Προς το περιεχόμενο

Tech21 Character Pedals


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσα πάνω σε αυτο το ενδιαφέρον video ...

 

http://emusician.com/ms/namm08/video/tech21_character/

 

http://www.tech21nyc.com/

 

Τα έχει ακούσει κανένας ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι σαν τα αλλα sansamp θα ειναι κορυφη....τι εγινε παλι εξοδα ?παλι λεφτα ?  καλη κινηση παντως....θα εχουν τρελη λεπτομερεια....αν βαζανε και 3 presets θα ηταν πορωση ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλειπε από το GT2 είναι ένα mid switch.

Αν η character series το έχει, τότε νομίζω αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε λίγο χρόνο (απ' ότι βλέπω υπάρχει στο Liverpool) !

 

Γενικότερα όμως, δεν βλέπω να προσθέτει κάτι το συνταρακτικό στα ήδη υπάρχοντα πετάλια της εταιρίας.

 

Επίσης, σαν ιδέα τη βρίσκω λίγο περιοριστική, εφόσον υπάρχει κ το GT2 κ το TRI/AC που εξομειώνουν τουλάχιστον τους 3 βασικούς ήχος (Fender, Marshall, Boogie).

 

Από αυτό που άκουσα, τον ήχο του May τον πετυχαίνει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο κακο που εχει το triac ειναι οτι του λειεπει γκαζι....εαν ειχε το γκαζι του classic ή του gt-2 θα ηταν οτι καλυτερο κυκλοφορει για live και studio.γνωμη μου.απλα το triac επειδη το εχω ειναι πολυ rock κατασταση δεν κανει για whitesnake και τετοια γουστα και πιστευω σε περιοριζει....για καποιον ομως που θελει light gain ηχους ειναι κομπλε...τωρα τα καινουργια πεταλια πιστευω θα εχουν τρομερη λεπτομερεια για καποιον που θελει κατι πολυ συγκεκριμενο...εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει να φτιαξω τον ιδιο ακριβως ηχο με καποιον ενισχυτη και το περιπου καλο ειναι...με ενδιαφερει αυτο που θα φτιαξω να ειναι αληθινο και στα μετρα μου....θα δειξει :)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ κάτι που ξέχασα πριν, κ το θεωρώ αρκετά σημαντικό.

 

Το πετάλι σε κάποιον ενισχυτή πάλι δε θα μπει? Τί ενισχυτής θα ναι αυτός? Τί θα προκύψει πχ αν βάλεις ένα Liverpool πάνω σε ένα Fender.

Εντάξει θα είναι στο καθαρό κανάλι, αλλά πάλι μπλέκεις με 2 προενισχύσεις ουσιαστικά.

Σαν να επιβάλλεται να πάρεις μία Power Engine  ;)

 

Εγώ έχω το GT2, κ το D.L.A Boost της Tech21 πάνω σε Peavey Valveking 5w.

Σχεδόν μηδενίζω το tone κ το gain του ενισχυτή, κ πειράζω μόνο το master volume χρησιμοποιώ δλδ ως προενίσχυση τους ήχους του GT2, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι αισχρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο την αλλη και μπροστα που τα βαζω το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο βεβαια το καλυτερο αποτελεσμα ειναι με το hot rod που εχω οπου εκεις ακους το τελειο αποτελεσμα και ας το χρησιμοποιω και στο input και στο return....o ενισχυτης ειναι το A ΚΑΙ ΤΟ Ω....πνατως εχω παρατηρησει οτι τα sans παιζουν πολυ καλυτερα σε λαμπατους με γλυκα καθαρα ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ κάτι που ξέχασα πριν, κ το θεωρώ αρκετά σημαντικό.

 

Το πετάλι σε κάποιον ενισχυτή πάλι δε θα μπει? Τί ενισχυτής θα ναι αυτός? Τί θα προκύψει πχ αν βάλεις ένα Liverpool πάνω σε ένα Fender.

Εντάξει θα είναι στο καθαρό κανάλι, αλλά πάλι μπλέκεις με 2 προενισχύσεις ουσιαστικά.

Σαν να επιβάλλεται να πάρεις μία Power Engine  ;)

 

την ίδια απορία έχω και γω...που πρέπει να συνδέσεις το tech για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλειπε από το GT2 είναι ένα mid switch.

Δεν φαντάζεσαι πόσο σύμφωνο με βρίσκεις!!!

Μιλάγαμε για αυτό με τον άλλο κιθαρίστα του συγκροτήματος και και οι δύο είπαμε ακριβώς αυτό αλλά πιστεύαμε ότι είμασταν οι μόνοι με αυτή την άποψη!!! ;D ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλειπε από το GT2 είναι ένα mid switch.

Δεν φαντάζεσαι πόσο σύμφωνο με βρίσκεις!!!

Μιλάγαμε για αυτό με τον άλλο κιθαρίστα του συγκροτήματος και και οι δύο είπαμε ακριβώς αυτό αλλά πιστεύαμε ότι είμασταν οι μόνοι με αυτή την άποψη!!! ;D ;)

 

Μπα, μάλλον είμαστε πολλοί, γιατί κάπου το έχω ξαναδιαβάσει κ εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια απορία έχω και γω...που πρέπει να συνδέσεις το tech για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα?

 

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν έχεις έναν "ουδέτερο" ηχητικά αλλά ποιοτικό ενισχυτή (πχ. Laney LC, Peavey Classic και άλλους), δηλαδή όχι με ιδιαίτερο χρώμα πχ Vox, vintage fender, marshal μπορείς να βγάλεις πολύ καλό ήχο με οποιοδήποτε σχεδόν πεταλάκι.

Το GT2 όταν το συνέδεα (μιλάω πάντα για το input) στο δικό μου Laney LC30 μου άρεσε πάρα πολύ, ενώ σε άλλους πχ marshall (όλους!), Roland Jazz Chorus, Fender Deluxe Reverb, Randall λαμπάτους και μη το πεταλάκι έχανε κατά πολύ. Και τότε όντως του έλειπε το mid switch που λέτε.

 

Υπόψιν ότι στήνω τον ήχο μου όχι με σκοπό να βγάλει καλό ήχο ένα πετάλι (μέχρι πρότινος είχα 11 μαζί, τώρα 6), αλλά να έχω καλά καθαρά - όπως τα θέλω. Και μετά προσαρμόζω τις ρυθμίσεις των πεταλιών μου ανάλογα με το EQ του καθαρού μου ήχου.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου