Προς το περιεχόμενο

HHH strat wiring


jimmydimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μου προέκυψε από ανταλλαγή ένα σετάκι gfs lil killer calibrated set. Είναι 2πλοι σε μέγεθος μονού, τύπου rails.

 

Σκεφτόμουν να πειραματιστώ λίγο με split, series, parallel, neck & bridge, all 3 pickups κλπ. Τα πάντα όλα δηλ. Δε νομίζω να ξέχασα τίποτα, σε επίπεδο συνδυασμού μαγνητών. tbx & άλλα πρόσθετα  τα αφήνω (πρωτογενώς) απ'έξω, νομίζω ήδη είναι αρκετά σύνθετο και έτσι.

 

Δεν έχω βρει ένα wiring που να τα έχει όλα. Μόνο μεμονωμένα, από δω κι από κει, αλλού το series/parallel με switch αλλού το 1&3 με push/pull pot κλπ. Αν έχω ένα φουλ σχεδιάγραμμα νομίζω θα το καταφέρω. Αν όχι, πιθανόν κάπου θα το χάσω κ δε θα ξέρω τι φταίει. Έχω ψάξει πολύ on line αλλά δεν..

 

Αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του, και μπορεί να ποστάρει κανά λινκ....

 

Θενξ αγκαίν ιν αντβάνς γκάηζ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν μπορώ να καταλάβω αν θες κάτι να τα κάνει όοοολα αυτά μαζί (σε έναν διακόπτη, για παράδειγμα) ή αν τα θες ξεχωριστά, σε super switch κτλ. αλλά έχω την εντύπωση πως κάτι όπως το S1 switch της American dlx strat πιθανώς να σε βοηθήσει γι'αρχή.

 

The Fender American Deluxe Stratocaster S-1 Switching System « Deluxe Guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα προσπαθήσει διάφορα παλαβά στο παρελθόν όταν έπεσε στα χέρια μου ένας Dimarzio Multibucker ("τετραπλός" μαγνήτης αποτελούμενος από δύο διπλούς σε μέγεθος μονού)

DiMarzio Multibucker Electric Guitar Pickup | Musician's Friend

έχω να σου πω ότι θα σκιστείς να βρεις άκρη και το αποτέλεσμα θα σου δείξει ότι τζάμπα ψαχνόσουν με split και άλλα διάφορα σε τέτοιους μαγνήτες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω αν θες κάτι να τα κάνει όοοολα αυτά μαζί (σε έναν διακόπτη, για παράδειγμα) ή αν τα θες ξεχωριστά, σε super switch κτλ. αλλά έχω την εντύπωση πως κάτι όπως το S1 switch της American dlx strat πιθανώς να σε βοηθήσει γι' αρχή.

 

The Fender American Deluxe Stratocaster S-1 Switching System « Deluxe Guitar

 

Θενξ μαν.  Τα διαγράμματα της deluxe τα έχω υπ' όψιν μου, κ θα το προσπαθήσω σε άλλο project, με μονούς fender lace sensor για κάποιο από αυτά. Απλά αυτό που ψάχνω δίνει όλους τους συνδυασμούς (ή σχεδόν), ενώ της deluxe μερικούς.

 

Ψάχνω λοιπόν συγκεκριμένο διάγραμμα. Για 3 (mini) humbuckers, series, parallel, coil split, neck & bridge, all 3 pickups. Δηλ με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που μπορούν να κάνουν 3 2πλοι μαγνήτες (με 4 καλώδια ο καθένας).

 

Στο ψάξιμο είδα λένε ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι να υλοποιηθεί. Αλλά κανείς βλογημένος δεν δίνει έστω έναν.

 

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί στο παρελθόν κ το έχει ψάξει θα καταλάβει. Αν έχει πέσει πάνω σε κανά τέτοιο/α διάγραμμα/τα κ θυμάται που ήταν ας το ποστάρει παρακαλώ. Αυτό μόνο.

 

Όπως είπα κ πιο πριν, σπαστά κ τμηματικά έχω βρει πως γίνεται, δηλ πως με ένα ON-ON-ON διακόπτη κάνεις series/parallel, με s1 & superswitch  και push/pull κάνεις και διάφορα άλλα.

 

Επίσης έχω καταλάβει κ τα μειονεκτήματά του (που είναι αρκετά) αλλά έχω φάει κόλλημα να το φτιάξω.

 

Για όσους ενδιαφέρονται να μπουν στο τρυπάκι αυτό, πιο κοντά σε αυτό που ζητάω έχει κάνει ο φίλος εδώ: (αλλά με HSH)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο brainfart ιδέα αλλά πάμε... Μπορείς με τρεις τριθέσιους on/on/on (έναν για κάθε μαγνήτη) να κανονίσεις τα series/parallel/split κι από 'κει τα στέλνεις σε switch/super switch για να πετύχεις και τους διάφορους συνδυασμούς που θέλεις. Αν πάει δηλαδή το wiring από μαγνήτες->τριθέσιους->switch νομίζω είναι σχετικά εύκολο να το πετύχεις. Σχετικά...!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ ρε γκάηζ αλλά είπαμε. Γενικά κι αόριστα το ξέρω. Κάτι πιο συγκεκριμένο υπάρχει; Το θρεντ το άνοιξα αν κάποιος έχει δ-ι-ά-γ-ρ-α-μ-μ-α ή link σε αυτό. Οχι για κουβεντούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img11.hostingpics.net/pics/5354233Humbuck.jpg

 

http://img11.hostingpics.net/pics/5439503Humbuck.jpg

 

Επίσης βρίσκω αυτά τα λινκζ, θέλουν λίγο ψάξιμο:

https://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1019006

 

Τέλος, μπορείς να γράψεις και ένα email στην Gibson ή στην Seymour Duncan και να ζητήσεις να σου στείλουν ένα wiring diagram HHH. Ευγενικά πάντα, όχι όπως απευθύνθηκες στους συμφορουμίτες εδώ.  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσω κι εγώ ταπεινά συγγνώμη που δεν έχω έτοιμο διάγραμμα γι'αυτό ακριβώς που θέλεις, την επόμενη φορά θα προσέξω περισσότερο πριν γράψω.

 

Πάμε λοιπόν...

 

Πρώτα παίρνεις αυτό...

 

wd2hh3t10_06__34973.1470694361.1280.1280.jpg?c=2

 

...και κάνεις ακριβώς ότι και για τους δύο άλλους μαγνήτες και για τον τρίτο, αγνοώντας προς το παρόν τον κύριο τριθέσιο. Αυτό σ'αφήνει ουσιαστικά μ'ένα hot/lead απ'τον κάθε μαγνήτη για τον διακόπτη.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα και τις θέσεις που θες, είναι αναλόγως τι θες και τι διατίθεσαι ν'αφήσεις.

 

Μπορείς μ'έναν πενταθέσιο τέτοιο:

 

1a1c6e74bab654250ba4f7c163ff21e1.jpg

 

Ν'αντικαταστήσεις τις ενδιάμεσες θέσεις και να κάνεις τις 2&4 "neck&bridge" και "όλοι μαζί" αντιστοίχως. Αν πάλι δεν θες να θυσιάσεις τις ενδιάμεσες, θες super/mega switch όπου για κάθε τέτοιο υπάρχουν τα διαγράμματα online, με τα οποία μπορείς με έξτρα καλωδιάκια να κάνεις ακριβώς τις συνδέσεις που θες, αναλόγως με το πως θέλεις τις θέσεις.

 

Παραπάνω δε νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω, σχώρα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε κι εδώ μπας και βρεις τίποτα.

 

Fantastic 3 Humbucker Wiring Photos - Electrical Circuit Diagram Ideas - eidetec.com

 

Διάβασε κι αυτό.

 

Hermetico Guitar: Wiring DIY - Part 07

 

Δες κι αυτό για μερικά.

 

3xHB%206xswitch%20KillSwitch%20SH2%20SH4%20SH14.jpg

 

Τυφλοσούρτη δεν βρήκα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου