκτός από την ovation.

Όλες οι άλλες είναι καλές και εξαιρετικές (φτηνές ή ακριβές). Η κιθάρα μου όμως ήταν-είναι μία.

η diamond strat copy που είχα πριν δόθηκε για να συμπληρώσω για την deluxe.

 

Η δε deluxe είναι οριτζιναλ, εκτός από μια τρύπα που της έκανα στο pickguard για ένα μικρό διακόπτη. Στο pickguard άλλαξα και τις βίδες γιατί παίρνανε να σκουριάζουν, αλλά τις έχω κρατημένες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα έχουμε χιλιοπεί. Τι να λέμε ξανα.

Πρώτο λαιβ με δανεική. Πρόβες εναλλάξ ο ένας κιθαρίστας με τον μπασίστα σε ένα dubl-ex.

Μια ζωή με νοικιάρικους ενισχυτές, για μεγάλο διάστημα με δανεικό (παρκαρισμένο) fender super reverb 4Χ10.

 

Μονογαμικός τύπος επί χρόνια. H deluxe μοντέλο 73, αγορασμένο το 1979 με υποτροφία που πήρα στη σχολή.

Μέχρι το 2014 δεν αγόρασα άλλη κιθάρα εκτός από την ovation.

Όλες οι άλλες είναι καλές και εξαιρετικές (φτηνές ή ακριβές). Η κιθάρα μου όμως ήταν-είναι μία.

η diamond strat copy που είχα πριν δόθηκε για να συμπληρώσω για την deluxe.

 

Η δε deluxe είναι οριτζιναλ, εκτός από μια τρύπα που της έκανα στο pickguard για ένα μικρό διακόπτη. Στο pickguard άλλαξα και τις βίδες γιατί παίρνανε να σκουριάζουν, αλλά τις έχω κρατημένες.

Χωρίς φωτό; Ξεροσφύρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την λες και βίνταζ, μοντέλο του 1981-82 ήταν, αγορασμένη από μένα το 1983. Yamaha sg2000s.

 Από το 1997-8 την είχα στην θήκη της και έβγαινε 5-6 φορές τον χρόνο κι αυτές για 10-15 λεπτά.

 Από την μια μετανιώνω που την έδωσα το 2011 αλλά από την άλλη η αντικαταστάτρια της με έβαλε ξανά στην μουσική  και φυσικά θα χάνατε τα αριστουργηματικά μου tracks που ανεβάζω εδώ στο Νόιζ.... 

 

 Οπότε χαλάλι το "downgrade" από αυτήν σε μια Αμερικάνα Στρατ.

 

 Το παλικάρι πάντως που την πήρε, φεύγοντας απ'το σπίτι μου με αυτήν και μετά από μερικά τσίπουρα (πίναμε και παίζαμε...) είχε μια ευτυχισμένη έκφραση στο πρόσωπο...

 

 

Yamaha 1.JPG

Yamaha 2.JPG

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου